Înmatriculări FIAT, august 2022

Noi96-8,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare275-17,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări569-18,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri316

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 40 noinov 24: 222 rulate, prima înmatricularedec 24: 41 noidec 24: 228 rulate, prima înmatriculareian 25: 27 noiian 25: 155 rulate, prima înmatricularefeb 25: 22 noifeb 25: 222 rulate, prima înmatricularemar 25: 33 noimar 25: 227 rulate, prima înmatriculareapr 25: 32 noiapr 25: 284 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 223 rulate, prima înmatriculareiun 25: 30 noiiun 25: 231 rulate, prima înmatriculareiul 25: 37 noiiul 25: 230 rulate, prima înmatriculareaug 25: 47 noiaug 25: 225 rulate, prima înmatricularesep 25: 45 noisep 25: 222 rulate, prima înmatriculareoct 25: 28 noioct 25: 267 rulate, prima înmatricularenov 25: 8 noinov 25: 247 rulate, prima înmatricularedec 25: 309 noidec 25: 212 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 170 rulate, prima înmatricularefeb 26: 20 noifeb 26: 214 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 238 rulate, prima înmatriculareapr 26: 15 noiapr 26: 183 rulate, prima înmatricularemai 26: 8 noimai 26: 185 rulate, prima înmatriculareiun 26: 18 noiiun 26: 189 rulate, prima înmatriculareiul 26: 11 noiiul 26: 195 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 190 rulate, prima înmatricularesep 26: 18 noisep 26: 178 rulate, prima înmatriculareoct 26: 14 noioct 26: 207 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440222
dec 2441228
ian 2527155
feb 2522222
mar 2533227
apr 2532284
mai 2526223
iun 2530231
iul 2537230
aug 2547225
sep 2545222
oct 2528267
nov 258247
dec 25309212
ian 2621170
feb 2620214
mar 2637238
apr 2615183
mai 268185
iun 2618189
iul 2611195
aug 2634190
sep 2618178
oct 2614207

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1998: 3 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 25 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 36 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 17 rulate, prima înmatriculare2012: 19 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 10 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 5 noi2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 25 noi2022: 66 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199803
199801
199902
200000
200103
200205
2003015
2004010
2005025
2006023
2007025
2008022
2009036
2010033
2011017
2012019
201303
2014010
201508
201604
201705
201803
201900
202051
2021250
2022662

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
5009525,6%
PUNTO7419,9%
TIPO5013,5%
PANDA297,8%
BRAVO184,9%
DOBLO184,9%
CROMA143,8%
STILO133,5%
FREEMONT123,2%
DUCATO113,0%
Toate (23)
Modele: valoare, vehicule, cotă
500L71,9%
IDEA51,3%
SCUDO51,3%
500X41,1%
SEDICI30,8%
SEICENTO30,8%
ULYSSE30,8%
MULTIPLA20,5%
BARCHETTA10,3%
CINQUECENTO10,3%
COUPE10,3%
QUBO10,3%
TALENTO10,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mini (A)12734,2%
Compacte (C)8121,8%
Mici (B)7419,9%
Monovolume (MPV)4211,3%
SUV195,1%
Medii (D)143,8%
Utilitare113,0%
Neclasificate20,5%
Sport10,3%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București5314,3%
Prahova3810,2%
Bihor225,9%
Timiș215,7%
Cluj154,0%
Bacău123,2%
Constanța123,2%
Ilfov123,2%
Vâlcea123,2%
Brașov113,0%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Iași102,7%
Suceava102,7%
Caraș-Severin92,4%
Maramureș92,4%
Mureș92,4%
Neamț92,4%
Arad82,2%
Argeș82,2%
Dâmbovița82,2%
Dolj82,2%
Vrancea82,2%
Gorj71,9%
Alba61,6%
Sălaj61,6%
Buzău51,3%
Hunedoara51,3%
Satu Mare51,3%
Sibiu51,3%
Vaslui51,3%
Botoșani30,8%
Brăila30,8%
Harghita30,8%
Ialomița30,8%
Mehedinți30,8%
Galați20,5%
Olt20,5%
Bistrița-Năsăud10,3%
Covasna10,3%
Giurgiu10,3%
Tulcea10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare27574,1%
Noi9625,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină17747,7%
Motorină13536,4%
Hibrid308,1%
Electric246,5%
GPL51,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică29880,3%
Companie7319,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21156,9%
Berlină cu hayon12634,0%
Berlină246,5%
Break82,2%
Cabriolet10,3%
Cupeu10,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW25368,2%
75-109 kW7219,4%
110-149 kW215,7%
150-219 kW10,3%
Necompletat246,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc8222,1%
1000-1399 cmc17246,4%
1400-1599 cmc225,9%
1600-1999 cmc5915,9%
2000-2999 cmc113,0%
3000 cmc și peste10,3%
Necompletat246,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare23474,1%
Export8225,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.