Noi 66 +88,6% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 196 +38,0% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 960 +8,6% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 19 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 nov 24: 43 noi nov 24: 187 rulate, prima înmatriculare dec 24: 44 noi dec 24: 207 rulate, prima înmatriculare ian 25: 44 noi ian 25: 161 rulate, prima înmatriculare feb 25: 66 noi feb 25: 196 rulate, prima înmatriculare mar 25: 31 noi mar 25: 190 rulate, prima înmatriculare apr 25: 39 noi apr 25: 277 rulate, prima înmatriculare mai 25: 27 noi mai 25: 201 rulate, prima înmatriculare iun 25: 36 noi iun 25: 188 rulate, prima înmatriculare iul 25: 75 noi iul 25: 229 rulate, prima înmatriculare aug 25: 83 noi aug 25: 191 rulate, prima înmatriculare sep 25: 68 noi sep 25: 191 rulate, prima înmatriculare oct 25: 56 noi oct 25: 267 rulate, prima înmatriculare nov 25: 48 noi nov 25: 200 rulate, prima înmatriculare dec 25: 104 noi dec 25: 186 rulate, prima înmatriculare ian 26: 33 noi ian 26: 166 rulate, prima înmatriculare feb 26: 26 noi feb 26: 208 rulate, prima înmatriculare mar 26: 19 noi mar 26: 157 rulate, prima înmatriculare apr 26: 41 noi apr 26: 196 rulate, prima înmatriculare mai 26: 32 noi mai 26: 179 rulate, prima înmatriculare iun 26: 50 noi iun 26: 155 rulate, prima înmatriculare iul 26: 31 noi iul 26: 173 rulate, prima înmatriculare aug 26: 26 noi aug 26: 116 rulate, prima înmatriculare sep 26: 52 noi sep 26: 214 rulate, prima înmatriculare oct 26: 75 noi oct 26: 174 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 43 187 dec 24 44 207 ian 25 44 161 feb 25 66 196 mar 25 31 190 apr 25 39 277 mai 25 27 201 iun 25 36 188 iul 25 75 229 aug 25 83 191 sep 25 68 191 oct 25 56 267 nov 25 48 200 dec 25 104 186 ian 26 33 166 feb 26 26 208 mar 26 19 157 apr 26 41 196 mai 26 32 179 iun 26 50 155 iul 26 31 173 aug 26 26 116 sep 26 52 214 oct 26 75 174
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 20 40 60 2001: 3 rulate, prima înmatriculare 2002: 2 rulate, prima înmatriculare 2004: 3 rulate, prima înmatriculare 2005: 3 rulate, prima înmatriculare 2006: 5 rulate, prima înmatriculare 2007: 5 rulate, prima înmatriculare 2008: 12 rulate, prima înmatriculare 2009: 11 rulate, prima înmatriculare 2010: 17 rulate, prima înmatriculare 2011: 1 noi 2011: 13 rulate, prima înmatriculare 2012: 14 rulate, prima înmatriculare 2013: 14 rulate, prima înmatriculare 2014: 10 rulate, prima înmatriculare 2015: 20 rulate, prima înmatriculare 2016: 13 rulate, prima înmatriculare 2017: 16 rulate, prima înmatriculare 2018: 9 rulate, prima înmatriculare 2019: 6 rulate, prima înmatriculare 2020: 11 rulate, prima înmatriculare 2021: 7 rulate, prima înmatriculare 2022: 1 rulate, prima înmatriculare 2023: 1 noi 2024: 58 noi 2024: 1 rulate, prima înmatriculare 2025: 6 noi 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 2001 0 3 2002 0 2 2003 0 0 2004 0 3 2005 0 3 2006 0 5 2007 0 5 2008 0 12 2009 0 11 2010 0 17 2011 1 13 2012 0 14 2013 0 14 2014 0 10 2015 0 20 2016 0 13 2017 0 16 2018 0 9 2019 0 6 2020 0 11 2021 0 7 2022 0 1 2023 1 0 2024 58 1 2025 6 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă DACIA 49 18,7% RENAULT 38 14,5% VOLKSWAGEN 32 12,2% BMW 24 9,2% AUDI 19 7,3% SKODA 16 6,1% FORD 14 5,3% OPEL 14 5,3% KIA 5 1,9% MERCEDES-BENZ 5 1,9%
Toate (28) Mărci: valoare, vehicule, cotă VOLVO 5 1,9% CUPRA 4 1,5% NISSAN 4 1,5% SEAT 4 1,5% TOYOTA 4 1,5% HONDA 3 1,1% HYUNDAI 3 1,1% PORSCHE 3 1,1% SUZUKI 3 1,1% CITROEN 2 0,8% MITSUBISHI 2 0,8% PEUGEOT 2 0,8% SSANGYONG 2 0,8% LAND ROVER 1 0,4% LEXUS 1 0,4% MAZDA 1 0,4% MG 1 0,4% MINI 1 0,4%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă DACIA LOGAN 17 6,5% DACIA SPRING 16 6,1% RENAULT MEGANE 11 4,2% DACIA DUSTER 10 3,8% SKODA OCTAVIA 10 3,8% BMW SERIA 5 8 3,1% AUDI A4 7 2,7% FORD FOCUS 7 2,7% VOLKSWAGEN GOLF 7 2,7% VOLKSWAGEN PASSAT 7 2,7%
Toate (97) Modele: valoare, vehicule, cotă RENAULT KADJAR 6 2,3% RENAULT SCENIC 6 2,3% BMW SERIA 3 5 1,9% OPEL ASTRA 5 1,9% VOLKSWAGEN CC 5 1,9% AUDI A5 4 1,5% CUPRA FORMENTOR 4 1,5% FORD MONDEO 4 1,5% NISSAN QASHQAI 4 1,5% RENAULT TALISMAN 4 1,5% VOLKSWAGEN TIGUAN 4 1,5% BMW SERIA 1 3 1,1% DACIA LODGY 3 1,1% KIA SPORTAGE 3 1,1% OPEL CORSA 3 1,1% OPEL ZAFIRA 3 1,1% RENAULT LAGUNA 3 1,1% SKODA FABIA 3 1,1% VOLKSWAGEN POLO 3 1,1% VOLKSWAGEN TOURAN 3 1,1% VOLVO XC60 3 1,1% AUDI A6 2 0,8% AUDI A7 2 0,8% AUDI Q3 2 0,8% BMW X1 2 0,8% BMW X6 2 0,8% CITROEN C3 2 0,8% DACIA SANDERO 2 0,8% FORD FIESTA 2 0,8% PORSCHE PANAMERA 2 0,8% RENAULT ARKANA 2 0,8% RENAULT AUSTRAL 2 0,8% RENAULT CLIO 2 0,8% SKODA SUPERB 2 0,8% SUZUKI S-CROSS 2 0,8% TOYOTA C-HR 2 0,8% AUDI Q5 1 0,4% AUDI Q7 1 0,4% BMW M5 1 0,4% BMW SERIA 2 1 0,4% BMW X4 1 0,4% BMW X5 1 0,4% DACIA JOGGER 1 0,4% FORD KUGA 1 0,4% HONDA CIVIC 1 0,4% HONDA CR-V 1 0,4% HONDA E 1 0,4% HYUNDAI I20 1 0,4% HYUNDAI I30 1 0,4% HYUNDAI TUCSON 1 0,4% KIA OPTIMA 1 0,4% KIA RIO 1 0,4% LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE 1 0,4% LEXUS UX 1 0,4% MAZDA 3 1 0,4% MERCEDES-BENZ CLASA A 1 0,4% MERCEDES-BENZ CLASA E 1 0,4% MERCEDES-BENZ CLASA V 1 0,4% MERCEDES-BENZ ML 1 0,4% MERCEDES-BENZ VITO 1 0,4% MG ZS 1 0,4% MINI COOPER 1 0,4% MITSUBISHI ASX 1 0,4% MITSUBISHI ECLIPSE CROSS 1 0,4% OPEL MERIVA 1 0,4% OPEL VECTRA 1 0,4% OPEL VIVARO 1 0,4% PEUGEOT 207 1 0,4% PEUGEOT 5008 1 0,4% PORSCHE CAYENNE 1 0,4% RENAULT CAPTUR 1 0,4% RENAULT TRAFIC 1 0,4% SEAT ATECA 1 0,4% SEAT EXEO 1 0,4% SEAT IBIZA 1 0,4% SEAT LEON 1 0,4% SKODA ROOMSTER 1 0,4% SSANGYONG KORANDO 1 0,4% SSANGYONG TIVOLI 1 0,4% SUZUKI VITARA 1 0,4% TOYOTA AVENSIS 1 0,4% TOYOTA RAV4 1 0,4% VOLKSWAGEN CARAVELLE 1 0,4% VOLKSWAGEN SCIROCCO 1 0,4% VOLKSWAGEN SHARAN 1 0,4% VOLVO S90 1 0,4% VOLVO XC90 1 0,4%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 70 26,7% Compacte (C) 49 18,7% Medii (D) 45 17,2% Mici (B) 39 14,9% Monovolume (MPV) 24 9,2% Mini (A) 17 6,5% Mari și de lux (E) 16 6,1% Sport 2 0,8%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 196 74,8% Noi 66 25,2%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 129 49,2% Benzină 65 24,8% Hibrid 36 13,7% Electric 18 6,9% GPL 14 5,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 219 83,6% Companie 43 16,4%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 99 37,8% Berlină cu hayon 71 27,1% Berlină 56 21,4% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 34 13,0% Cupeu 2 0,8%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 53 20,2% 75-109 kW 101 38,5% 110-149 kW 73 27,9% 150-219 kW 11 4,2% 220 kW și peste 6 2,3% Necompletat 18 6,9%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 18 6,9% 1000-1399 cmc 40 15,3% 1400-1599 cmc 79 30,2% 1600-1999 cmc 88 33,6% 2000-2999 cmc 17 6,5% 3000 cmc și peste 2 0,8% Necompletat 18 6,9%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.