Înmatriculări CHEVROLET, septembrie 2025

Noi1

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare69-4,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări415+21,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri64

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 72 rulate, prima înmatricularedec 24: 67 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 rulate, prima înmatricularefeb 25: 74 rulate, prima înmatricularemar 25: 92 rulate, prima înmatriculareapr 25: 76 rulate, prima înmatricularemai 25: 99 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 94 rulate, prima înmatriculareiul 25: 70 rulate, prima înmatriculareaug 25: 70 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 69 rulate, prima înmatriculareoct 25: 69 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 80 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 76 rulate, prima înmatriculareian 26: 68 rulate, prima înmatricularefeb 26: 57 rulate, prima înmatricularemar 26: 77 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 55 rulate, prima înmatriculareiun 26: 64 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 54 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 59 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 57 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24072
dec 24067
ian 25064
feb 25074
mar 25092
apr 25076
mai 25099
iun 25194
iul 25070
aug 25070
sep 25169
oct 25069
nov 25180
dec 25176
ian 26068
feb 26057
mar 26077
apr 26071
mai 26155
iun 26064
iul 26154
aug 26159
sep 26047
oct 26157

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152007: 9 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 5 rulate, prima înmatriculare2010: 10 rulate, prima înmatriculare2011: 15 rulate, prima înmatriculare2012: 11 rulate, prima înmatriculare2013: 7 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200709
200804
200905
2010010
2011015
2012011
201307
201401
201500
201600
201702
201800
201900
202000
202100
202202
202300
202413

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CAPTIVA2130,0%
CRUZE1622,9%
AVEO68,6%
CORVETTE57,1%
ORLANDO45,7%
SPARK45,7%
CAMARO34,3%
Model necompletat34,3%
EPICA22,9%
LACETTI22,9%
Toate (12)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MATIZ22,9%
TRAX22,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV2332,9%
Compacte (C)1825,7%
Sport811,4%
Mini (A)68,6%
Mici (B)68,6%
Monovolume (MPV)45,7%
Neclasificate34,3%
Medii (D)22,9%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București710,0%
Bacău45,7%
Bistrița-Năsăud34,3%
Botoșani34,3%
Brașov34,3%
Dolj34,3%
Gorj34,3%
Iași34,3%
Prahova34,3%
Sălaj34,3%
Toate (33)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Suceava34,3%
Timiș34,3%
Arad22,9%
Buzău22,9%
Cluj22,9%
Galați22,9%
Harghita22,9%
Maramureș22,9%
Olt22,9%
Satu Mare22,9%
Argeș11,4%
Bihor11,4%
Brăila11,4%
Constanța11,4%
Covasna11,4%
Ilfov11,4%
Mehedinți11,4%
Mureș11,4%
Neamț11,4%
Teleorman11,4%
Tulcea11,4%
Vaslui11,4%
Vâlcea11,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare6998,6%
Noi11,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3854,3%
Benzină2840,0%
GPL45,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică6491,4%
Companie68,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1825,7%
Berlină1622,9%
Berlină cu hayon1521,4%
Break1115,7%
Cupeu68,6%
Cabriolet45,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1014,3%
75-109 kW1825,7%
110-149 kW3245,7%
150-219 kW22,9%
220 kW și peste811,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc68,6%
1000-1399 cmc57,1%
1400-1599 cmc68,6%
1600-1999 cmc3347,1%
2000-2999 cmc1217,1%
3000 cmc și peste811,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București338,0%
Ilfov276,5%
Timiș245,8%
Dolj204,8%
Brașov194,6%
Bacău163,9%
Argeș153,6%
Constanța143,4%
Prahova143,4%
Mureș133,1%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Teleorman133,1%
Călărași122,9%
Giurgiu122,9%
Iași122,9%
Brăila112,7%
Cluj102,4%
Olt102,4%
Suceava102,4%
Bihor92,2%
Dâmbovița92,2%
Maramureș92,2%
Buzău81,9%
Galați81,9%
Tulcea81,9%
Hunedoara71,7%
Sibiu71,7%
Vrancea71,7%
Arad61,4%
Bistrița-Năsăud61,4%
Ialomița61,4%
Alba51,2%
Satu Mare51,2%
Vâlcea51,2%
Botoșani41,0%
Caraș-Severin41,0%
Harghita41,0%
Vaslui41,0%
Covasna30,7%
Gorj20,5%
Neamț20,5%
Mehedinți10,2%
Sălaj10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5890,6%
Export69,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.