Înmatriculări BMW SERIA 1, decembrie 2024

Noi31+675,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare312+39,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri26

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 10 noinov 24: 313 rulate, prima înmatricularedec 24: 31 noidec 24: 312 rulate, prima înmatriculareian 25: 60 noiian 25: 292 rulate, prima înmatricularefeb 25: 18 noifeb 25: 318 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 358 rulate, prima înmatriculareapr 25: 58 noiapr 25: 359 rulate, prima înmatricularemai 25: 47 noimai 25: 343 rulate, prima înmatriculareiun 25: 10 noiiun 25: 336 rulate, prima înmatriculareiul 25: 8 noiiul 25: 416 rulate, prima înmatriculareaug 25: 19 noiaug 25: 339 rulate, prima înmatricularesep 25: 34 noisep 25: 347 rulate, prima înmatriculareoct 25: 13 noioct 25: 414 rulate, prima înmatricularenov 25: 8 noinov 25: 380 rulate, prima înmatricularedec 25: 69 noidec 25: 327 rulate, prima înmatriculareian 26: 16 noiian 26: 269 rulate, prima înmatricularefeb 26: 42 noifeb 26: 348 rulate, prima înmatricularemar 26: 27 noimar 26: 299 rulate, prima înmatriculareapr 26: 8 noiapr 26: 230 rulate, prima înmatricularemai 26: 10 noimai 26: 245 rulate, prima înmatriculareiun 26: 35 noiiun 26: 293 rulate, prima înmatriculareiul 26: 13 noiiul 26: 299 rulate, prima înmatriculareaug 26: 8 noiaug 26: 291 rulate, prima înmatricularesep 26: 305 rulate, prima înmatriculareoct 26: 8 noioct 26: 282 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2410313
dec 2431312
ian 2560292
feb 2518318
mar 2544358
apr 2558359
mai 2547343
iun 2510336
iul 258416
aug 2519339
sep 2534347
oct 2513414
nov 258380
dec 2569327
ian 2616269
feb 2642348
mar 2627299
apr 268230
mai 2610245
iun 2635293
iul 2613299
aug 268291
sep 260305
oct 268282

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030402004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 30 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 24 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 19 rulate, prima înmatriculare2011: 33 rulate, prima înmatriculare2012: 25 rulate, prima înmatriculare2013: 27 rulate, prima înmatriculare2014: 11 rulate, prima înmatriculare2015: 12 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 31 noi200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200407
2005030
2006022
2007032
2008024
2009039
2010019
2011033
2012025
2013027
2014011
2015012
201604
201703
201803
201907
202008
202103
202201
202302
2024310

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)343100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București5014,6%
Timiș236,7%
Dolj185,2%
Gorj144,1%
Cluj123,5%
Olt113,2%
Arad102,9%
Ilfov102,9%
Sibiu102,9%
Argeș92,6%
Toate (41)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dâmbovița92,6%
Galați92,6%
Hunedoara92,6%
Mehedinți92,6%
Alba82,3%
Bacău82,3%
Mureș82,3%
Prahova82,3%
Botoșani72,0%
Buzău72,0%
Iași72,0%
Constanța61,7%
Maramureș61,7%
Suceava61,7%
Teleorman61,7%
Vâlcea61,7%
Bihor51,5%
Bistrița-Năsăud51,5%
Brașov51,5%
Călărași51,5%
Caraș-Severin51,5%
Neamț51,5%
Vrancea51,5%
Brăila41,2%
Covasna30,9%
Giurgiu30,9%
Harghita30,9%
Vaslui30,9%
Ialomița20,6%
Sălaj20,6%
Satu Mare20,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare31291,0%
Noi319,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină23267,6%
Benzină8524,8%
Hibrid267,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică28783,7%
Companie5616,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break23969,7%
Berlină cu hayon8825,7%
Cabriolet113,2%
Cupeu51,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW30,9%
75-109 kW23769,1%
110-149 kW9628,0%
150-219 kW41,2%
220 kW și peste30,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc11433,2%
1600-1999 cmc22966,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1661,5%
Export1038,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.