Noi 271 +41,9% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 443 +26,2% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 611 +22,7% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 34 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 nov 24: 321 noi nov 24: 384 rulate, prima înmatriculare dec 24: 445 noi dec 24: 395 rulate, prima înmatriculare ian 25: 212 noi ian 25: 339 rulate, prima înmatriculare feb 25: 196 noi feb 25: 411 rulate, prima înmatriculare mar 25: 334 noi mar 25: 405 rulate, prima înmatriculare apr 25: 318 noi apr 25: 416 rulate, prima înmatriculare mai 25: 210 noi mai 25: 457 rulate, prima înmatriculare iun 25: 194 noi iun 25: 436 rulate, prima înmatriculare iul 25: 379 noi iul 25: 445 rulate, prima înmatriculare aug 25: 416 noi aug 25: 412 rulate, prima înmatriculare sep 25: 271 noi sep 25: 443 rulate, prima înmatriculare oct 25: 240 noi oct 25: 501 rulate, prima înmatriculare nov 25: 181 noi nov 25: 430 rulate, prima înmatriculare dec 25: 243 noi dec 25: 418 rulate, prima înmatriculare ian 26: 143 noi ian 26: 369 rulate, prima înmatriculare feb 26: 130 noi feb 26: 472 rulate, prima înmatriculare mar 26: 259 noi mar 26: 506 rulate, prima înmatriculare apr 26: 201 noi apr 26: 486 rulate, prima înmatriculare mai 26: 344 noi mai 26: 414 rulate, prima înmatriculare iun 26: 581 noi iun 26: 435 rulate, prima înmatriculare iul 26: 114 noi iul 26: 450 rulate, prima înmatriculare aug 26: 88 noi aug 26: 387 rulate, prima înmatriculare sep 26: 126 noi sep 26: 428 rulate, prima înmatriculare oct 26: 168 noi oct 26: 424 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 321 384 dec 24 445 395 ian 25 212 339 feb 25 196 411 mar 25 334 405 apr 25 318 416 mai 25 210 457 iun 25 194 436 iul 25 379 445 aug 25 416 412 sep 25 271 443 oct 25 240 501 nov 25 181 430 dec 25 243 418 ian 26 143 369 feb 26 130 472 mar 26 259 506 apr 26 201 486 mai 26 344 414 iun 26 581 435 iul 26 114 450 aug 26 88 387 sep 26 126 428 oct 26 168 424
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 250 < 2001: 2 rulate, prima înmatriculare 2004: 3 rulate, prima înmatriculare 2005: 8 rulate, prima înmatriculare 2006: 8 rulate, prima înmatriculare 2007: 8 rulate, prima înmatriculare 2008: 10 rulate, prima înmatriculare 2009: 10 rulate, prima înmatriculare 2010: 20 rulate, prima înmatriculare 2011: 25 rulate, prima înmatriculare 2012: 40 rulate, prima înmatriculare 2013: 23 rulate, prima înmatriculare 2014: 31 rulate, prima înmatriculare 2015: 28 rulate, prima înmatriculare 2016: 42 rulate, prima înmatriculare 2017: 27 rulate, prima înmatriculare 2018: 16 rulate, prima înmatriculare 2019: 34 rulate, prima înmatriculare 2020: 32 rulate, prima înmatriculare 2021: 40 rulate, prima înmatriculare 2022: 23 rulate, prima înmatriculare 2023: 1 noi 2023: 7 rulate, prima înmatriculare 2024: 49 noi 2024: 4 rulate, prima înmatriculare 2025: 221 noi 2025: 2 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 2 2001 0 0 2002 0 0 2003 0 0 2004 0 3 2005 0 8 2006 0 8 2007 0 8 2008 0 10 2009 0 10 2010 0 20 2011 0 25 2012 0 40 2013 0 23 2014 0 31 2015 0 28 2016 0 42 2017 0 27 2018 0 16 2019 0 34 2020 0 32 2021 0 40 2022 0 23 2023 1 7 2024 49 4 2025 221 2
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SPORTAGE 299 41,9% CEED 174 24,4% XCEED 74 10,4% NIRO 43 6,0% SORENTO 26 3,6% OPTIMA 20 2,8% RIO 15 2,1% STONIC 15 2,1% PICANTO 12 1,7% CARENS 8 1,1%
Toate (19) Modele: valoare, vehicule, cotă VENGA 7 1,0% SOUL 6 0,8% EV3 3 0,4% EV6 3 0,4% Model necompletat 3 0,4% PROCEED 3 0,4% CARNIVAL 1 0,1% CERATO 1 0,1% STINGER 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 469 65,7% Compacte (C) 178 24,9% Medii (D) 20 2,8% Monovolume (MPV) 16 2,2% Mici (B) 15 2,1% Mini (A) 12 1,7% Neclasificate 3 0,4% Mari și de lux (E) 1 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 231 32,4% Brașov 35 4,9% Timiș 26 3,6% Iași 25 3,5% Ilfov 24 3,4% Constanța 23 3,2% Prahova 23 3,2% Suceava 23 3,2% Cluj 22 3,1% Arad 17 2,4%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Galați 17 2,4% Sibiu 17 2,4% Bihor 15 2,1% Neamț 14 2,0% Argeș 13 1,8% Hunedoara 13 1,8% Alba 12 1,7% Bacău 12 1,7% Botoșani 10 1,4% Brăila 10 1,4% Dolj 10 1,4% Harghita 10 1,4% Maramureș 10 1,4% Buzău 8 1,1% Dâmbovița 8 1,1% Sălaj 8 1,1% Bistrița-Năsăud 7 1,0% Caraș-Severin 7 1,0% Mureș 7 1,0% Vaslui 7 1,0% Vâlcea 7 1,0% Vrancea 7 1,0% Călărași 5 0,7% Satu Mare 5 0,7% Covasna 4 0,6% Giurgiu 4 0,6% Gorj 4 0,6% Mehedinți 4 0,6% Olt 4 0,6% Teleorman 3 0,4% Ialomița 2 0,3% Tulcea 1 0,1%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 443 62,0% Noi 271 38,0%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Benzină 263 36,8% Motorină 240 33,6% Hibrid 198 27,7% Electric 10 1,4% GPL 3 0,4%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 488 68,3% Companie 226 31,7%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 382 53,5% Berlină cu hayon 173 24,2% Break 145 20,3% Berlină 14 2,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 78 10,9% 75-109 kW 428 59,9% 110-149 kW 198 27,7% 150-219 kW 1 0,1% Necompletat 9 1,3%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 19 2,7% 1000-1399 cmc 52 7,3% 1400-1599 cmc 443 62,0% 1600-1999 cmc 166 23,2% 2000-2999 cmc 24 3,4% Necompletat 10 1,4%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.