Înmatriculări în județul Mehedinți, februarie 2025

Noi48+41,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare520+9,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări702-11,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri40

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 36 noinov 24: 379 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 noidec 24: 442 rulate, prima înmatriculareian 25: 43 noiian 25: 423 rulate, prima înmatricularefeb 25: 48 noifeb 25: 520 rulate, prima înmatricularemar 25: 46 noimar 25: 543 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 495 rulate, prima înmatricularemai 25: 25 noimai 25: 460 rulate, prima înmatriculareiun 25: 21 noiiun 25: 486 rulate, prima înmatriculareiul 25: 55 noiiul 25: 533 rulate, prima înmatriculareaug 25: 51 noiaug 25: 422 rulate, prima înmatricularesep 25: 53 noisep 25: 435 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 485 rulate, prima înmatricularenov 25: 41 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 79 noidec 25: 415 rulate, prima înmatriculareian 26: 11 noiian 26: 390 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 458 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 459 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 390 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 402 rulate, prima înmatriculareiun 26: 39 noiiun 26: 358 rulate, prima înmatriculareiul 26: 30 noiiul 26: 366 rulate, prima înmatriculareaug 26: 30 noiaug 26: 328 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 392 rulate, prima înmatriculareoct 26: 43 noioct 26: 424 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436379
dec 2445442
ian 2543423
feb 2548520
mar 2546543
apr 2530495
mai 2525460
iun 2521486
iul 2555533
aug 2551422
sep 2553435
oct 2540485
nov 2541430
dec 2579415
ian 2611390
feb 2618458
mar 2633459
apr 2628390
mai 2631402
iun 2639358
iul 2630366
aug 2630328
sep 2651392
oct 2643424

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 40 rulate, prima înmatriculare2006: 34 rulate, prima înmatriculare2007: 53 rulate, prima înmatriculare2008: 40 rulate, prima înmatriculare2009: 44 rulate, prima înmatriculare2010: 28 rulate, prima înmatriculare2011: 45 rulate, prima înmatriculare2012: 31 rulate, prima înmatriculare2013: 1 noi2013: 29 rulate, prima înmatriculare2014: 14 rulate, prima înmatriculare2015: 26 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 44 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 3 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200109
200103
2002013
2003011
2004021
2005040
2006034
2007053
2008040
2009044
2010028
2011045
2012031
2013129
2014014
2015026
2016013
2017012
201807
2019015
202009
2021014
202204
202303
2024442
202530

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14725,9%
BMW8214,4%
AUDI6611,6%
DACIA549,5%
FORD295,1%
OPEL254,4%
NISSAN234,0%
SEAT203,5%
SKODA183,2%
MERCEDES-BENZ173,0%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT162,8%
RENAULT162,8%
CITROEN71,2%
HYUNDAI61,1%
TOYOTA61,1%
VOLVO61,1%
MAZDA50,9%
MITSUBISHI40,7%
FIAT30,5%
KIA30,5%
JAGUAR20,4%
LAND ROVER20,4%
SMART20,4%
CHEVROLET10,2%
DAIHATSU10,2%
JEEP10,2%
LEAPMOTOR10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%
SUBARU10,2%
SUZUKI10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4386,7%
VOLKSWAGEN PASSAT376,5%
VOLKSWAGEN GOLF264,6%
BMW SERIA 3213,7%
BMW SERIA 5213,7%
DACIA DUSTER213,7%
NISSAN QASHQAI152,6%
VOLKSWAGEN SHARAN142,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,3%
VOLKSWAGEN TOURAN132,3%
Toate (142)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO122,1%
DACIA SANDERO111,9%
OPEL ASTRA111,9%
BMW X1101,8%
BMW X3101,8%
DACIA LOGAN101,8%
DACIA SPRING101,8%
AUDI A691,6%
BMW SERIA 181,4%
SEAT ALHAMBRA81,4%
FORD FOCUS71,2%
FORD GALAXY71,2%
AUDI A361,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,1%
OPEL CORSA61,1%
SKODA FABIA61,1%
SKODA OCTAVIA61,1%
VOLKSWAGEN CADDY61,1%
VOLKSWAGEN CC61,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS61,1%
AUDI A550,9%
BMW X650,9%
FORD FIESTA50,9%
OPEL INSIGNIA50,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,7%
AUDI Q530,5%
BMW SERIA 730,5%
BMW X530,5%
FORD C-MAX30,5%
FORD KUGA30,5%
HYUNDAI IX3530,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,5%
MERCEDES-BENZ GLC30,5%
NISSAN JUKE30,5%
PEUGEOT 30830,5%
RENAULT KADJAR30,5%
RENAULT TALISMAN30,5%
SEAT ALTEA30,5%
SEAT IBIZA30,5%
SEAT LEON30,5%
VOLVO XC6030,5%
AUDI Q720,4%
CITROEN C820,4%
DACIA LODGY20,4%
FIAT BRAVO20,4%
FORD MONDEO20,4%
KIA CEED20,4%
MAZDA 620,4%
MITSUBISHI ASX20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
PEUGEOT 200820,4%
PEUGEOT 20620,4%
PEUGEOT 20720,4%
PEUGEOT 20820,4%
PEUGEOT 300820,4%
PEUGEOT 50820,4%
RENAULT CLIO20,4%
RENAULT MEGANE20,4%
RENAULT TRAFIC20,4%
SKODA RAPID20,4%
SKODA SUPERB20,4%
TOYOTA RAV420,4%
TOYOTA YARIS CROSS20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
AUDI A710,2%
AUDI Q310,2%
AUDI S810,2%
BMW SERIA 210,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C210,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 AIRCROSS10,2%
CITROEN C510,2%
DAIHATSU SIRION10,2%
FIAT CROMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
HYUNDAI TUCSON10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JAGUAR I-PACE10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
KIA RIO10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEAPMOTOR T0310,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
NISSAN NOTE10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 100710,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
SEAT ARONA10,2%
SEAT TARRACO10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SUBARU XV10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN BEETLE10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN CRAFTER10,2%
VOLKSWAGEN LUPO10,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLVO S9010,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV14625,7%
Medii (D)12622,2%
Compacte (C)8915,7%
Monovolume (MPV)7413,0%
Mici (B)7212,7%
Mari și de lux (E)396,9%
Mini (A)162,8%
Sport30,5%
Utilitare20,4%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare52091,5%
Noi488,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40671,5%
Benzină10618,7%
Hibrid305,3%
Electric132,3%
GPL132,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică52392,1%
Companie457,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break22539,6%
Berlină12021,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11420,1%
Berlină cu hayon10518,5%
Cupeu40,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11820,8%
75-109 kW27247,9%
110-149 kW12121,3%
150-219 kW346,0%
220 kW și peste101,8%
Necompletat132,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc295,1%
1000-1399 cmc6611,6%
1400-1599 cmc10919,2%
1600-1999 cmc29051,1%
2000-2999 cmc6010,6%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat132,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16623,6%
BMW11716,7%
OPEL8111,5%
AUDI639,0%
FORD395,6%
DACIA344,8%
MERCEDES-BENZ334,7%
RENAULT284,0%
SKODA192,7%
PEUGEOT162,3%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT162,3%
NISSAN91,3%
FIAT81,1%
CITROEN71,0%
VOLVO71,0%
MAZDA60,9%
SUZUKI60,9%
ALFA ROMEO50,7%
CHEVROLET50,7%
DAEWOO50,7%
HYUNDAI50,7%
LAND ROVER50,7%
TOYOTA40,6%
HONDA20,3%
KIA20,3%
LEXUS20,3%
MINI20,3%
PORSCHE20,3%
SAAB20,3%
SMART20,3%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2665,0%
Export1435,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW922,5%
DACIA717,5%
VOLKSWAGEN615,0%
OPEL410,0%
AUDI37,5%
FIAT25,0%
ALFA ROMEO12,5%
FORD12,5%
LAND ROVER12,5%
MAZDA12,5%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OLTCIT12,5%
PEUGEOT12,5%
RENAULT12,5%
SEAT12,5%
SKODA12,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.