Noi 249 +10,2% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 3.263 +8,6% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.695 +0,7% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 212 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 221 noi nov 24: 2.724 rulate, prima înmatriculare dec 24: 205 noi dec 24: 2.918 rulate, prima înmatriculare ian 25: 220 noi ian 25: 2.836 rulate, prima înmatriculare feb 25: 249 noi feb 25: 3.263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 176 noi mar 25: 3.482 rulate, prima înmatriculare apr 25: 242 noi apr 25: 3.303 rulate, prima înmatriculare mai 25: 187 noi mai 25: 3.013 rulate, prima înmatriculare iun 25: 271 noi iun 25: 2.935 rulate, prima înmatriculare iul 25: 290 noi iul 25: 3.484 rulate, prima înmatriculare aug 25: 238 noi aug 25: 2.928 rulate, prima înmatriculare sep 25: 248 noi sep 25: 3.065 rulate, prima înmatriculare oct 25: 355 noi oct 25: 3.238 rulate, prima înmatriculare nov 25: 370 noi nov 25: 2.815 rulate, prima înmatriculare dec 25: 324 noi dec 25: 2.631 rulate, prima înmatriculare ian 26: 232 noi ian 26: 2.584 rulate, prima înmatriculare feb 26: 226 noi feb 26: 2.927 rulate, prima înmatriculare mar 26: 246 noi mar 26: 2.925 rulate, prima înmatriculare apr 26: 348 noi apr 26: 2.595 rulate, prima înmatriculare mai 26: 371 noi mai 26: 2.288 rulate, prima înmatriculare iun 26: 318 noi iun 26: 2.427 rulate, prima înmatriculare iul 26: 254 noi iul 26: 2.674 rulate, prima înmatriculare aug 26: 170 noi aug 26: 2.449 rulate, prima înmatriculare sep 26: 203 noi sep 26: 2.532 rulate, prima înmatriculare oct 26: 211 noi oct 26: 2.496 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 221 2.724 dec 24 205 2.918 ian 25 220 2.836 feb 25 249 3.263 mar 25 176 3.482 apr 25 242 3.303 mai 25 187 3.013 iun 25 271 2.935 iul 25 290 3.484 aug 25 238 2.928 sep 25 248 3.065 oct 25 355 3.238 nov 25 370 2.815 dec 25 324 2.631 ian 26 232 2.584 feb 26 226 2.927 mar 26 246 2.925 apr 26 348 2.595 mai 26 371 2.288 iun 26 318 2.427 iul 26 254 2.674 aug 26 170 2.449 sep 26 203 2.532 oct 26 211 2.496
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 < 2001: 19 rulate, prima înmatriculare 2001: 23 rulate, prima înmatriculare 2002: 28 rulate, prima înmatriculare 2003: 51 rulate, prima înmatriculare 2004: 94 rulate, prima înmatriculare 2005: 144 rulate, prima înmatriculare 2006: 150 rulate, prima înmatriculare 2007: 174 rulate, prima înmatriculare 2008: 213 rulate, prima înmatriculare 2009: 211 rulate, prima înmatriculare 2010: 226 rulate, prima înmatriculare 2011: 255 rulate, prima înmatriculare 2012: 253 rulate, prima înmatriculare 2013: 197 rulate, prima înmatriculare 2014: 184 rulate, prima înmatriculare 2015: 171 rulate, prima înmatriculare 2016: 169 rulate, prima înmatriculare 2017: 100 rulate, prima înmatriculare 2018: 95 rulate, prima înmatriculare 2019: 146 rulate, prima înmatriculare 2020: 141 rulate, prima înmatriculare 2021: 1 noi 2021: 132 rulate, prima înmatriculare 2022: 38 rulate, prima înmatriculare 2023: 34 rulate, prima înmatriculare 2024: 222 noi 2024: 15 rulate, prima înmatriculare 2025: 26 noi < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 19 2001 0 23 2002 0 28 2003 0 51 2004 0 94 2005 0 144 2006 0 150 2007 0 174 2008 0 213 2009 0 211 2010 0 226 2011 0 255 2012 0 253 2013 0 197 2014 0 184 2015 0 171 2016 0 169 2017 0 100 2018 0 95 2019 0 146 2020 0 141 2021 1 132 2022 0 38 2023 0 34 2024 222 15 2025 26 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă A4 1.266 36,0% A6 598 17,0% A3 403 11,5% Q5 400 11,4% A5 245 7,0% Q3 194 5,5% Q7 81 2,3% Q8 64 1,8% A7 49 1,4% A8 48 1,4%
Toate (35) Modele: valoare, vehicule, cotă A1 33 0,9% Model necompletat 22 0,6% Q2 16 0,5% E-TRON 14 0,4% TT 11 0,3% SQ5 10 0,3% SQ8 7 0,2% A2 5 0,1% S3 5 0,1% S5 5 0,1% Q6 4 0,1% RS6 4 0,1% S6 4 0,1% E-TRON GT 3 0,1% RS3 3 0,1% S4 3 0,1% SQ7 3 0,1% 100 2 0,1% RS Q3 2 0,1% S7 2 0,1% S8 2 0,1% R8 1 0,0% RS Q8 1 0,0% RS5 1 0,0% RS7 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Medii (D) 1.513 43,1% SUV 793 22,6% Mari și de lux (E) 695 19,8% Compacte (C) 403 11,5% Sport 48 1,4% Mici (B) 38 1,1% Neclasificate 22 0,6%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 358 10,2% Suceava 175 5,0% Bihor 171 4,9% Cluj 150 4,3% Timiș 144 4,1% Arad 122 3,5% Mureș 115 3,3% Maramureș 112 3,2% Alba 111 3,2% Bacău 110 3,1%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Sibiu 101 2,9% Brașov 100 2,8% Bistrița-Năsăud 97 2,8% Iași 95 2,7% Satu Mare 88 2,5% Dolj 87 2,5% Argeș 86 2,4% Vâlcea 86 2,4% Neamț 82 2,3% Prahova 82 2,3% Sălaj 81 2,3% Constanța 80 2,3% Galați 80 2,3% Botoșani 75 2,1% Hunedoara 71 2,0% Ilfov 67 1,9% Mehedinți 66 1,9% Gorj 55 1,6% Vrancea 52 1,5% Caraș-Severin 48 1,4% Vaslui 48 1,4% Buzău 45 1,3% Covasna 42 1,2% Harghita 41 1,2% Olt 38 1,1% Dâmbovița 34 1,0% Tulcea 27 0,8% Giurgiu 22 0,6% Ialomița 21 0,6% Călărași 19 0,5% Brăila 18 0,5% Teleorman 10 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 3.263 92,9% Noi 249 7,1%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.482 70,7% Hibrid 538 15,3% Benzină 471 13,4% Electric 21 0,6%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.964 84,4% Companie 548 15,6%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 2.008 57,2% Berlină 787 22,4% Berlină cu hayon 661 18,8% Cupeu 43 1,2% Cabriolet 12 0,3% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 1 0,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 58 1,7% 75-109 kW 1.244 35,4% 110-149 kW 1.395 39,7% 150-219 kW 630 17,9% 220 kW și peste 164 4,7% Necompletat 21 0,6%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 10 0,3% 1000-1399 cmc 99 2,8% 1400-1599 cmc 168 4,8% 1600-1999 cmc 2.583 73,5% 2000-2999 cmc 604 17,2% 3000 cmc și peste 27 0,8% Necompletat 21 0,6%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.