Noi 248 +2,9% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 3.065 +7,6% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 5.090 +11,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 372 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 221 noi nov 24: 2.724 rulate, prima înmatriculare dec 24: 205 noi dec 24: 2.918 rulate, prima înmatriculare ian 25: 220 noi ian 25: 2.836 rulate, prima înmatriculare feb 25: 249 noi feb 25: 3.263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 176 noi mar 25: 3.482 rulate, prima înmatriculare apr 25: 242 noi apr 25: 3.303 rulate, prima înmatriculare mai 25: 187 noi mai 25: 3.013 rulate, prima înmatriculare iun 25: 271 noi iun 25: 2.935 rulate, prima înmatriculare iul 25: 290 noi iul 25: 3.484 rulate, prima înmatriculare aug 25: 238 noi aug 25: 2.928 rulate, prima înmatriculare sep 25: 248 noi sep 25: 3.065 rulate, prima înmatriculare oct 25: 355 noi oct 25: 3.238 rulate, prima înmatriculare nov 25: 370 noi nov 25: 2.815 rulate, prima înmatriculare dec 25: 324 noi dec 25: 2.631 rulate, prima înmatriculare ian 26: 232 noi ian 26: 2.584 rulate, prima înmatriculare feb 26: 226 noi feb 26: 2.927 rulate, prima înmatriculare mar 26: 246 noi mar 26: 2.925 rulate, prima înmatriculare apr 26: 348 noi apr 26: 2.595 rulate, prima înmatriculare mai 26: 371 noi mai 26: 2.288 rulate, prima înmatriculare iun 26: 318 noi iun 26: 2.427 rulate, prima înmatriculare iul 26: 254 noi iul 26: 2.674 rulate, prima înmatriculare aug 26: 170 noi aug 26: 2.449 rulate, prima înmatriculare sep 26: 203 noi sep 26: 2.532 rulate, prima înmatriculare oct 26: 211 noi oct 26: 2.496 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 221 2.724 dec 24 205 2.918 ian 25 220 2.836 feb 25 249 3.263 mar 25 176 3.482 apr 25 242 3.303 mai 25 187 3.013 iun 25 271 2.935 iul 25 290 3.484 aug 25 238 2.928 sep 25 248 3.065 oct 25 355 3.238 nov 25 370 2.815 dec 25 324 2.631 ian 26 232 2.584 feb 26 226 2.927 mar 26 246 2.925 apr 26 348 2.595 mai 26 371 2.288 iun 26 318 2.427 iul 26 254 2.674 aug 26 170 2.449 sep 26 203 2.532 oct 26 211 2.496
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 < 2001: 19 rulate, prima înmatriculare 2001: 21 rulate, prima înmatriculare 2002: 31 rulate, prima înmatriculare 2003: 43 rulate, prima înmatriculare 2004: 54 rulate, prima înmatriculare 2005: 91 rulate, prima înmatriculare 2006: 133 rulate, prima înmatriculare 2007: 155 rulate, prima înmatriculare 2008: 206 rulate, prima înmatriculare 2009: 209 rulate, prima înmatriculare 2010: 206 rulate, prima înmatriculare 2011: 227 rulate, prima înmatriculare 2012: 244 rulate, prima înmatriculare 2013: 216 rulate, prima înmatriculare 2014: 173 rulate, prima înmatriculare 2015: 186 rulate, prima înmatriculare 2016: 153 rulate, prima înmatriculare 2017: 128 rulate, prima înmatriculare 2018: 101 rulate, prima înmatriculare 2019: 89 rulate, prima înmatriculare 2020: 106 rulate, prima înmatriculare 2021: 121 rulate, prima înmatriculare 2022: 79 rulate, prima înmatriculare 2023: 40 rulate, prima înmatriculare 2024: 5 noi 2024: 21 rulate, prima înmatriculare 2025: 243 noi 2025: 13 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 19 2001 0 21 2002 0 31 2003 0 43 2004 0 54 2005 0 91 2006 0 133 2007 0 155 2008 0 206 2009 0 209 2010 0 206 2011 0 227 2012 0 244 2013 0 216 2014 0 173 2015 0 186 2016 0 153 2017 0 128 2018 0 101 2019 0 89 2020 0 106 2021 0 121 2022 0 79 2023 0 40 2024 5 21 2025 243 13
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă A4 1.158 35,0% A6 513 15,5% Q5 425 12,8% A3 392 11,8% A5 300 9,1% Q3 176 5,3% Q7 72 2,2% Q8 42 1,3% A7 36 1,1% Model necompletat 29 0,9%
Toate (34) Modele: valoare, vehicule, cotă A1 27 0,8% A8 26 0,8% Q2 24 0,7% TT 12 0,4% SQ5 11 0,3% E-TRON 10 0,3% S3 9 0,3% RS Q8 7 0,2% A2 6 0,2% RS3 5 0,2% 80 4 0,1% Q4 4 0,1% S6 4 0,1% RS6 3 0,1% RS7 3 0,1% S5 3 0,1% E-TRON GT 2 0,1% Q6 2 0,1% S8 2 0,1% SQ7 2 0,1% 2,0I 1 0,0% S7 1 0,0% SQ2 1 0,0% SQ6 SB E TRON 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Medii (D) 1.458 44,0% SUV 768 23,2% Mari și de lux (E) 575 17,4% Compacte (C) 396 12,0% Sport 51 1,5% Mici (B) 33 1,0% Neclasificate 32 1,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 328 9,9% Suceava 215 6,5% Bihor 157 4,7% Cluj 157 4,7% Mureș 131 4,0% Arad 119 3,6% Timiș 113 3,4% Prahova 101 3,0% Sibiu 101 3,0% Maramureș 98 3,0%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Argeș 96 2,9% Bacău 96 2,9% Alba 90 2,7% Bistrița-Năsăud 87 2,6% Iași 86 2,6% Dolj 84 2,5% Neamț 83 2,5% Brașov 75 2,3% Sălaj 75 2,3% Hunedoara 74 2,2% Constanța 67 2,0% Botoșani 65 2,0% Galați 61 1,8% Satu Mare 61 1,8% Vâlcea 60 1,8% Ilfov 57 1,7% Dâmbovița 56 1,7% Caraș-Severin 55 1,7% Gorj 52 1,6% Mehedinți 51 1,5% Vaslui 49 1,5% Olt 43 1,3% Vrancea 41 1,2% Harghita 40 1,2% Covasna 37 1,1% Ialomița 32 1,0% Teleorman 27 0,8% Buzău 25 0,8% Brăila 23 0,7% Tulcea 18 0,5% Călărași 14 0,4% Giurgiu 13 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 3.065 92,5% Noi 248 7,5%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.278 68,8% Hibrid 525 15,8% Benzină 488 14,7% Electric 22 0,7%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.804 84,6% Companie 508 15,3% Misiune diplomatică 1 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.896 57,2% Berlină cu hayon 679 20,5% Berlină 654 19,7% Cupeu 56 1,7% Cabriolet 27 0,8% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 1 0,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 44 1,3% 75-109 kW 1.112 33,6% 110-149 kW 1.392 42,0% 150-219 kW 605 18,3% 220 kW și peste 138 4,2% Necompletat 22 0,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 12 0,4% 1000-1399 cmc 104 3,1% 1400-1599 cmc 174 5,3% 1600-1999 cmc 2.546 76,8% 2000-2999 cmc 429 12,9% 3000 cmc și peste 26 0,8% Necompletat 22 0,7%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.