Înmatriculări în județul Dâmbovița, februarie 2025

Noi102+7,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare616+2,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.625+3,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri46

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2001: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 32 rulate, prima înmatriculare2009: 40 rulate, prima înmatriculare2010: 52 rulate, prima înmatriculare2011: 55 rulate, prima înmatriculare2012: 55 rulate, prima înmatriculare2013: 58 rulate, prima înmatriculare2014: 49 rulate, prima înmatriculare2015: 31 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 22 rulate, prima înmatriculare2018: 32 rulate, prima înmatriculare2019: 36 rulate, prima înmatriculare2020: 29 rulate, prima înmatriculare2021: 21 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 10 rulate, prima înmatriculare2024: 97 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 5 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200101
200101
200203
200303
200404
200507
2006014
2007034
2008032
2009040
2010052
2011055
2012055
2013058
2014049
2015031
2016024
2017022
2018032
2019036
2020029
2021021
202202
2023010
2024971
202550

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17324,1%
DACIA719,9%
BMW709,7%
SKODA679,3%
RENAULT527,2%
FORD456,3%
MERCEDES-BENZ456,3%
AUDI344,7%
OPEL263,6%
SEAT233,2%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT152,1%
HYUNDAI141,9%
KIA121,7%
TOYOTA111,5%
SUZUKI71,0%
CITROEN60,8%
NISSAN60,8%
VOLVO60,8%
MAZDA50,7%
MG40,6%
CUPRA30,4%
MINI30,4%
FIAT20,3%
HONDA20,3%
LAND ROVER20,3%
MITSUBISHI20,3%
CHEVROLET10,1%
DFSK10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LYNK&CO10,1%
MASERATI10,1%
PORSCHE10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF547,5%
VOLKSWAGEN PASSAT517,1%
SKODA OCTAVIA365,0%
DACIA DUSTER253,5%
BMW SERIA 5233,2%
DACIA LOGAN223,1%
BMW SERIA 3192,6%
RENAULT MEGANE192,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN162,2%
DACIA SANDERO152,1%
Toate (159)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4142,0%
SKODA FABIA142,0%
VOLKSWAGEN POLO142,0%
SEAT LEON131,8%
RENAULT CLIO121,7%
FORD FOCUS111,5%
OPEL ASTRA111,5%
VOLKSWAGEN TOURAN111,5%
FORD KUGA101,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,3%
SKODA SUPERB91,3%
RENAULT KADJAR81,1%
SEAT IBIZA71,0%
AUDI A560,8%
BMW X560,8%
FORD FIESTA60,8%
KIA SPORTAGE60,8%
MERCEDES-BENZ CLA60,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,8%
MERCEDES-BENZ GLC60,8%
AUDI A650,7%
BMW X350,7%
HYUNDAI I2050,7%
OPEL CORSA50,7%
OPEL INSIGNIA50,7%
TOYOTA RAV450,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,7%
AUDI Q540,6%
BMW SERIA 140,6%
BMW X640,6%
DACIA LODGY40,6%
FORD TRANSIT40,6%
HYUNDAI TUCSON40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,6%
MERCEDES-BENZ GLE40,6%
PEUGEOT 300840,6%
PEUGEOT 30840,6%
PEUGEOT 50840,6%
RENAULT SCENIC40,6%
BMW X430,4%
CUPRA FORMENTOR30,4%
DACIA JOGGER30,4%
FORD PUMA30,4%
HYUNDAI I3030,4%
KIA CEED30,4%
MAZDA 330,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
AUDI A320,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X120,3%
CITROEN C520,3%
DACIA DOKKER20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD MONDEO20,3%
FORD TRANSIT CUSTOM20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MG MG320,3%
MINI COOPER20,3%
NISSAN JUKE20,3%
NISSAN QASHQAI20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
PEUGEOT 20720,3%
RENAULT AUSTRAL20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
SEAT EXEO20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SKODA YETI20,3%
SUZUKI S-CROSS20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLVO XC6020,3%
AUDI A110,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q710,1%
BMW I410,1%
BMW SERIA 210,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DFSK E510,1%
DODGE JOURNEY10,1%
DS DS710,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD MUSTANG10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TRANSIT CONNECT10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI IX3510,1%
HYUNDAI KONA10,1%
JAGUAR XE10,1%
JEEP AVENGER10,1%
KIA NIRO10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA XCEED10,1%
LAMBORGHINI URUS10,1%
LYNK&CO 0110,1%
MASERATI GHIBLI10,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA 610,1%
MERCEDES-BENZ EQA10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MG HS10,1%
MG ROVER 7510,1%
MINI CLUBMAN10,1%
MITSUBISHI ASX10,1%
MITSUBISHI OUTLANDER10,1%
OPEL ADAM10,1%
OPEL MERIVA10,1%
PEUGEOT 200810,1%
PORSCHE CAYENNE10,1%
RENAULT RAFALE10,1%
RENAULT SYMBIOZ10,1%
SEAT TARRACO10,1%
SKODA KAMIQ10,1%
SKODA RAPID10,1%
SSANGYONG KORANDO10,1%
SUBARU FORESTER10,1%
SUZUKI SWIFT10,1%
SUZUKI SX410,1%
TOYOTA AURIS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19026,5%
Compacte (C)18926,3%
Medii (D)12517,4%
Mici (B)11115,5%
Monovolume (MPV)507,0%
Mari și de lux (E)385,3%
Utilitare91,3%
Neclasificate20,3%
Mini (A)20,3%
Sport20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare61685,8%
Noi10214,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină42559,2%
Benzină18325,5%
Hibrid8111,3%
GPL263,6%
Electric30,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică62687,2%
Companie9212,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break33346,4%
Berlină14520,2%
Berlină cu hayon12617,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10714,9%
Cupeu50,7%
Cabriolet20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14520,2%
75-109 kW32845,7%
110-149 kW20027,9%
150-219 kW344,7%
220 kW și peste81,1%
Necompletat30,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc486,7%
1000-1399 cmc13018,1%
1400-1599 cmc20228,1%
1600-1999 cmc26436,8%
2000-2999 cmc709,7%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat30,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN32219,8%
DACIA20312,5%
OPEL1599,8%
BMW1589,7%
SKODA1217,4%
RENAULT1137,0%
FORD986,0%
AUDI955,8%
MERCEDES-BENZ794,9%
SEAT412,5%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI271,7%
PEUGEOT271,7%
TOYOTA161,0%
FIAT150,9%
NISSAN150,9%
VOLVO150,9%
CHEVROLET130,8%
MAZDA130,8%
SUZUKI130,8%
LAND ROVER110,7%
CITROEN100,6%
DAEWOO100,6%
HONDA80,5%
PORSCHE70,4%
MITSUBISHI60,4%
ALFA ROMEO50,3%
MINI50,3%
SMART50,3%
KIA40,2%
DODGE20,1%
JAGUAR20,1%
DAIHATSU10,1%
GEELY10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4189,1%
Export510,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL817,4%
VOLKSWAGEN510,9%
BMW48,7%
DACIA48,7%
RENAULT48,7%
FIAT36,5%
FORD36,5%
HYUNDAI36,5%
PEUGEOT36,5%
CITROEN24,3%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO24,3%
LANCIA12,2%
MAZDA12,2%
SEAT12,2%
SKODA12,2%
SMART12,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.