Înmatriculări DACIA DUSTER, decembrie 2024

Noi938+7,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare740+49,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri125

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.0004.000nov 24: 745 noinov 24: 693 rulate, prima înmatricularedec 24: 938 noidec 24: 740 rulate, prima înmatriculareian 25: 1.116 noiian 25: 683 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1.115 noifeb 25: 853 rulate, prima înmatricularemar 25: 956 noimar 25: 935 rulate, prima înmatriculareapr 25: 886 noiapr 25: 871 rulate, prima înmatricularemai 25: 956 noimai 25: 872 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1.178 noiiun 25: 847 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1.473 noiiul 25: 976 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.193 noiaug 25: 803 rulate, prima înmatricularesep 25: 931 noisep 25: 869 rulate, prima înmatriculareoct 25: 703 noioct 25: 976 rulate, prima înmatricularenov 25: 1.363 noinov 25: 1.028 rulate, prima înmatricularedec 25: 2.195 noidec 25: 927 rulate, prima înmatriculareian 26: 648 noiian 26: 783 rulate, prima înmatricularefeb 26: 535 noifeb 26: 1.045 rulate, prima înmatricularemar 26: 642 noimar 26: 1.149 rulate, prima înmatriculareapr 26: 726 noiapr 26: 960 rulate, prima înmatricularemai 26: 979 noimai 26: 926 rulate, prima înmatriculareiun 26: 915 noiiun 26: 976 rulate, prima înmatriculareiul 26: 725 noiiul 26: 957 rulate, prima înmatriculareaug 26: 637 noiaug 26: 852 rulate, prima înmatricularesep 26: 609 noisep 26: 971 rulate, prima înmatriculareoct 26: 605 noioct 26: 1.034 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24745693
dec 24938740
ian 251.116683
feb 251.115853
mar 25956935
apr 25886871
mai 25956872
iun 251.178847
iul 251.473976
aug 251.193803
sep 25931869
oct 25703976
nov 251.3631.028
dec 252.195927
ian 26648783
feb 265351.045
mar 266421.149
apr 26726960
mai 26979926
iun 26915976
iul 26725957
aug 26637852
sep 26609971
oct 266051.034

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.0002009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 81 rulate, prima înmatriculare2011: 131 rulate, prima înmatriculare2012: 90 rulate, prima înmatriculare2013: 64 rulate, prima înmatriculare2014: 89 rulate, prima înmatriculare2015: 1 noi2015: 61 rulate, prima înmatriculare2016: 38 rulate, prima înmatriculare2017: 22 rulate, prima înmatriculare2018: 52 rulate, prima înmatriculare2019: 52 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 935 noi2024: 7 rulate, prima înmatriculare2009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200901
2010081
20110131
2012090
2013064
2014089
2015161
2016038
2017022
2018052
2019052
2020020
2021015
2022013
202324
20249357

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1.678100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București48528,9%
Argeș1348,0%
Brașov714,2%
Harghita543,2%
Cluj533,2%
Dolj432,6%
Hunedoara432,6%
Mureș432,6%
Prahova422,5%
Suceava382,3%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Ilfov372,2%
Timiș372,2%
Dâmbovița362,1%
Bihor332,0%
Alba321,9%
Iași321,9%
Gorj301,8%
Bacău271,6%
Bistrița-Năsăud271,6%
Constanța271,6%
Galați271,6%
Satu Mare271,6%
Maramureș251,5%
Sibiu241,4%
Vâlcea241,4%
Covasna221,3%
Neamț221,3%
Arad191,1%
Caraș-Severin181,1%
Vaslui171,0%
Olt161,0%
Mehedinți150,9%
Teleorman150,9%
Brăila130,8%
Sălaj120,7%
Giurgiu110,7%
Vrancea110,7%
Buzău100,6%
Călărași100,6%
Botoșani70,4%
Tulcea50,3%
Ialomița40,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi93855,9%
Rulate, prima înmatriculare74044,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid81948,8%
Motorină53131,6%
Benzină17910,7%
GPL1498,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică99559,3%
Companie68340,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon92955,4%
Break74944,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW57134,0%
75-109 kW1.09365,1%
110-149 kW140,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1247,4%
1000-1399 cmc50630,2%
1400-1599 cmc1.04862,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export11491,2%
Dezmembrare108,0%
Înmatriculat pentru export10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.