Înmatriculări AUDI A4, februarie 2025

Noi7-82,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.259+11,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri80

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 19 noinov 24: 1.135 rulate, prima înmatricularedec 24: 31 noidec 24: 1.137 rulate, prima înmatriculareian 25: 16 noiian 25: 1.101 rulate, prima înmatricularefeb 25: 7 noifeb 25: 1.259 rulate, prima înmatricularemar 25: 6 noimar 25: 1.300 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2 noiapr 25: 1.240 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 1.098 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1.075 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1.301 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.076 rulate, prima înmatricularesep 25: 1.158 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 1.205 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 1.083 rulate, prima înmatricularedec 25: 2 noidec 25: 998 rulate, prima înmatriculareian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1.055 rulate, prima înmatricularemar 26: 1.022 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 884 rulate, prima înmatricularemai 26: 785 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 850 rulate, prima înmatriculareiul 26: 929 rulate, prima înmatriculareaug 26: 852 rulate, prima înmatricularesep 26: 923 rulate, prima înmatriculareoct 26: 907 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24191.135
dec 24311.137
ian 25161.101
feb 2571.259
mar 2561.300
apr 2521.240
mai 2511.098
iun 2501.075
iul 2501.301
aug 2501.076
sep 2501.158
oct 2511.205
nov 2511.083
dec 252998
ian 260934
feb 2601.055
mar 2601.022
apr 261884
mai 260785
iun 261850
iul 260929
aug 260852
sep 260923
oct 260907

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 16 rulate, prima înmatriculare2002: 25 rulate, prima înmatriculare2003: 46 rulate, prima înmatriculare2004: 55 rulate, prima înmatriculare2005: 84 rulate, prima înmatriculare2006: 65 rulate, prima înmatriculare2007: 102 rulate, prima înmatriculare2008: 146 rulate, prima înmatriculare2009: 111 rulate, prima înmatriculare2010: 106 rulate, prima înmatriculare2011: 85 rulate, prima înmatriculare2012: 82 rulate, prima înmatriculare2013: 74 rulate, prima înmatriculare2014: 50 rulate, prima înmatriculare2015: 39 rulate, prima înmatriculare2016: 52 rulate, prima înmatriculare2017: 30 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 24 rulate, prima înmatriculare2020: 19 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 6 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200002
200005
2001016
2002025
2003046
2004055
2005084
2006065
20070102
20080146
20090111
20100106
2011085
2012082
2013074
2014050
2015039
2016052
2017030
2018015
2019024
2020019
2021115
202205
202304
202462

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)1.266100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Bihor745,8%
Timiș675,3%
Suceava604,7%
Arad554,3%
Bacău514,0%
Mureș514,0%
Sălaj463,6%
Alba453,6%
Sibiu453,6%
Bistrița-Năsăud403,2%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Cluj403,2%
Maramureș383,0%
Mehedinți383,0%
Neamț372,9%
Botoșani342,7%
Vâlcea332,6%
Iași322,5%
Satu Mare322,5%
Argeș312,4%
Dolj312,4%
Prahova302,4%
Galați292,3%
Brașov282,2%
Gorj272,1%
București262,1%
Hunedoara262,1%
Vrancea221,7%
Buzău201,6%
Vaslui191,5%
Caraș-Severin181,4%
Constanța171,3%
Harghita171,3%
Ilfov171,3%
Covasna141,1%
Dâmbovița141,1%
Giurgiu141,1%
Olt141,1%
Ialomița90,7%
Brăila80,6%
Călărași70,6%
Teleorman50,4%
Tulcea50,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.25999,4%
Noi70,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.10987,6%
Benzină1078,5%
Hibrid503,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.21996,3%
Companie473,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break88269,7%
Berlină38230,2%
Cabriolet20,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW342,7%
75-109 kW77961,5%
110-149 kW41833,0%
150-219 kW352,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc90,7%
1600-1999 cmc1.22596,8%
2000-2999 cmc322,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5670,0%
Export2430,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.