Înmatriculări în județul Vâlcea, februarie 2025

Noi112+23,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare739+27,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.051+0,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri50

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 127 noinov 24: 570 rulate, prima înmatricularedec 24: 98 noidec 24: 604 rulate, prima înmatriculareian 25: 135 noiian 25: 605 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 739 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 726 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 663 rulate, prima înmatricularemai 25: 63 noimai 25: 606 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 608 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 160 noiaug 25: 555 rulate, prima înmatricularesep 25: 116 noisep 25: 593 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 771 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 582 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 499 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 504 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 noifeb 26: 614 rulate, prima înmatricularemar 26: 130 noimar 26: 540 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 492 rulate, prima înmatricularemai 26: 122 noimai 26: 459 rulate, prima înmatriculareiun 26: 127 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 110 noiiul 26: 529 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 132 noisep 26: 510 rulate, prima înmatriculareoct 26: 132 noioct 26: 519 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127570
dec 2498604
ian 25135605
feb 25112739
mar 2583726
apr 2580663
mai 2563606
iun 2584608
iul 25170668
aug 25160555
sep 25116593
oct 25114771
nov 25159582
dec 25209499
ian 2694504
feb 26107614
mar 26130540
apr 2684492
mai 26122459
iun 26127514
iul 26110529
aug 2675482
sep 26132510
oct 26132519

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 30 rulate, prima înmatriculare2006: 44 rulate, prima înmatriculare2007: 46 rulate, prima înmatriculare2008: 42 rulate, prima înmatriculare2009: 54 rulate, prima înmatriculare2010: 61 rulate, prima înmatriculare2011: 62 rulate, prima înmatriculare2012: 49 rulate, prima înmatriculare2013: 58 rulate, prima înmatriculare2014: 35 rulate, prima înmatriculare2015: 38 rulate, prima înmatriculare2016: 29 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 32 rulate, prima înmatriculare2019: 33 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 19 rulate, prima înmatriculare2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 3 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 99 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 9 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200105
200105
2002011
2003010
2004022
2005030
2006044
2007046
2008042
2009054
2010061
2011062
2012049
2013058
2014035
2015038
2016029
2017021
2018032
2019033
2020016
2021119
2022013
202332
2024992
202590

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17020,0%
DACIA10111,9%
BMW8910,5%
AUDI8610,1%
RENAULT526,1%
SKODA475,5%
MERCEDES-BENZ435,1%
OPEL364,2%
FORD283,3%
SEAT222,6%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI222,6%
HYUNDAI202,4%
PEUGEOT192,2%
NISSAN182,1%
VOLVO141,6%
TOYOTA131,5%
KIA101,2%
CUPRA91,1%
CITROEN80,9%
FIAT70,8%
MAZDA50,6%
LAND ROVER40,5%
MITSUBISHI40,5%
JEEP30,4%
PORSCHE30,4%
CHEVROLET20,2%
HONDA20,2%
JAGUAR20,2%
MG20,2%
SMART20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
LEXUS10,1%
LYNK&CO10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF455,3%
DACIA DUSTER404,7%
AUDI A4333,9%
BMW SERIA 3323,8%
VOLKSWAGEN PASSAT323,8%
DACIA LOGAN283,3%
DACIA SANDERO283,3%
SKODA OCTAVIA263,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN232,7%
BMW X3202,4%
Toate (188)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE182,1%
BMW SERIA 5172,0%
SEAT LEON131,5%
AUDI A6121,4%
OPEL ASTRA121,4%
VOLKSWAGEN TOURAN121,4%
NISSAN QASHQAI111,3%
VOLKSWAGEN POLO111,3%
FORD FOCUS101,2%
OPEL CORSA101,2%
SKODA FABIA101,2%
AUDI Q591,1%
SUZUKI GRAND VITARA91,1%
VOLKSWAGEN CC91,1%
BMW SERIA 180,9%
CUPRA FORMENTOR80,9%
HYUNDAI TUCSON80,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C80,9%
VOLKSWAGEN CADDY80,9%
VOLKSWAGEN T-CROSS80,9%
AUDI A370,8%
AUDI Q370,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,8%
MERCEDES-BENZ GLC70,8%
RENAULT CLIO70,8%
RENAULT SCENIC70,8%
SEAT IBIZA70,8%
VOLVO XC6070,8%
FORD FIESTA60,7%
KIA SPORTAGE60,7%
RENAULT KADJAR60,7%
FORD MONDEO50,6%
SUZUKI JIMNY50,6%
AUDI A540,5%
AUDI Q840,5%
BMW X540,5%
DACIA LODGY40,5%
HYUNDAI I2040,5%
HYUNDAI I3040,5%
MERCEDES-BENZ GLE40,5%
OPEL INSIGNIA40,5%
PEUGEOT 30840,5%
PEUGEOT 50840,5%
TOYOTA RAV440,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,5%
VOLKSWAGEN JETTA40,5%
AUDI A830,4%
FIAT PANDA30,4%
FORD KUGA30,4%
MAZDA 330,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
OPEL MOKKA30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
PEUGEOT 20730,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
SKODA YETI30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
VOLVO V6030,4%
AUDI A120,2%
BMW X120,2%
BMW X620,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C520,2%
FORD TRANSIT/TOURNEO20,2%
KIA CARENS20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
PEUGEOT RCZ20,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA AYGO20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q710,1%
AUDI RS610,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 710,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN DS410,1%
CUPRA TERRAMAR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DAEWOO KALOS10,1%
DAIHATSU TREVIS10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD GT10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA ZR-V10,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
HYUNDAI TERRACAN10,1%
JAGUAR X-TYPE10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA CEED10,1%
KIA PICANTO10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,1%
LEXUS LS10,1%
LYNK&CO 0110,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA CX-710,1%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ EQE10,1%
MERCEDES-BENZ GL10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MG MG310,1%
MG ZS10,1%
MINI ONE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV26230,8%
Compacte (C)18221,4%
Medii (D)14316,8%
Mici (B)12815,0%
Monovolume (MPV)566,6%
Mari și de lux (E)465,4%
Mini (A)131,5%
Neclasificate111,3%
Sport80,9%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare73986,8%
Noi11213,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină54263,7%
Benzină20624,2%
Hibrid758,8%
GPL252,9%
Electric30,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică76690,0%
Companie8510,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break41048,2%
Berlină cu hayon15718,4%
Berlină15217,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11513,5%
Cabriolet91,1%
Cupeu80,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19022,3%
75-109 kW38044,7%
110-149 kW20624,2%
150-219 kW526,1%
220 kW și peste202,4%
Necompletat30,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc637,4%
1000-1399 cmc11313,3%
1400-1599 cmc22126,0%
1600-1999 cmc36242,5%
2000-2999 cmc789,2%
3000 cmc și peste111,3%
Necompletat30,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22221,1%
BMW11611,0%
DACIA10510,0%
AUDI868,2%
FORD646,1%
MERCEDES-BENZ625,9%
SKODA625,9%
OPEL575,4%
RENAULT494,7%
HYUNDAI242,3%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT232,2%
SEAT191,8%
TOYOTA181,7%
NISSAN161,5%
CITROEN151,4%
LAND ROVER151,4%
SUZUKI151,4%
FIAT111,0%
KIA90,9%
MAZDA80,8%
VOLVO80,8%
HONDA60,6%
SMART60,6%
CHEVROLET50,5%
JEEP50,5%
MINI40,4%
PORSCHE30,3%
ALFA ROMEO20,2%
ARO20,2%
DAEWOO20,2%
MITSUBISHI20,2%
CUPRA10,1%
HUMMER10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
MCC10,1%
MECATIM10,1%
MG10,1%
ROVER10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export2856,0%
Dezmembrare2244,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1224,0%
AUDI714,0%
CUPRA714,0%
DACIA48,0%
OPEL48,0%
BMW36,0%
HYUNDAI24,0%
ALFA ROMEO12,0%
FORD12,0%
MAZDA12,0%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ12,0%
NISSAN12,0%
PEUGEOT12,0%
PORSCHE12,0%
RENAULT12,0%
SEAT12,0%
SKODA12,0%
TOYOTA12,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.