Noi 30 -33,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 180 +39,5% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 528 +1,5% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 37 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 nov 24: 31 noi nov 24: 144 rulate, prima înmatriculare dec 24: 30 noi dec 24: 180 rulate, prima înmatriculare ian 25: 47 noi ian 25: 184 rulate, prima înmatriculare feb 25: 56 noi feb 25: 239 rulate, prima înmatriculare mar 25: 48 noi mar 25: 244 rulate, prima înmatriculare apr 25: 54 noi apr 25: 200 rulate, prima înmatriculare mai 25: 31 noi mai 25: 208 rulate, prima înmatriculare iun 25: 32 noi iun 25: 213 rulate, prima înmatriculare iul 25: 50 noi iul 25: 246 rulate, prima înmatriculare aug 25: 71 noi aug 25: 182 rulate, prima înmatriculare sep 25: 41 noi sep 25: 165 rulate, prima înmatriculare oct 25: 47 noi oct 25: 209 rulate, prima înmatriculare nov 25: 38 noi nov 25: 194 rulate, prima înmatriculare dec 25: 55 noi dec 25: 170 rulate, prima înmatriculare ian 26: 14 noi ian 26: 171 rulate, prima înmatriculare feb 26: 36 noi feb 26: 232 rulate, prima înmatriculare mar 26: 58 noi mar 26: 225 rulate, prima înmatriculare apr 26: 54 noi apr 26: 184 rulate, prima înmatriculare mai 26: 46 noi mai 26: 173 rulate, prima înmatriculare iun 26: 93 noi iun 26: 189 rulate, prima înmatriculare iul 26: 28 noi iul 26: 179 rulate, prima înmatriculare aug 26: 22 noi aug 26: 173 rulate, prima înmatriculare sep 26: 27 noi sep 26: 156 rulate, prima înmatriculare oct 26: 38 noi oct 26: 171 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 31 144 dec 24 30 180 ian 25 47 184 feb 25 56 239 mar 25 48 244 apr 25 54 200 mai 25 31 208 iun 25 32 213 iul 25 50 246 aug 25 71 182 sep 25 41 165 oct 25 47 209 nov 25 38 194 dec 25 55 170 ian 26 14 171 feb 26 36 232 mar 26 58 225 apr 26 54 184 mai 26 46 173 iun 26 93 189 iul 26 28 179 aug 26 22 173 sep 26 27 156 oct 26 38 171
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 10 20 30 40 < 2000: 1 rulate, prima înmatriculare 2000: 1 rulate, prima înmatriculare 2001: 3 rulate, prima înmatriculare 2002: 2 rulate, prima înmatriculare 2003: 5 rulate, prima înmatriculare 2004: 7 rulate, prima înmatriculare 2005: 11 rulate, prima înmatriculare 2006: 6 rulate, prima înmatriculare 2007: 5 rulate, prima înmatriculare 2009: 2 rulate, prima înmatriculare 2010: 1 rulate, prima înmatriculare 2011: 5 rulate, prima înmatriculare 2012: 8 rulate, prima înmatriculare 2013: 7 rulate, prima înmatriculare 2014: 7 rulate, prima înmatriculare 2015: 11 rulate, prima înmatriculare 2016: 24 rulate, prima înmatriculare 2017: 10 rulate, prima înmatriculare 2018: 12 rulate, prima înmatriculare 2019: 14 rulate, prima înmatriculare 2020: 12 rulate, prima înmatriculare 2021: 8 rulate, prima înmatriculare 2022: 4 rulate, prima înmatriculare 2023: 2 noi 2023: 10 rulate, prima înmatriculare 2024: 28 noi 2024: 4 rulate, prima înmatriculare < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 1 2000 0 1 2001 0 3 2002 0 2 2003 0 5 2004 0 7 2005 0 11 2006 0 6 2007 0 5 2008 0 0 2009 0 2 2010 0 1 2011 0 5 2012 0 8 2013 0 7 2014 0 7 2015 0 11 2016 0 24 2017 0 10 2018 0 12 2019 0 14 2020 0 12 2021 0 8 2022 0 4 2023 2 10 2024 28 4
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă FREELANDER 43 20,5% RANGE ROVER EVOQUE 42 20,0% DISCOVERY SPORT 29 13,8% RANGE ROVER VELAR 27 12,9% RANGE ROVER SPORT 23 11,0% RANGE ROVER 19 9,0% DEFENDER 13 6,2% DISCOVERY 11 5,2% EVOQUE 1 0,5% Model necompletat 1 0,5%
Toate (11) Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 207 98,6% Neclasificate 3 1,4%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 53 25,2% Cluj 13 6,2% Dolj 11 5,2% Maramureș 11 5,2% Arad 9 4,3% Timiș 9 4,3% Brașov 8 3,8% Sibiu 7 3,3% Argeș 6 2,9% Ilfov 6 2,9%
Toate (38) Județe: valoare, vehicule, cotă Satu Mare 6 2,9% Suceava 6 2,9% Iași 5 2,4% Bihor 4 1,9% Olt 4 1,9% Prahova 4 1,9% Sălaj 4 1,9% Alba 3 1,4% Bacău 3 1,4% Bistrița-Năsăud 3 1,4% Brăila 3 1,4% Mureș 3 1,4% Neamț 3 1,4% Vrancea 3 1,4% Caraș-Severin 2 1,0% Constanța 2 1,0% Dâmbovița 2 1,0% Galați 2 1,0% Harghita 2 1,0% Hunedoara 2 1,0% Mehedinți 2 1,0% Teleorman 2 1,0% Vaslui 2 1,0% Călărași 1 0,5% Covasna 1 0,5% Gorj 1 0,5% Ialomița 1 0,5% Tulcea 1 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 180 85,7% Noi 30 14,3%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 136 64,8% Hibrid 65 31,0% Benzină 9 4,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 143 68,1% Companie 67 31,9%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 209 99,5% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 1 0,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă 75-109 kW 28 13,3% 110-149 kW 93 44,3% 150-219 kW 45 21,4% 220 kW și peste 44 21,0%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1400-1599 cmc 2 1,0% 1600-1999 cmc 101 48,1% 2000-2999 cmc 97 46,2% 3000 cmc și peste 10 4,8%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.