Înmatriculări în județul Satu Mare, februarie 2025

Noi71+73,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare726+12,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări868+7,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri48

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 12 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 30 rulate, prima înmatriculare2006: 33 rulate, prima înmatriculare2007: 37 rulate, prima înmatriculare2008: 45 rulate, prima înmatriculare2009: 55 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 61 rulate, prima înmatriculare2012: 53 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 33 rulate, prima înmatriculare2015: 40 rulate, prima înmatriculare2016: 35 rulate, prima înmatriculare2017: 39 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 33 rulate, prima înmatriculare2020: 28 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 65 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 5 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001012
200102
2002013
2003018
2004018
2005030
2006033
2007037
2008045
2009055
2010051
2011061
2012053
2013031
2014033
2015040
2016035
2017039
2018020
2019033
2020028
2021014
2022010
2023111
2024654
202550

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16420,6%
AUDI8811,0%
BMW779,7%
MERCEDES-BENZ567,0%
FORD546,8%
RENAULT526,5%
DACIA445,5%
SKODA415,1%
VOLVO293,6%
TOYOTA243,0%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL192,4%
NISSAN182,3%
HYUNDAI172,1%
PEUGEOT162,0%
CITROEN151,9%
SEAT101,3%
MITSUBISHI91,1%
LAND ROVER81,0%
MAZDA81,0%
SUZUKI81,0%
KIA50,6%
FIAT40,5%
HONDA40,5%
CHRYSLER30,4%
MG30,4%
PORSCHE30,4%
SSANGYONG30,4%
ALFA ROMEO20,3%
DFSK20,3%
JEEP20,3%
LEAPMOTOR20,3%
MINI20,3%
ASTON MARTIN10,1%
BYD10,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
LYNK&CO10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF465,8%
VOLKSWAGEN PASSAT374,7%
AUDI A4324,0%
BMW SERIA 3232,9%
FORD FOCUS212,7%
DACIA DUSTER182,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN182,3%
AUDI A3162,0%
VOLKSWAGEN POLO162,0%
RENAULT MEGANE151,9%
Toate (209)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6141,8%
DACIA LOGAN141,8%
BMW X3131,6%
SKODA OCTAVIA131,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,5%
VOLVO XC60121,5%
AUDI Q5111,4%
BMW SERIA 5111,4%
DACIA SANDERO111,4%
FORD KUGA111,4%
RENAULT SCENIC111,4%
SKODA FABIA111,4%
MERCEDES-BENZ GLC101,3%
VOLKSWAGEN CADDY101,3%
OPEL ASTRA81,0%
SKODA SUPERB81,0%
BMW X570,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,9%
RENAULT CLIO70,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,9%
VOLKSWAGEN TOURAN70,9%
AUDI A560,8%
AUDI Q360,8%
BMW X160,8%
FORD FIESTA60,8%
HYUNDAI TUCSON60,8%
NISSAN QASHQAI60,8%
VOLKSWAGEN SHARAN60,8%
RENAULT KADJAR50,6%
TOYOTA RAV450,6%
TOYOTA YARIS50,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,6%
BMW SERIA 140,5%
BMW X440,5%
FORD C-MAX40,5%
FORD MONDEO40,5%
HYUNDAI IX3540,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,5%
MITSUBISHI OUTLANDER40,5%
TOYOTA LAND CRUISER40,5%
CITROEN C430,4%
HONDA JAZZ30,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
PEUGEOT 200830,4%
PEUGEOT 300830,4%
PEUGEOT 30830,4%
PEUGEOT 50830,4%
PORSCHE CAYENNE30,4%
RENAULT ARKANA30,4%
RENAULT KANGOO30,4%
SEAT ALHAMBRA30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
VOLKSWAGEN EOS30,4%
VOLVO XC4030,4%
BMW X620,3%
CITROEN BERLINGO20,3%
CITROEN C320,3%
CITROEN C4 CACTUS20,3%
CITROEN C5 AIRCROSS20,3%
DFSK E520,3%
FIAT PANDA20,3%
FORD PUMA20,3%
FORD S-MAX20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI I4020,3%
KIA CEED20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MAZDA 520,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MERCEDES-BENZ VIANO20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
MITSUBISHI PAJERO20,3%
NISSAN JUKE20,3%
NISSAN MICRA20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL CORSA20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL VIVARO20,3%
RENAULT AUSTRAL20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SEAT EXEO20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SKODA ROOMSTER20,3%
SUZUKI GRAND VITARA20,3%
SUZUKI S-CROSS20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO S4020,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO V5020,3%
VOLVO V6020,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ASTON MARTIN DBX10,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q710,1%
AUDI SQ810,1%
BMW M310,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X210,1%
BYD ATTO 310,1%
CHRYSLER 300C10,1%
CHRYSLER SEBRING10,1%
CHRYSLER SIMCA10,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
FIAT FIORINO10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HYUNDAI GRAND SANTA FE10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA E-NIRO10,1%
KIA RIO10,1%
KIA SPORTAGE10,1%
LAND ROVER DEFENDER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV25331,7%
Compacte (C)16420,6%
Medii (D)13416,8%
Mici (B)9111,4%
Monovolume (MPV)8510,7%
Mari și de lux (E)445,5%
Neclasificate101,3%
Mini (A)70,9%
Sport70,9%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare72691,1%
Noi718,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină53166,6%
Benzină15819,8%
Hibrid8510,7%
GPL182,3%
Electric50,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică69587,2%
Companie10212,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40550,8%
Berlină cu hayon16020,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11814,8%
Berlină9411,8%
Cabriolet121,5%
Cupeu81,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15919,9%
75-109 kW34543,3%
110-149 kW20726,0%
150-219 kW577,2%
220 kW și peste243,0%
Necompletat50,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc324,0%
1000-1399 cmc8710,9%
1400-1599 cmc19524,5%
1600-1999 cmc36645,9%
2000-2999 cmc10513,2%
3000 cmc și peste70,9%
Necompletat50,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22626,0%
FORD778,9%
BMW768,8%
DACIA748,5%
AUDI718,2%
MERCEDES-BENZ627,1%
OPEL455,2%
SKODA323,7%
RENAULT242,8%
PEUGEOT192,2%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN182,1%
SUZUKI172,0%
TOYOTA161,8%
FIAT121,4%
HYUNDAI111,3%
SEAT111,3%
VOLVO91,0%
CITROEN80,9%
LAND ROVER80,9%
ALFA ROMEO70,8%
MAZDA60,7%
KIA50,6%
MITSUBISHI50,6%
PORSCHE50,6%
MINI40,5%
DAEWOO30,3%
DODGE20,2%
HONDA20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
LEXUS20,2%
SSANGYONG20,2%
ARO10,1%
LANCIA10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
WM MEYER10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3879,2%
Export1020,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1122,9%
FORD714,6%
OPEL612,5%
DACIA48,3%
MERCEDES-BENZ36,2%
BMW24,2%
NISSAN24,2%
RENAULT24,2%
SKODA24,2%
AUDI12,1%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET12,1%
CITROEN12,1%
DAEWOO12,1%
FIAT12,1%
HYUNDAI12,1%
SEAT12,1%
TOYOTA12,1%
VOLVO12,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.