Noi 585 +40,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.601 +6,3% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.128 +5,7% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 573 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 nov 24: 514 noi nov 24: 1.523 rulate, prima înmatriculare dec 24: 518 noi dec 24: 1.500 rulate, prima înmatriculare ian 25: 460 noi ian 25: 1.371 rulate, prima înmatriculare feb 25: 615 noi feb 25: 1.614 rulate, prima înmatriculare mar 25: 507 noi mar 25: 1.797 rulate, prima înmatriculare apr 25: 486 noi apr 25: 1.711 rulate, prima înmatriculare mai 25: 523 noi mai 25: 1.632 rulate, prima înmatriculare iun 25: 472 noi iun 25: 1.606 rulate, prima înmatriculare iul 25: 724 noi iul 25: 1.826 rulate, prima înmatriculare aug 25: 762 noi aug 25: 1.504 rulate, prima înmatriculare sep 25: 585 noi sep 25: 1.601 rulate, prima înmatriculare oct 25: 714 noi oct 25: 1.777 rulate, prima înmatriculare nov 25: 664 noi nov 25: 1.566 rulate, prima înmatriculare dec 25: 833 noi dec 25: 1.454 rulate, prima înmatriculare ian 26: 376 noi ian 26: 1.217 rulate, prima înmatriculare feb 26: 427 noi feb 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare mar 26: 399 noi mar 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare apr 26: 384 noi apr 26: 1.280 rulate, prima înmatriculare mai 26: 479 noi mai 26: 1.251 rulate, prima înmatriculare iun 26: 632 noi iun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculare iul 26: 413 noi iul 26: 1.386 rulate, prima înmatriculare aug 26: 347 noi aug 26: 1.164 rulate, prima înmatriculare sep 26: 349 noi sep 26: 1.293 rulate, prima înmatriculare oct 26: 557 noi oct 26: 1.277 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 514 1.523 dec 24 518 1.500 ian 25 460 1.371 feb 25 615 1.614 mar 25 507 1.797 apr 25 486 1.711 mai 25 523 1.632 iun 25 472 1.606 iul 25 724 1.826 aug 25 762 1.504 sep 25 585 1.601 oct 25 714 1.777 nov 25 664 1.566 dec 25 833 1.454 ian 26 376 1.217 feb 26 427 1.501 mar 26 399 1.501 apr 26 384 1.280 mai 26 479 1.251 iun 26 632 1.235 iul 26 413 1.386 aug 26 347 1.164 sep 26 349 1.293 oct 26 557 1.277
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 < 2001: 11 rulate, prima înmatriculare 2001: 9 rulate, prima înmatriculare 2002: 9 rulate, prima înmatriculare 2003: 17 rulate, prima înmatriculare 2004: 22 rulate, prima înmatriculare 2005: 43 rulate, prima înmatriculare 2006: 52 rulate, prima înmatriculare 2007: 89 rulate, prima înmatriculare 2008: 106 rulate, prima înmatriculare 2009: 107 rulate, prima înmatriculare 2010: 105 rulate, prima înmatriculare 2011: 174 rulate, prima înmatriculare 2012: 137 rulate, prima înmatriculare 2013: 99 rulate, prima înmatriculare 2014: 93 rulate, prima înmatriculare 2015: 115 rulate, prima înmatriculare 2016: 78 rulate, prima înmatriculare 2017: 64 rulate, prima înmatriculare 2018: 64 rulate, prima înmatriculare 2019: 49 rulate, prima înmatriculare 2020: 69 rulate, prima înmatriculare 2021: 39 rulate, prima înmatriculare 2022: 32 rulate, prima înmatriculare 2023: 1 noi 2023: 9 rulate, prima înmatriculare 2024: 58 noi 2024: 2 rulate, prima înmatriculare 2025: 526 noi 2025: 7 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 11 2001 0 9 2002 0 9 2003 0 17 2004 0 22 2005 0 43 2006 0 52 2007 0 89 2008 0 106 2009 0 107 2010 0 105 2011 0 174 2012 0 137 2013 0 99 2014 0 93 2015 0 115 2016 0 78 2017 0 64 2018 0 64 2019 0 49 2020 0 69 2021 0 39 2022 0 32 2023 1 9 2024 58 2 2025 526 7
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă FOCUS 610 27,9% KUGA 405 18,5% PUMA 244 11,2% FIESTA 210 9,6% MONDEO 148 6,8% GALAXY 75 3,4% TRANSIT CUSTOM 68 3,1% C-MAX 63 2,9% TRANSIT 58 2,7% EXPLORER 56 2,6%
Toate (32) Modele: valoare, vehicule, cotă S-MAX 51 2,3% CAPRI 27 1,2% ECOSPORT 24 1,1% FUSION 23 1,1% TOURNEO CUSTOM 16 0,7% TOURNEO CONNECT 14 0,6% TOURNEO COURIER 14 0,6% GRAND C-MAX 11 0,5% KA 11 0,5% EDGE 10 0,5% MUSTANG MACH-E 9 0,4% Model necompletat 9 0,4% MUSTANG 8 0,4% B-MAX 7 0,3% MAVERICK 4 0,2% BRONCO 2 0,1% ESCORT 2 0,1% KA+ 2 0,1% TRANSIT/TOURNEO 2 0,1% SPORTSROOF 1 0,0% STREET KA 1 0,0% TRANSIT CONNECT 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 781 35,7% Compacte (C) 612 28,0% Monovolume (MPV) 251 11,5% Mici (B) 233 10,7% Medii (D) 148 6,8% Utilitare 129 5,9% Mini (A) 14 0,6% Neclasificate 10 0,5% Sport 8 0,4%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 371 17,0% Cluj 110 5,0% Timiș 86 3,9% Prahova 82 3,8% Brașov 80 3,7% Iași 79 3,6% Ilfov 74 3,4% Bihor 72 3,3% Dolj 70 3,2% Suceava 68 3,1%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Mureș 65 3,0% Bacău 56 2,6% Arad 55 2,5% Sibiu 55 2,5% Argeș 52 2,4% Satu Mare 51 2,3% Constanța 50 2,3% Galați 50 2,3% Neamț 47 2,2% Maramureș 46 2,1% Bistrița-Năsăud 45 2,1% Buzău 35 1,6% Harghita 35 1,6% Hunedoara 35 1,6% Caraș-Severin 33 1,5% Sălaj 33 1,5% Dâmbovița 31 1,4% Gorj 31 1,4% Botoșani 29 1,3% Vâlcea 28 1,3% Covasna 27 1,2% Brăila 26 1,2% Vrancea 26 1,2% Mehedinți 24 1,1% Vaslui 23 1,1% Alba 22 1,0% Teleorman 22 1,0% Olt 18 0,8% Ialomița 16 0,7% Călărași 12 0,5% Giurgiu 10 0,5% Tulcea 6 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.601 73,2% Noi 585 26,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.115 51,0% Benzină 520 23,8% Hibrid 389 17,8% Electric 153 7,0% GPL 9 0,4%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.723 78,8% Companie 463 21,2%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 1.116 51,1% Break 546 25,0% Berlină cu hayon 478 21,9% Berlină 28 1,3% Cupeu 11 0,5% Cabriolet 7 0,3%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 456 20,9% 75-109 kW 1.021 46,7% 110-149 kW 524 24,0% 150-219 kW 18 0,8% 220 kW și peste 14 0,6% Necompletat 153 7,0%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 338 15,5% 1000-1399 cmc 150 6,9% 1400-1599 cmc 683 31,2% 1600-1999 cmc 606 27,7% 2000-2999 cmc 249 11,4% 3000 cmc și peste 7 0,3% Necompletat 153 7,0%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.