Înmatriculări în județul Suceava, februarie 2025

Noi164+31,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.181-7,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.753-5,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri187

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 123 noinov 24: 1.080 rulate, prima înmatricularedec 24: 94 noidec 24: 1.051 rulate, prima înmatriculareian 25: 107 noiian 25: 1.165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 1.181 rulate, prima înmatricularemar 25: 79 noimar 25: 1.148 rulate, prima înmatriculareapr 25: 117 noiapr 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemai 25: 139 noimai 25: 1.290 rulate, prima înmatriculareiun 25: 104 noiiun 25: 1.242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 1.475 rulate, prima înmatriculareaug 25: 157 noiaug 25: 1.276 rulate, prima înmatricularesep 25: 136 noisep 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareoct 25: 154 noioct 25: 1.368 rulate, prima înmatricularenov 25: 180 noinov 25: 1.337 rulate, prima înmatricularedec 25: 207 noidec 25: 1.152 rulate, prima înmatriculareian 26: 81 noiian 26: 1.114 rulate, prima înmatricularefeb 26: 97 noifeb 26: 1.252 rulate, prima înmatricularemar 26: 88 noimar 26: 1.388 rulate, prima înmatriculareapr 26: 102 noiapr 26: 1.267 rulate, prima înmatricularemai 26: 126 noimai 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareiun 26: 133 noiiun 26: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 26: 102 noiiul 26: 1.168 rulate, prima înmatriculareaug 26: 98 noiaug 26: 996 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 1.172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 171 noioct 26: 1.127 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241231.080
dec 24941.051
ian 251071.165
feb 251641.181
mar 25791.148
apr 251171.351
mai 251391.290
iun 251041.242
iul 251701.475
aug 251571.276
sep 251361.407
oct 251541.368
nov 251801.337
dec 252071.152
ian 26811.114
feb 26971.252
mar 26881.388
apr 261021.267
mai 261261.119
iun 261331.134
iul 261021.168
aug 2698996
sep 26991.172
oct 261711.127

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 17 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 21 rulate, prima înmatriculare2004: 27 rulate, prima înmatriculare2005: 41 rulate, prima înmatriculare2006: 57 rulate, prima înmatriculare2007: 76 rulate, prima înmatriculare2008: 80 rulate, prima înmatriculare2009: 76 rulate, prima înmatriculare2010: 82 rulate, prima înmatriculare2011: 99 rulate, prima înmatriculare2012: 90 rulate, prima înmatriculare2013: 76 rulate, prima înmatriculare2014: 71 rulate, prima înmatriculare2015: 61 rulate, prima înmatriculare2016: 58 rulate, prima înmatriculare2017: 37 rulate, prima înmatriculare2018: 43 rulate, prima înmatriculare2019: 51 rulate, prima înmatriculare2020: 37 rulate, prima înmatriculare2021: 27 rulate, prima înmatriculare2022: 11 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 9 rulate, prima înmatriculare2024: 121 noi2024: 11 rulate, prima înmatriculare2025: 42 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001017
200109
2002014
2003021
2004027
2005041
2006057
2007076
2008080
2009076
2010082
2011099
2012090
2013076
2014071
2015061
2016058
2017037
2018043
2019051
2020037
2021027
2022011
202319
202412111
2025420

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN31823,6%
AUDI17513,0%
DACIA1148,5%
BMW1078,0%
MERCEDES-BENZ947,0%
RENAULT564,2%
FORD503,7%
VOLVO503,7%
SKODA493,6%
NISSAN483,6%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA463,4%
OPEL382,8%
HYUNDAI332,5%
SEAT211,6%
PEUGEOT191,4%
KIA171,3%
SUZUKI141,0%
CITROEN120,9%
MITSUBISHI120,9%
HONDA90,7%
LAND ROVER80,6%
MAZDA80,6%
FIAT70,5%
JAGUAR40,3%
MG40,3%
MINI40,3%
PORSCHE40,3%
ALFA ROMEO30,2%
CHEVROLET30,2%
SMART30,2%
SSANGYONG30,2%
CHRYSLER20,1%
JEEP20,1%
SUBARU20,1%
BAIC10,1%
BUICK10,1%
DS10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER715,3%
VOLKSWAGEN GOLF695,1%
VOLKSWAGEN PASSAT614,5%
AUDI A4604,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN584,3%
AUDI A6513,8%
VOLKSWAGEN TOURAN322,4%
BMW SERIA 3292,2%
NISSAN QASHQAI292,2%
AUDI Q5282,1%
Toate (227)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5272,0%
VOLVO XC60272,0%
DACIA SANDERO221,6%
SKODA OCTAVIA221,6%
BMW X3191,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS191,4%
DACIA LOGAN171,3%
VOLKSWAGEN CADDY171,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E151,1%
VOLKSWAGEN POLO151,1%
AUDI A3141,0%
VOLKSWAGEN SHARAN141,0%
FORD FOCUS131,0%
MERCEDES-BENZ GLC131,0%
RENAULT MEGANE131,0%
FORD KUGA120,9%
KIA SPORTAGE120,9%
TOYOTA COROLLA120,9%
TOYOTA YARIS CROSS110,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG110,8%
BMW X5100,7%
HYUNDAI TUCSON100,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C100,7%
OPEL ASTRA100,7%
SKODA FABIA100,7%
TOYOTA RAV4100,7%
OPEL CORSA80,6%
RENAULT CLIO80,6%
FORD FIESTA70,5%
HYUNDAI I2070,5%
MERCEDES-BENZ GLE70,5%
MERCEDES-BENZ ML70,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER70,5%
NISSAN X-TRAIL70,5%
RENAULT SCENIC70,5%
VOLKSWAGEN CC70,5%
HYUNDAI I3060,4%
NISSAN QASHQAI+260,4%
RENAULT KOLEOS60,4%
SKODA SUPERB60,4%
SUZUKI VITARA60,4%
AUDI Q750,4%
BMW SERIA 150,4%
FORD MONDEO50,4%
HYUNDAI KONA50,4%
MERCEDES-BENZ VITO50,4%
MITSUBISHI OUTLANDER50,4%
OPEL ZAFIRA50,4%
PEUGEOT 20850,4%
SEAT IBIZA50,4%
SEAT LEON50,4%
VOLVO S6050,4%
VOLVO XC9050,4%
AUDI A740,3%
AUDI Q340,3%
BMW SERIA 740,3%
BMW X140,3%
FORD S-MAX40,3%
LAND ROVER FREELANDER40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,3%
MERCEDES-BENZ GLK40,3%
MITSUBISHI ASX40,3%
NISSAN JUKE40,3%
OPEL VIVARO40,3%
PEUGEOT 30840,3%
RENAULT KADJAR40,3%
RENAULT LAGUNA40,3%
RENAULT TRAFIC40,3%
SEAT ALHAMBRA40,3%
SKODA YETI40,3%
VOLKSWAGEN JETTA40,3%
VOLVO V4040,3%
AUDI A530,2%
BMW SERIA 430,2%
CITROEN C330,2%
FORD GALAXY30,2%
HONDA CIVIC30,2%
HONDA CR-V30,2%
HYUNDAI IX3530,2%
MAZDA 630,2%
MAZDA CX-530,2%
MERCEDES-BENZ CLA30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,2%
OPEL INSIGNIA30,2%
PEUGEOT 300830,2%
PORSCHE CAYENNE30,2%
RENAULT CAPTUR30,2%
SEAT ATECA30,2%
SKODA KODIAQ30,2%
SUZUKI GRAND VITARA30,2%
SUZUKI JIMNY30,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,2%
VOLVO V5030,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,1%
AUDI S620,1%
AUDI TT20,1%
BMW SERIA 220,1%
BMW X620,1%
CHEVROLET CAPTIVA20,1%
CHRYSLER GRAND VOYAGER20,1%
DACIA SPRING20,1%
FIAT PANDA20,1%
FIAT PUNTO20,1%
FORD TRANSIT20,1%
FORD TRANSIT CUSTOM20,1%
HONDA ACCORD20,1%
HYUNDAI SANTA FE20,1%
JAGUAR XF20,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,1%
MERCEDES-BENZ AMG GT20,1%
MERCEDES-BENZ CLS20,1%
MG ZS20,1%
MINI COOPER20,1%
MINI ONE20,1%
OPEL MERIVA20,1%
OPEL MOKKA20,1%
PEUGEOT 20720,1%
PEUGEOT 30720,1%
PEUGEOT 50820,1%
RENAULT ESPACE20,1%
RENAULT TALISMAN20,1%
SEAT ALTEA20,1%
SKODA CITIGO20,1%
SMART FORTWO20,1%
TOYOTA AVENSIS20,1%
TOYOTA C-HR20,1%
TOYOTA PROACE20,1%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,1%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,1%
VOLKSWAGEN T-ROC20,1%
VOLVO C3020,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A110,1%
AUDI A810,1%
BAIC X7510,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET EPICA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV49136,5%
Compacte (C)22116,4%
Medii (D)20615,3%
Monovolume (MPV)15011,2%
Mici (B)1229,1%
Mari și de lux (E)1128,3%
Mini (A)171,3%
Utilitare120,9%
Sport90,7%
Neclasificate50,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.18187,8%
Noi16412,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină93669,6%
Benzină21716,1%
Hibrid17212,8%
GPL131,0%
Electric70,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.12283,4%
Companie22316,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break69251,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)24418,1%
Berlină cu hayon22917,0%
Berlină16412,2%
Cupeu141,0%
Cabriolet20,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22116,4%
75-109 kW60044,6%
110-149 kW38628,7%
150-219 kW1017,5%
220 kW și peste302,2%
Necompletat70,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc523,9%
1000-1399 cmc14811,0%
1400-1599 cmc27320,3%
1600-1999 cmc65648,8%
2000-2999 cmc20114,9%
3000 cmc și peste80,6%
Necompletat70,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN51329,3%
AUDI21812,4%
MERCEDES-BENZ1317,5%
BMW1277,2%
DACIA965,5%
FORD945,4%
SKODA744,2%
OPEL734,2%
RENAULT593,4%
VOLVO472,7%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA412,3%
SEAT382,2%
PEUGEOT372,1%
NISSAN281,6%
SUZUKI231,3%
HYUNDAI191,1%
CITROEN181,0%
KIA150,9%
LAND ROVER140,8%
MITSUBISHI130,7%
MAZDA120,7%
FIAT90,5%
PORSCHE60,3%
ALFA ROMEO50,3%
HONDA50,3%
JEEP50,3%
CHEVROLET40,2%
MINI40,2%
DAEWOO30,2%
DAIHATSU30,2%
SMART30,2%
LEXUS20,1%
MCC20,1%
OLTCIT20,1%
SSANGYONG20,1%
TRABANT20,1%
ARO10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare14678,1%
Export4021,4%
Înmatriculat pentru export10,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4725,1%
DACIA4021,4%
OPEL147,5%
AUDI126,4%
FIAT105,3%
FORD105,3%
BMW94,8%
MERCEDES-BENZ94,8%
RENAULT84,3%
SKODA52,7%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT42,1%
NISSAN31,6%
DAIHATSU21,1%
KIA21,1%
PEUGEOT21,1%
VOLVO21,1%
ALFA ROMEO10,5%
DAEWOO10,5%
HONDA10,5%
HYUNDAI10,5%
JEEP10,5%
MAZDA10,5%
SUZUKI10,5%
VAUXHALL10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.