Înmatriculări în județul Sălaj, octombrie 2026

Noi20+17,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare425-26,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări470-27,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri81

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2002: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 27 rulate, prima înmatriculare2011: 28 rulate, prima înmatriculare2012: 46 rulate, prima înmatriculare2013: 44 rulate, prima înmatriculare2014: 31 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 33 rulate, prima înmatriculare2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 2 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare2026: 18 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200201
200203
200305
200403
200506
2006014
2007014
2008021
2009026
2010027
2011028
2012046
2013044
2014031
2015029
2016033
2017029
2018021
2019012
202007
2021010
202208
202304
202401
202522
2026180

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9822,0%
BMW5612,6%
AUDI4710,6%
MERCEDES-BENZ296,5%
DACIA286,3%
FORD245,4%
RENAULT184,0%
VOLVO184,0%
SKODA173,8%
SEAT153,4%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN143,1%
OPEL122,7%
PEUGEOT71,6%
SUZUKI71,6%
CITROEN61,3%
TOYOTA61,3%
HYUNDAI51,1%
BYD40,9%
TESLA40,9%
FIAT30,7%
SMART30,7%
ALFA ROMEO20,4%
CUPRA20,4%
GEELY20,4%
HONDA20,4%
JEEP20,4%
KIA20,4%
MAZDA20,4%
MITSUBISHI20,4%
PORSCHE20,4%
LANCIA10,2%
LEXUS10,2%
LINCOLN10,2%
MG10,2%
MINI10,2%
POLESTAR10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4204,6%
VOLKSWAGEN PASSAT194,3%
DACIA DUSTER184,1%
VOLKSWAGEN GOLF184,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN153,4%
BMW SERIA 5143,2%
SKODA OCTAVIA143,2%
FORD FOCUS133,0%
VOLKSWAGEN POLO122,7%
BMW X3112,5%
Toate (136)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A692,1%
BMW SERIA 392,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E92,1%
BMW SERIA 181,8%
RENAULT MEGANE81,8%
VOLKSWAGEN TOURAN81,8%
VOLVO XC6081,8%
AUDI A551,1%
BMW X151,1%
HYUNDAI TUCSON51,1%
NISSAN QASHQAI51,1%
OPEL ASTRA51,1%
SEAT ALHAMBRA51,1%
VOLKSWAGEN CADDY51,1%
AUDI A340,9%
DACIA LOGAN40,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,9%
SUZUKI GRAND VITARA40,9%
AUDI Q330,7%
AUDI Q530,7%
BYD SEAL U30,7%
DACIA SANDERO30,7%
FORD C-MAX30,7%
FORD FIESTA30,7%
MERCEDES-BENZ GLC30,7%
NISSAN QASHQAI+230,7%
RENAULT CLIO30,7%
RENAULT KOLEOS30,7%
SEAT ALTEA30,7%
SEAT IBIZA30,7%
VOLKSWAGEN CC30,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,7%
VOLVO V4030,7%
ALFA ROMEO 15920,5%
AUDI Q420,5%
BMW SERIA 220,5%
BMW X620,5%
CITROEN C4 PICASSO20,5%
CUPRA FORMENTOR20,5%
DACIA LODGY20,5%
FIAT 50020,5%
GEELY STARRAY20,5%
HONDA CIVIC20,5%
KIA SPORTAGE20,5%
MAZDA CX-520,5%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,5%
MERCEDES-BENZ GLE20,5%
MERCEDES-BENZ GLK20,5%
NISSAN JUKE20,5%
NISSAN X-TRAIL20,5%
OPEL INSIGNIA20,5%
OPEL ZAFIRA20,5%
PEUGEOT 50820,5%
PORSCHE CAYENNE20,5%
RENAULT LAGUNA20,5%
SEAT LEON20,5%
SUZUKI VITARA20,5%
TESLA MODEL 320,5%
TOYOTA C-HR20,5%
TOYOTA RAV420,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,5%
VOLKSWAGEN ID POLO20,5%
VOLKSWAGEN JETTA20,5%
VOLKSWAGEN SHARAN20,5%
VOLKSWAGEN T-ROC20,5%
VOLVO V6020,5%
AUDI Q810,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X210,2%
BMW X410,2%
BYD ATTO 210,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 SPACETOURER10,2%
CITROEN DS510,2%
DACIA SPRING10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
LANCIA DELTA10,2%
MERCEDES-BENZ CITAN10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MG HS10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN INTERSTAR10,2%
NISSAN PULSAR10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30810,2%
POLESTAR 210,2%
RENAULT SCENIC10,2%
RENAULT ZOE10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT MII10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA SCALA10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SMART FORTWO10,2%
SMART SMART10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
TESLA MODEL S10,2%
TESLA MODEL X10,2%
TOYOTA AYGO10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN PHAETON10,2%
VOLVO C3010,2%
VOLVO C7010,2%
VOLVO S4010,2%
VOLVO S8010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV13430,1%
Compacte (C)9521,3%
Medii (D)7316,4%
Monovolume (MPV)5011,2%
Mici (B)398,8%
Mari și de lux (E)357,9%
Neclasificate81,8%
Mini (A)71,6%
Utilitare30,7%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare42595,5%
Noi204,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină32472,8%
Benzină7116,0%
Hibrid327,2%
Electric122,7%
GPL51,1%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică40591,0%
Companie409,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24354,6%
Berlină cu hayon6915,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)6514,6%
Berlină6013,5%
Cupeu51,1%
Cabriolet30,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5612,6%
75-109 kW19343,4%
110-149 kW16436,9%
150-219 kW194,3%
220 kW și peste20,4%
Necompletat112,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc143,1%
1000-1399 cmc409,0%
1400-1599 cmc9721,8%
1600-1999 cmc24755,5%
2000-2999 cmc347,6%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat122,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12727,0%
AUDI5511,7%
BMW5211,1%
MERCEDES-BENZ388,1%
FORD316,6%
SKODA255,3%
DACIA204,3%
OPEL204,3%
RENAULT153,2%
TOYOTA102,1%
Toate (31)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN91,9%
VOLVO91,9%
PEUGEOT81,7%
FIAT71,5%
SEAT51,1%
SUZUKI51,1%
HYUNDAI40,9%
KIA40,9%
LAND ROVER40,9%
CITROEN30,6%
MITSUBISHI30,6%
ALFA ROMEO20,4%
JEEP20,4%
MCC20,4%
MINI20,4%
PORSCHE20,4%
SMART20,4%
CHEVROLET10,2%
HONDA10,2%
MAZDA10,2%
TESLA10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6884,0%
Export1214,8%
Înmatriculat pentru export11,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2227,2%
AUDI911,1%
OPEL78,6%
SKODA78,6%
FORD56,2%
MAZDA56,2%
MERCEDES-BENZ44,9%
SEAT44,9%
FIAT33,7%
PEUGEOT33,7%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT33,7%
DACIA22,5%
SUZUKI22,5%
BMW11,2%
BYD11,2%
HYUNDAI11,2%
LAND ROVER11,2%
SAAB11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.