Înmatriculări VOLVO, octombrie 2026

Noi117-23,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare576-34,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări757-11,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri38

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 91 noinov 24: 789 rulate, prima înmatricularedec 24: 134 noidec 24: 848 rulate, prima înmatriculareian 25: 105 noiian 25: 864 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 936 rulate, prima înmatricularemar 25: 93 noimar 25: 1.013 rulate, prima înmatriculareapr 25: 88 noiapr 25: 1.042 rulate, prima înmatricularemai 25: 114 noimai 25: 894 rulate, prima înmatriculareiun 25: 165 noiiun 25: 854 rulate, prima înmatriculareiul 25: 114 noiiul 25: 977 rulate, prima înmatriculareaug 25: 119 noiaug 25: 774 rulate, prima înmatricularesep 25: 146 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 152 noioct 25: 873 rulate, prima înmatricularenov 25: 112 noinov 25: 747 rulate, prima înmatricularedec 25: 157 noidec 25: 687 rulate, prima înmatriculareian 26: 143 noiian 26: 589 rulate, prima înmatricularefeb 26: 126 noifeb 26: 751 rulate, prima înmatricularemar 26: 118 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 621 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 614 rulate, prima înmatriculareiun 26: 110 noiiun 26: 680 rulate, prima înmatriculareiul 26: 136 noiiul 26: 674 rulate, prima înmatriculareaug 26: 86 noiaug 26: 617 rulate, prima înmatricularesep 26: 104 noisep 26: 635 rulate, prima înmatriculareoct 26: 117 noioct 26: 576 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2491789
dec 24134848
ian 25105864
feb 25112936
mar 25931.013
apr 25881.042
mai 25114894
iun 25165854
iul 25114977
aug 25119774
sep 25146852
oct 25152873
nov 25112747
dec 25157687
ian 26143589
feb 26126751
mar 26118736
apr 2698621
mai 26116614
iun 26110680
iul 26136674
aug 2686617
sep 26104635
oct 26117576

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 8 rulate, prima înmatriculare2007: 9 rulate, prima înmatriculare2008: 10 rulate, prima înmatriculare2009: 15 rulate, prima înmatriculare2010: 22 rulate, prima înmatriculare2011: 23 rulate, prima înmatriculare2012: 25 rulate, prima înmatriculare2013: 42 rulate, prima înmatriculare2014: 42 rulate, prima înmatriculare2015: 52 rulate, prima înmatriculare2016: 34 rulate, prima înmatriculare2017: 51 rulate, prima înmatriculare2018: 38 rulate, prima înmatriculare2019: 37 rulate, prima înmatriculare2020: 28 rulate, prima înmatriculare2021: 40 rulate, prima înmatriculare2022: 40 rulate, prima înmatriculare2023: 26 rulate, prima înmatriculare2024: 4 noi2024: 9 rulate, prima înmatriculare2025: 20 noi2025: 6 rulate, prima înmatriculare2026: 93 noi2026: 2 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200202
200301
200407
200505
200608
200709
2008010
2009015
2010022
2011023
2012025
2013042
2014042
2015052
2016034
2017051
2018038
2019037
2020028
2021040
2022040
2023026
202449
2025206
2026932

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
XC6025236,4%
XC9010615,3%
XC408211,8%
V40669,5%
V60476,8%
V50284,0%
EX30202,9%
S60192,7%
S9091,3%
S4081,2%
Toate (23)
Modele: valoare, vehicule, cotă
S8081,2%
V7081,2%
C7071,0%
Model necompletat60,9%
XC7060,9%
C3050,7%
ES9030,4%
EX9030,4%
V9030,4%
C4020,3%
EC4020,3%
EX4020,3%
85010,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV47568,5%
Compacte (C)10715,4%
Medii (D)7510,8%
Mari și de lux (E)233,3%
Sport71,0%
Neclasificate60,9%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București13519,5%
Cluj476,8%
Iași334,8%
Suceava294,2%
Constanța273,9%
Prahova253,6%
Bacău213,0%
Botoșani213,0%
Bihor202,9%
Mureș202,9%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Buzău182,6%
Maramureș182,6%
Sălaj182,6%
Satu Mare182,6%
Timiș172,5%
Alba162,3%
Ilfov162,3%
Neamț152,2%
Bistrița-Năsăud142,0%
Dolj131,9%
Sibiu131,9%
Brașov121,7%
Galați121,7%
Vrancea121,7%
Dâmbovița101,4%
Hunedoara101,4%
Argeș81,2%
Harghita81,2%
Arad71,0%
Caraș-Severin71,0%
Ialomița71,0%
Olt60,9%
Vaslui60,9%
Vâlcea60,9%
Teleorman50,7%
Covasna40,6%
Giurgiu40,6%
Tulcea40,6%
Călărași30,4%
Gorj30,4%
Mehedinți30,4%
Brăila20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare57683,1%
Noi11716,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină37954,7%
Hibrid24835,8%
Electric344,9%
Benzină324,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50172,3%
Companie19227,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break44964,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18326,4%
Berlină497,1%
Cabriolet71,0%
Cupeu50,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW12317,7%
110-149 kW30544,0%
150-219 kW17325,0%
220 kW și peste588,4%
Necompletat344,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc9113,1%
1600-1999 cmc47368,3%
2000-2999 cmc9513,7%
Necompletat344,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București11415,1%
Cluj466,1%
Suceava324,2%
Constanța314,1%
Iași293,8%
Ilfov293,8%
Brașov283,7%
Timiș263,4%
Bacău253,3%
Maramureș243,2%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova233,0%
Bihor212,8%
Mureș192,5%
Arad172,2%
Brăila162,1%
Buzău162,1%
Dolj162,1%
Sibiu162,1%
Alba152,0%
Neamț152,0%
Vrancea152,0%
Argeș141,8%
Harghita141,8%
Bistrița-Năsăud131,7%
Dâmbovița131,7%
Galați131,7%
Botoșani121,6%
Olt111,5%
Hunedoara101,3%
Sălaj91,2%
Călărași81,1%
Giurgiu81,1%
Satu Mare81,1%
Ialomița70,9%
Vaslui70,9%
Vâlcea70,9%
Teleorman60,8%
Tulcea60,8%
Caraș-Severin50,7%
Covasna50,7%
Gorj40,5%
Mehedinți40,5%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2771,1%
Export1128,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.