Înmatriculări în județul Maramureș, februarie 2025

Noi121+36,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare990+11,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.173+1,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri46

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 18 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 24 rulate, prima înmatriculare2004: 32 rulate, prima înmatriculare2005: 37 rulate, prima înmatriculare2006: 32 rulate, prima înmatriculare2007: 59 rulate, prima înmatriculare2008: 49 rulate, prima înmatriculare2009: 63 rulate, prima înmatriculare2010: 54 rulate, prima înmatriculare2011: 86 rulate, prima înmatriculare2012: 75 rulate, prima înmatriculare2013: 68 rulate, prima înmatriculare2014: 80 rulate, prima înmatriculare2015: 56 rulate, prima înmatriculare2016: 56 rulate, prima înmatriculare2017: 43 rulate, prima înmatriculare2018: 35 rulate, prima înmatriculare2019: 49 rulate, prima înmatriculare2020: 18 rulate, prima înmatriculare2021: 26 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 3 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 108 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 10 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001018
200109
200208
2003024
2004032
2005037
2006032
2007059
2008049
2009063
2010054
2011086
2012075
2013068
2014080
2015056
2016056
2017043
2018035
2019049
2020018
2021026
202206
202336
20241081
2025100

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16014,4%
BMW11910,7%
AUDI11210,1%
DACIA837,5%
MERCEDES-BENZ756,8%
RENAULT726,5%
FORD645,8%
NISSAN413,7%
VOLVO373,3%
SKODA363,2%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL353,2%
PEUGEOT322,9%
KIA272,4%
SUZUKI232,1%
CITROEN222,0%
TOYOTA222,0%
HYUNDAI201,8%
SEAT191,7%
MAZDA181,6%
LAND ROVER161,4%
LEAPMOTOR151,4%
MITSUBISHI131,2%
FIAT90,8%
HONDA60,5%
JEEP50,5%
DFSK40,4%
DAIHATSU30,3%
MG30,3%
TESLA30,3%
CHEVROLET20,2%
LEXUS20,2%
PORSCHE20,2%
SMART20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DS10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LANCIA10,1%
MINI10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER433,9%
VOLKSWAGEN PASSAT403,6%
AUDI A4383,4%
VOLKSWAGEN GOLF383,4%
BMW SERIA 3333,0%
BMW X3292,6%
NISSAN QASHQAI222,0%
AUDI A6211,9%
BMW SERIA 5211,9%
RENAULT MEGANE191,7%
Toate (258)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN191,7%
FORD FOCUS181,6%
AUDI Q5171,5%
VOLVO XC60171,5%
DACIA LOGAN161,4%
SKODA OCTAVIA161,4%
KIA SPORTAGE151,4%
LEAPMOTOR T03151,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E151,4%
RENAULT KADJAR131,2%
DACIA SPRING121,1%
AUDI A3111,0%
BMW X1111,0%
DACIA SANDERO100,9%
FORD FIESTA100,9%
FORD KUGA100,9%
OPEL ASTRA100,9%
SEAT LEON100,9%
VOLKSWAGEN POLO100,9%
VOLKSWAGEN TOURAN100,9%
RENAULT CLIO90,8%
RENAULT SCENIC90,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C80,7%
MERCEDES-BENZ GLE80,7%
NISSAN QASHQAI+280,7%
PEUGEOT 30880,7%
VOLKSWAGEN CADDY80,7%
VOLKSWAGEN SHARAN80,7%
AUDI Q370,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B70,6%
MITSUBISHI ASX70,6%
RENAULT KOLEOS70,6%
SUZUKI GRAND VITARA70,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG70,6%
AUDI A560,5%
BMW X460,5%
FORD MONDEO60,5%
HYUNDAI TUCSON60,5%
OPEL ZAFIRA60,5%
PEUGEOT 50860,5%
SEAT ALTEA60,5%
SUZUKI VITARA60,5%
TOYOTA RAV460,5%
FORD GALAXY50,5%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE50,5%
MAZDA CX-550,5%
MERCEDES-BENZ CLA50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,5%
MERCEDES-BENZ GLC50,5%
MERCEDES-BENZ ML50,5%
OPEL CORSA50,5%
SKODA FABIA50,5%
SKODA SUPERB50,5%
VOLVO V4050,5%
BMW SERIA 140,4%
BMW X540,4%
BMW X640,4%
CITROEN C4 PICASSO40,4%
CITROEN C540,4%
DFSK E540,4%
HYUNDAI IX3540,4%
KIA CEED40,4%
LAND ROVER FREELANDER40,4%
MAZDA CX-8040,4%
PEUGEOT 300840,4%
TOYOTA LAND CRUISER40,4%
VOLVO XC9040,4%
CITROEN BERLINGO30,3%
CITROEN C330,3%
FORD FUSION30,3%
HONDA CR-V30,3%
HYUNDAI I3030,3%
HYUNDAI SANTA FE30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,3%
MERCEDES-BENZ GLK30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
NISSAN JUKE30,3%
PEUGEOT 20730,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SUZUKI S-CROSS30,3%
TESLA MODEL 330,3%
TOYOTA C-HR30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLVO V6030,3%
AUDI A820,2%
AUDI Q820,2%
CITROEN C420,2%
DACIA LODGY20,2%
DAIHATSU TERIOS20,2%
FIAT 50020,2%
FIAT SEICENTO20,2%
FIAT TIPO20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD S-MAX20,2%
HYUNDAI GALLOPER20,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
KIA RIO20,2%
LAND ROVER DISCOVERY20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
LEXUS UX20,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA 520,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MITSUBISHI COLT20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,2%
NISSAN NOTE20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL AGILA20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 30720,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT MODUS20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO V5020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q710,1%
AUDI R810,1%
AUDI SQ710,1%
BMW 5ER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV43038,7%
Compacte (C)18516,7%
Medii (D)16414,8%
Monovolume (MPV)11110,0%
Mici (B)958,6%
Mari și de lux (E)686,1%
Mini (A)423,8%
Neclasificate90,8%
Sport50,5%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare99089,1%
Noi12110,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină77870,0%
Benzină17916,1%
Hibrid1049,4%
Electric363,2%
GPL141,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică96887,1%
Companie14312,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break52247,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22320,1%
Berlină cu hayon19417,5%
Berlină15814,2%
Cupeu111,0%
Cabriolet30,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18216,4%
75-109 kW48443,6%
110-149 kW30827,7%
150-219 kW797,1%
220 kW și peste232,1%
Necompletat353,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc302,7%
1000-1399 cmc1099,8%
1400-1599 cmc28325,5%
1600-1999 cmc50545,5%
2000-2999 cmc14012,6%
3000 cmc și peste80,7%
Necompletat363,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26422,5%
AUDI1109,4%
FORD1038,8%
DACIA897,6%
BMW827,0%
RENAULT655,5%
MERCEDES-BENZ584,9%
OPEL584,9%
SKODA403,4%
PEUGEOT332,8%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA302,6%
SEAT252,1%
VOLVO232,0%
HYUNDAI211,8%
CITROEN201,7%
SUZUKI201,7%
LAND ROVER191,6%
FIAT171,4%
MITSUBISHI141,2%
NISSAN141,2%
MAZDA110,9%
KIA100,9%
CHEVROLET60,5%
HONDA60,5%
ALFA ROMEO50,4%
JEEP50,4%
PORSCHE40,3%
JAGUAR30,3%
SUBARU30,3%
CHRYSLER20,2%
LEXUS20,2%
MG20,2%
MINI20,2%
SMART20,2%
ARO10,1%
DODGE10,1%
GWM10,1%
TATRA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3473,9%
Export1226,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN817,4%
AUDI715,2%
OPEL510,9%
RENAULT510,9%
DACIA36,5%
FORD36,5%
SKODA36,5%
MITSUBISHI24,3%
PEUGEOT24,3%
BMW12,2%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO12,2%
FIAT12,2%
HONDA12,2%
JEEP12,2%
MERCEDES-BENZ12,2%
NISSAN12,2%
SEAT12,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.