Înmatriculări ALFA ROMEO, aprilie 2026

Noi5-72,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare73+4,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări133-17,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri15

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 13 noinov 24: 74 rulate, prima înmatricularedec 24: 13 noidec 24: 102 rulate, prima înmatriculareian 25: 18 noiian 25: 79 rulate, prima înmatricularefeb 25: 27 noifeb 25: 88 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 noimar 25: 96 rulate, prima înmatriculareapr 25: 18 noiapr 25: 70 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 98 rulate, prima înmatriculareiun 25: 9 noiiun 25: 91 rulate, prima înmatriculareiul 25: 16 noiiul 25: 97 rulate, prima înmatriculareaug 25: 22 noiaug 25: 73 rulate, prima înmatricularesep 25: 22 noisep 25: 71 rulate, prima înmatriculareoct 25: 13 noioct 25: 98 rulate, prima înmatricularenov 25: 13 noinov 25: 64 rulate, prima înmatricularedec 25: 47 noidec 25: 79 rulate, prima înmatriculareian 26: 6 noiian 26: 49 rulate, prima înmatricularefeb 26: 3 noifeb 26: 66 rulate, prima înmatricularemar 26: 14 noimar 26: 67 rulate, prima înmatriculareapr 26: 5 noiapr 26: 73 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 73 rulate, prima înmatriculareiun 26: 18 noiiun 26: 46 rulate, prima înmatriculareiul 26: 4 noiiul 26: 67 rulate, prima înmatriculareaug 26: 16 noiaug 26: 51 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 58 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 48 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241374
dec 2413102
ian 251879
feb 252788
mar 25596
apr 251870
mai 251998
iun 25991
iul 251697
aug 252273
sep 252271
oct 251398
nov 251364
dec 254779
ian 26649
feb 26366
mar 261467
apr 26573
mai 26173
iun 261846
iul 26467
aug 261651
sep 26258
oct 26248

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468< 2001: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 5 rulate, prima înmatriculare2008: 6 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 7 rulate, prima înmatriculare2011: 4 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 4 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200102
200101
200200
200300
200401
200502
200604
200705
200806
200903
201007
201104
201202
201301
201401
201501
201603
201706
201805
201902
202002
202103
202201
202308
202412
202541

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
1591823,1%
STELVIO1620,5%
GIULIA1012,8%
GIULIETTA911,5%
MITO79,0%
JUNIOR56,4%
14733,8%
SPIDER33,8%
TONALE33,8%
Model necompletat22,6%
Toate (12)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BRERA11,3%
GT11,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)2835,9%
SUV2430,8%
Compacte (C)1215,4%
Mici (B)79,0%
Sport56,4%
Neclasificate22,6%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1215,4%
Mureș67,7%
Bacău56,4%
Alba45,1%
Cluj45,1%
Ilfov45,1%
Suceava45,1%
Timiș45,1%
Argeș33,8%
Bihor33,8%
Toate (29)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Hunedoara33,8%
Iași33,8%
Caraș-Severin22,6%
Covasna22,6%
Giurgiu22,6%
Harghita22,6%
Olt22,6%
Prahova22,6%
Botoșani11,3%
Brașov11,3%
Constanța11,3%
Dolj11,3%
Galați11,3%
Ialomița11,3%
Neamț11,3%
Satu Mare11,3%
Sibiu11,3%
Vaslui11,3%
Vrancea11,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare7393,6%
Noi56,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină3848,7%
Motorină3241,0%
Hibrid79,0%
Electric11,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică6785,9%
Companie1114,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break2532,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2430,8%
Berlină2126,9%
Berlină cu hayon33,8%
Cabriolet33,8%
Cupeu22,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW33,8%
75-109 kW2025,6%
110-149 kW3342,3%
150-219 kW1924,4%
220 kW și peste22,6%
Necompletat11,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc1620,5%
1400-1599 cmc911,5%
1600-1999 cmc3950,0%
2000-2999 cmc1316,7%
Necompletat11,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București118,3%
Cluj96,8%
Bihor75,3%
Suceava75,3%
Vrancea75,3%
Argeș64,5%
Iași64,5%
Arad53,8%
Bacău53,8%
Brașov53,8%
Toate (36)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj53,8%
Dâmbovița43,0%
Galați43,0%
Hunedoara43,0%
Ilfov43,0%
Neamț43,0%
Timiș43,0%
Alba32,3%
Olt32,3%
Vâlcea32,3%
Bistrița-Năsăud21,5%
Botoșani21,5%
Brăila21,5%
Buzău21,5%
Caraș-Severin21,5%
Constanța21,5%
Maramureș21,5%
Mureș21,5%
Prahova21,5%
Sibiu21,5%
Vaslui21,5%
Ialomița10,8%
Mehedinți10,8%
Satu Mare10,8%
Teleorman10,8%
Tulcea10,8%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1173,3%
Export426,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.