Înmatriculări în județul Iași, februarie 2025

Noi414+73,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.105+15,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.937-10,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri145

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 273 noinov 24: 928 rulate, prima înmatricularedec 24: 361 noidec 24: 964 rulate, prima înmatriculareian 25: 239 noiian 25: 791 rulate, prima înmatricularefeb 25: 414 noifeb 25: 1.105 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.161 rulate, prima înmatriculareapr 25: 208 noiapr 25: 1.056 rulate, prima înmatricularemai 25: 252 noimai 25: 1.061 rulate, prima înmatriculareiun 25: 248 noiiun 25: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 25: 492 noiiul 25: 1.076 rulate, prima înmatriculareaug 25: 463 noiaug 25: 895 rulate, prima înmatricularesep 25: 320 noisep 25: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 25: 322 noioct 25: 1.105 rulate, prima înmatricularenov 25: 336 noinov 25: 1.067 rulate, prima înmatricularedec 25: 553 noidec 25: 1.046 rulate, prima înmatriculareian 26: 195 noiian 26: 790 rulate, prima înmatricularefeb 26: 184 noifeb 26: 1.036 rulate, prima înmatricularemar 26: 288 noimar 26: 1.048 rulate, prima înmatriculareapr 26: 254 noiapr 26: 1.067 rulate, prima înmatricularemai 26: 321 noimai 26: 942 rulate, prima înmatriculareiun 26: 406 noiiun 26: 929 rulate, prima înmatriculareiul 26: 389 noiiul 26: 914 rulate, prima înmatriculareaug 26: 266 noiaug 26: 839 rulate, prima înmatricularesep 26: 365 noisep 26: 823 rulate, prima înmatriculareoct 26: 343 noioct 26: 906 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24273928
dec 24361964
ian 25239791
feb 254141.105
mar 252371.161
apr 252081.056
mai 252521.061
iun 252481.134
iul 254921.076
aug 25463895
sep 253201.047
oct 253221.105
nov 253361.067
dec 255531.046
ian 26195790
feb 261841.036
mar 262881.048
apr 262541.067
mai 26321942
iun 26406929
iul 26389914
aug 26266839
sep 26365823
oct 26343906

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 37 rulate, prima înmatriculare2006: 30 rulate, prima înmatriculare2007: 65 rulate, prima înmatriculare2008: 56 rulate, prima înmatriculare2009: 64 rulate, prima înmatriculare2010: 66 rulate, prima înmatriculare2011: 80 rulate, prima înmatriculare2012: 1 noi2012: 77 rulate, prima înmatriculare2013: 61 rulate, prima înmatriculare2014: 1 noi2014: 69 rulate, prima înmatriculare2015: 69 rulate, prima înmatriculare2016: 55 rulate, prima înmatriculare2017: 45 rulate, prima înmatriculare2018: 44 rulate, prima înmatriculare2019: 74 rulate, prima înmatriculare2020: 67 rulate, prima înmatriculare2021: 61 rulate, prima înmatriculare2022: 20 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 18 rulate, prima înmatriculare2024: 391 noi2024: 7 rulate, prima înmatriculare2025: 19 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200105
200209
2003011
2004012
2005037
2006030
2007065
2008056
2009064
2010066
2011080
2012177
2013061
2014169
2015069
2016055
2017045
2018044
2019074
2020067
2021061
2022020
2023218
20243917
2025190

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26917,7%
DACIA24816,3%
BMW1006,6%
AUDI956,3%
SKODA875,7%
MERCEDES-BENZ775,1%
RENAULT765,0%
TOYOTA765,0%
FORD583,8%
HYUNDAI563,7%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO533,5%
OPEL372,4%
SEAT332,2%
NISSAN322,1%
PEUGEOT312,0%
SUZUKI251,6%
KIA211,4%
LEXUS181,2%
MAZDA181,2%
MITSUBISHI110,7%
CITROEN100,7%
HONDA90,6%
PORSCHE80,5%
FIAT70,5%
LAND ROVER70,5%
SSANGYONG70,5%
MG60,4%
JAGUAR50,3%
JEEP50,3%
MINI50,3%
SMART50,3%
CHEVROLET30,2%
GEELY30,2%
SUBARU30,2%
TESLA30,2%
ALFA ROMEO20,1%
DS20,1%
FERRARI20,1%
LANCIA20,1%
LEAPMOTOR20,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO16110,6%
VOLKSWAGEN GOLF664,4%
VOLKSWAGEN PASSAT573,8%
DACIA DUSTER493,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN372,4%
AUDI A4322,1%
DACIA LOGAN302,0%
BMW SERIA 3281,8%
RENAULT MEGANE271,8%
VOLVO XC60231,5%
Toate (267)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA221,5%
SKODA SUPERB221,5%
NISSAN QASHQAI211,4%
VOLKSWAGEN TOURAN211,4%
BMW SERIA 5191,3%
VOLKSWAGEN POLO191,3%
FORD KUGA181,2%
AUDI A6171,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS171,1%
TOYOTA COROLLA161,1%
BMW X3151,0%
TOYOTA RAV4151,0%
AUDI Q5140,9%
HYUNDAI TUCSON140,9%
TOYOTA C-HR140,9%
SEAT IBIZA130,9%
SKODA FABIA130,9%
AUDI A3120,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C120,8%
MERCEDES-BENZ GLC120,8%
OPEL ASTRA120,8%
SKODA KODIAQ120,8%
VOLVO XC90120,8%
HYUNDAI IONIQ110,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E110,7%
RENAULT CLIO110,7%
SEAT LEON110,7%
TOYOTA AURIS110,7%
HYUNDAI I30100,7%
BMW X690,6%
FORD FOCUS90,6%
KIA SPORTAGE90,6%
SUZUKI S-CROSS90,6%
AUDI Q380,5%
BMW SERIA 180,5%
BMW X180,5%
LEXUS RX80,5%
PEUGEOT 300880,5%
PORSCHE CAYENNE80,5%
VOLKSWAGEN SHARAN80,5%
MERCEDES-BENZ GLE70,5%
SUZUKI VITARA70,5%
VOLKSWAGEN CADDY70,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG70,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER70,5%
FORD FIESTA60,4%
MAZDA 360,4%
RENAULT SCENIC60,4%
TOYOTA YARIS60,4%
TOYOTA YARIS CROSS60,4%
VOLKSWAGEN TAIGO60,4%
DACIA SPRING50,3%
FORD MONDEO50,3%
KIA CEED50,3%
LEXUS NX50,3%
MITSUBISHI ASX50,3%
PEUGEOT 30850,3%
PEUGEOT 50850,3%
RENAULT TALISMAN50,3%
SKODA ROOMSTER50,3%
SSANGYONG KORANDO50,3%
VOLKSWAGEN JETTA50,3%
CITROEN C440,3%
FORD TRANSIT CUSTOM40,3%
HYUNDAI IX3540,3%
HYUNDAI KONA40,3%
LEXUS UX40,3%
MERCEDES-BENZ CLA40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,3%
MERCEDES-BENZ GLA40,3%
MERCEDES-BENZ ML40,3%
MINI COOPER40,3%
OPEL ZAFIRA40,3%
OPEL ZAFIRA TOURER40,3%
PEUGEOT 20840,3%
RENAULT CAPTUR40,3%
RENAULT KADJAR40,3%
RENAULT KANGOO40,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
SKODA KAROQ40,3%
SKODA RAPID40,3%
SUZUKI SWIFT40,3%
VOLVO V4040,3%
VOLVO V6040,3%
AUDI A530,2%
AUDI Q830,2%
BMW SERIA 730,2%
BMW X530,2%
FORD C-MAX30,2%
FORD GALAXY30,2%
FORD S-MAX30,2%
HONDA HR-V30,2%
HYUNDAI I1030,2%
HYUNDAI I2030,2%
MAZDA 630,2%
MAZDA CX-530,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,2%
MERCEDES-BENZ VITO30,2%
MG ZS30,2%
MITSUBISHI OUTLANDER30,2%
NISSAN JUKE30,2%
NISSAN QASHQAI+230,2%
NISSAN X-TRAIL30,2%
OPEL ANTARA30,2%
OPEL CORSA30,2%
OPEL INSIGNIA30,2%
RENAULT ARKANA30,2%
RENAULT ESPACE30,2%
SEAT ATECA30,2%
SKODA SCALA30,2%
SUZUKI GRAND VITARA30,2%
VOLVO XC4030,2%
ALFA ROMEO GIULIA20,1%
AUDI E-TRON20,1%
BMW SERIA 220,1%
CHEVROLET CRUZE20,1%
CITROEN E-C320,1%
FERRARI PUROSANGUE20,1%
FIAT FREEMONT20,1%
FORD ECOSPORT20,1%
GEELY COOLRAY20,1%
HONDA ACCORD20,1%
HONDA CIVIC20,1%
HONDA INSIGHT20,1%
HYUNDAI SANTA FE20,1%
JAGUAR F-PACE20,1%
KIA NIRO20,1%
LAND ROVER RANGE ROVER20,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,1%
LEAPMOTOR T0320,1%
MAZDA CX-6020,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,1%
MERCEDES-BENZ CLK20,1%
MERCEDES-BENZ GLK20,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,1%
MG EHS20,1%
OPEL MERIVA20,1%
OPEL MOKKA20,1%
PEUGEOT 30720,1%
PEUGEOT PARTNER20,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV52934,8%
Mici (B)29419,4%
Compacte (C)28518,8%
Medii (D)19112,6%
Monovolume (MPV)1268,3%
Mari și de lux (E)553,6%
Mini (A)181,2%
Utilitare100,7%
Sport60,4%
Neclasificate50,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.10572,7%
Noi41427,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină72647,8%
Benzină43728,8%
Hibrid31220,5%
GPL231,5%
Electric201,3%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.08971,7%
Companie43028,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break60539,8%
Berlină cu hayon42227,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)28218,6%
Berlină19312,7%
Cupeu120,8%
Cabriolet50,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW39526,0%
75-109 kW55636,6%
110-149 kW40726,8%
150-219 kW986,5%
220 kW și peste432,8%
Necompletat201,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc21013,8%
1000-1399 cmc19112,6%
1400-1599 cmc32821,6%
1600-1999 cmc58938,8%
2000-2999 cmc16711,0%
3000 cmc și peste140,9%
Necompletat201,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN44523,0%
DACIA1738,9%
BMW1668,6%
AUDI1477,6%
FORD1186,1%
RENAULT1166,0%
SKODA1055,4%
OPEL1045,4%
TOYOTA975,0%
MERCEDES-BENZ774,0%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT402,1%
PEUGEOT382,0%
HYUNDAI361,9%
SUZUKI311,6%
NISSAN281,4%
VOLVO261,3%
KIA221,1%
FIAT191,0%
MAZDA191,0%
HONDA160,8%
LAND ROVER160,8%
CITROEN150,8%
CHEVROLET130,7%
ALFA ROMEO120,6%
JEEP90,5%
LEXUS80,4%
MITSUBISHI70,4%
SMART70,4%
DAEWOO30,2%
MINI30,2%
PORSCHE30,2%
SAAB30,2%
CHRYSLER20,1%
MCC20,1%
SUBARU20,1%
TESLA20,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
LYNK&CO10,1%
MG10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10169,7%
Export4430,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2819,3%
DACIA2617,9%
OPEL2013,8%
RENAULT117,6%
BMW106,9%
SKODA85,5%
FORD74,8%
MERCEDES-BENZ64,1%
SEAT42,8%
AUDI32,1%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO32,1%
FIAT32,1%
NISSAN32,1%
TOYOTA32,1%
MAZDA21,4%
VOLVO21,4%
ALFA ROMEO10,7%
HYUNDAI10,7%
KIA10,7%
PEUGEOT10,7%
PORSCHE10,7%
SUZUKI10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.