Înmatriculări în județul Vaslui, februarie 2025

Noi43+48,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare456+33,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări939+9,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri42

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 33 rulate, prima înmatriculare2008: 30 rulate, prima înmatriculare2009: 35 rulate, prima înmatriculare2010: 30 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 26 rulate, prima înmatriculare2013: 37 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 31 rulate, prima înmatriculare2016: 26 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 22 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 41 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 2 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200104
200101
200205
200305
200406
2005010
2006024
2007033
2008030
2009035
2010030
2011041
2012026
2013037
2014024
2015031
2016026
2017019
2018019
2019022
2020011
202106
202205
202305
2024411
202520

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11923,8%
BMW499,8%
AUDI489,6%
FORD306,0%
RENAULT306,0%
DACIA275,4%
SKODA234,6%
TOYOTA204,0%
MERCEDES-BENZ193,8%
HYUNDAI183,6%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL163,2%
VOLVO142,8%
SEAT122,4%
NISSAN102,0%
SUZUKI102,0%
PEUGEOT91,8%
KIA81,6%
CITROEN61,2%
SSANGYONG61,2%
MITSUBISHI51,0%
MAZDA40,8%
LAND ROVER30,6%
LEXUS30,6%
ALFA ROMEO20,4%
CHEVROLET20,4%
FIAT20,4%
CUPRA10,2%
DAIHATSU10,2%
MINI10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT306,0%
VOLKSWAGEN GOLF275,4%
AUDI A4193,8%
DACIA DUSTER163,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN153,0%
AUDI A6132,6%
BMW SERIA 3132,6%
BMW SERIA 5112,2%
RENAULT MEGANE102,0%
SKODA OCTAVIA102,0%
Toate (153)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TOURAN102,0%
BMW X391,8%
VOLKSWAGEN POLO91,8%
OPEL ASTRA81,6%
FORD FOCUS71,4%
SEAT IBIZA71,4%
TOYOTA RAV471,4%
AUDI Q561,2%
BMW X161,2%
HYUNDAI TUCSON61,2%
NISSAN QASHQAI61,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS61,2%
DACIA SANDERO51,0%
FORD FIESTA51,0%
FORD KUGA51,0%
HYUNDAI IX3551,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,0%
RENAULT SCENIC51,0%
VOLKSWAGEN SHARAN51,0%
VOLVO XC6051,0%
AUDI A540,8%
BMW SERIA 140,8%
BMW X540,8%
DACIA LOGAN40,8%
HYUNDAI I3040,8%
KIA SPORTAGE40,8%
RENAULT KADJAR40,8%
SEAT LEON40,8%
SKODA FABIA40,8%
SSANGYONG KORANDO40,8%
SUZUKI GRAND VITARA40,8%
TOYOTA YARIS40,8%
AUDI A330,6%
FORD GALAXY30,6%
LEXUS NX30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,6%
MITSUBISHI ASX30,6%
OPEL INSIGNIA30,6%
PEUGEOT 300830,6%
RENAULT CLIO30,6%
RENAULT KOLEOS30,6%
SKODA SUPERB30,6%
SUZUKI S-CROSS30,6%
VOLKSWAGEN CADDY30,6%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN30,6%
VOLVO V6030,6%
CITROEN C4 PICASSO20,4%
FORD TOURNEO CONNECT20,4%
FORD TRANSIT CUSTOM20,4%
HYUNDAI I1020,4%
KIA SORENTO20,4%
KIA SOUL20,4%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL MOKKA20,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT TALISMAN20,4%
SKODA RAPID20,4%
SKODA ROOMSTER20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
TOYOTA AVENSIS20,4%
TOYOTA YARIS CROSS20,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A810,2%
AUDI E-TRON10,2%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET MALIBU10,2%
CHEVROLET MATIZ10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN C810,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA LODGY10,2%
DACIA SPRING10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FIAT 500X10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 610,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA R10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
SEAT EXEO10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA YETI10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SSANGYONG TORRES10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
TESLA MODEL S10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA AYGO X10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA PROACE10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN FOX10,2%
VOLKSWAGEN ID 310,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,2%
VOLKSWAGEN TAIGO10,2%
VOLVO S4010,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO V4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17134,3%
Compacte (C)9719,4%
Medii (D)8917,8%
Monovolume (MPV)5210,4%
Mici (B)479,4%
Mari și de lux (E)316,2%
Mini (A)71,4%
Sport20,4%
Utilitare20,4%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45691,4%
Noi438,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină33667,3%
Benzină10220,4%
Hibrid5210,4%
Electric51,0%
GPL40,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică47194,4%
Companie285,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25250,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9819,6%
Berlină cu hayon7715,4%
Berlină6613,2%
Cabriolet30,6%
Cupeu30,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7515,0%
75-109 kW24448,9%
110-149 kW14328,7%
150-219 kW285,6%
220 kW și peste51,0%
Necompletat40,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc153,0%
1000-1399 cmc5911,8%
1400-1599 cmc12024,0%
1600-1999 cmc24348,7%
2000-2999 cmc5611,2%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat51,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24225,8%
AUDI10711,4%
BMW818,6%
OPEL717,6%
DACIA677,1%
SKODA566,0%
FORD495,2%
RENAULT404,3%
MERCEDES-BENZ363,8%
TOYOTA252,7%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT202,1%
HYUNDAI171,8%
VOLVO171,8%
FIAT151,6%
PEUGEOT151,6%
SUZUKI101,1%
MAZDA91,0%
LAND ROVER80,9%
KIA60,6%
CHEVROLET50,5%
NISSAN50,5%
ALFA ROMEO40,4%
SSANGYONG40,4%
CITROEN30,3%
DAEWOO30,3%
HONDA30,3%
JAGUAR30,3%
SMART30,3%
ARO20,2%
LEXUS20,2%
DAIHATSU10,1%
FERRARI10,1%
INFINITI10,1%
JEEP10,1%
MINI10,1%
MITSUBISHI10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%
TRABANT10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3992,9%
Export37,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA716,7%
VOLKSWAGEN716,7%
FORD511,9%
AUDI49,5%
OPEL49,5%
DAEWOO37,1%
RENAULT37,1%
SKODA37,1%
MERCEDES-BENZ24,8%
ARO12,4%
Toate (13)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT12,4%
PEUGEOT12,4%
TOYOTA12,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.