Înmatriculări în județul Maramureș, octombrie 2026

Noi131+37,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare820-16,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.296+3,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri169

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 26 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 21 rulate, prima înmatriculare2008: 40 rulate, prima înmatriculare2009: 40 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 61 rulate, prima înmatriculare2012: 58 rulate, prima înmatriculare2013: 41 rulate, prima înmatriculare2014: 61 rulate, prima înmatriculare2015: 61 rulate, prima înmatriculare2016: 55 rulate, prima înmatriculare2017: 48 rulate, prima înmatriculare2018: 43 rulate, prima înmatriculare2019: 38 rulate, prima înmatriculare2020: 17 rulate, prima înmatriculare2021: 26 rulate, prima înmatriculare2022: 28 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 24 rulate, prima înmatriculare2024: 8 rulate, prima înmatriculare2025: 10 noi2025: 10 rulate, prima înmatriculare2026: 120 noi2026: 4 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002026
200206
200307
2004015
2005015
2006024
2007021
2008040
2009040
2010043
2011061
2012058
2013041
2014061
2015061
2016055
2017048
2018043
2019038
2020017
2021026
2022028
2023124
202408
20251010
20261204

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11211,8%
DACIA9810,3%
AUDI949,9%
RENAULT889,3%
BMW798,3%
MERCEDES-BENZ596,2%
NISSAN485,0%
FORD464,8%
SKODA394,1%
PEUGEOT373,9%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL303,2%
TOYOTA272,8%
SUZUKI232,4%
BYD181,9%
CITROEN181,9%
VOLVO181,9%
HYUNDAI161,7%
MAZDA131,4%
SEAT111,2%
FIAT101,1%
MG101,1%
KIA60,6%
MINI60,6%
PORSCHE50,5%
CHERY40,4%
JEEP40,4%
LAND ROVER40,4%
MITSUBISHI40,4%
CHEVROLET30,3%
TESLA30,3%
CUPRA20,2%
DS20,2%
GEELY20,2%
HONDA20,2%
JAGUAR20,2%
LEXUS20,2%
ARO10,1%
DAIHATSU10,1%
DFSK10,1%
INFINITI10,1%
OMODA10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER444,7%
AUDI A4343,6%
NISSAN QASHQAI333,5%
VOLKSWAGEN GOLF283,0%
BMW SERIA 3232,5%
VOLKSWAGEN PASSAT232,5%
DACIA SANDERO212,2%
SKODA OCTAVIA202,1%
RENAULT KADJAR181,9%
RENAULT MEGANE181,9%
Toate (239)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN171,8%
FORD FOCUS161,7%
AUDI Q5151,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN151,6%
AUDI A6141,5%
BMW X3131,4%
BMW SERIA 5121,3%
RENAULT CLIO111,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,1%
VOLVO XC60101,1%
AUDI A391,0%
OPEL ASTRA91,0%
RENAULT CAPTUR91,0%
TOYOTA C-HR91,0%
VOLKSWAGEN POLO91,0%
DACIA LODGY80,9%
PEUGEOT 50880,9%
BYD SEALION 570,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,7%
RENAULT SCENIC70,7%
SUZUKI GRAND VITARA70,7%
TOYOTA COROLLA70,7%
BMW SERIA 160,6%
FORD KUGA60,6%
MERCEDES-BENZ CLA60,6%
PEUGEOT 30860,6%
SEAT IBIZA60,6%
SKODA KODIAQ60,6%
SUZUKI S-CROSS60,6%
AUDI A550,5%
AUDI Q350,5%
BMW X550,5%
BYD SEAL U50,5%
CITROEN C4 PICASSO50,5%
MERCEDES-BENZ GLC50,5%
PEUGEOT 200850,5%
PEUGEOT 20850,5%
PEUGEOT 300850,5%
RENAULT TALISMAN50,5%
SUZUKI VITARA50,5%
VOLKSWAGEN CADDY50,5%
VOLKSWAGEN CC50,5%
VOLKSWAGEN TOURAN50,5%
AUDI Q240,4%
BMW X140,4%
CHERY TIGGO440,4%
CITROEN C340,4%
FORD FIESTA40,4%
FORD GALAXY40,4%
HYUNDAI I3040,4%
HYUNDAI TUCSON40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
MERCEDES-BENZ GLA40,4%
MINI COOPER40,4%
NISSAN JUKE40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
OPEL CORSA40,4%
OPEL VIVARO40,4%
RENAULT ARKANA40,4%
RENAULT KOLEOS40,4%
RENAULT TRAFIC40,4%
SKODA FABIA40,4%
SKODA SUPERB40,4%
TOYOTA RAV440,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,4%
VOLKSWAGEN SHARAN40,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,4%
BMW SERIA 230,3%
BMW SERIA 430,3%
BYD ATTO 230,3%
CITROEN C4 AIRCROSS30,3%
DACIA DOKKER30,3%
FIAT PUNTO30,3%
FORD S-MAX30,3%
KIA SPORTAGE30,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,3%
MAZDA 330,3%
MAZDA MX-530,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
MERCEDES-BENZ GLK30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MG HS30,3%
MG ZS30,3%
NISSAN MICRA30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
RENAULT KANGOO30,3%
TOYOTA YARIS CROSS30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
AUDI A820,2%
BMW SERIA 720,2%
BYD SEALION 720,2%
CITROEN DS420,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DACIA JOGGER20,2%
DACIA SPRING20,2%
FORD ECOSPORT20,2%
FORD PUMA20,2%
FORD TOURNEO CUSTOM20,2%
HYUNDAI I2020,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
KIA SORENTO20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MG MG420,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
OPEL FRONTERA20,2%
OPEL GRANDLAND20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 30720,2%
RENAULT SYMBIOZ20,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT LEON20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TESLA MODEL 320,2%
AUDI A110,1%
AUDI A210,1%
AUDI S510,1%
BMW IX10,1%
BMW M210,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
BMW XDRIVE20D10,1%
BYD DOLPHIN10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
DACIA BIGSTER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV37939,9%
Compacte (C)16917,8%
Medii (D)12513,1%
Mici (B)11311,9%
Monovolume (MPV)889,3%
Mari și de lux (E)464,8%
Neclasificate141,5%
Sport80,8%
Mini (A)60,6%
Utilitare30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare82086,2%
Noi13113,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină58561,5%
Benzină17918,8%
Hibrid14014,7%
GPL282,9%
Electric192,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică83387,6%
Companie11812,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break41944,1%
Berlină cu hayon20621,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18119,0%
Berlină12413,0%
Cabriolet141,5%
Cupeu70,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17718,6%
75-109 kW45047,3%
110-149 kW23024,2%
150-219 kW616,4%
220 kW și peste141,5%
Necompletat192,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc333,5%
1000-1399 cmc13414,1%
1400-1599 cmc30031,5%
1600-1999 cmc36538,4%
2000-2999 cmc9610,1%
3000 cmc și peste40,4%
Necompletat192,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25219,4%
AUDI13910,7%
BMW1078,3%
FORD977,5%
DACIA796,1%
RENAULT765,9%
MERCEDES-BENZ745,7%
SKODA634,9%
OPEL403,1%
NISSAN393,0%
Toate (46)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA372,9%
PEUGEOT322,5%
SUZUKI302,3%
VOLVO241,9%
CITROEN231,8%
KIA221,7%
MITSUBISHI191,5%
SEAT191,5%
HYUNDAI181,4%
FIAT151,2%
LAND ROVER141,1%
MAZDA131,0%
JEEP80,6%
ALFA ROMEO70,5%
CHEVROLET70,5%
HONDA50,4%
MINI50,4%
DAIHATSU40,3%
PORSCHE40,3%
JAGUAR20,2%
LEXUS20,2%
MASERATI20,2%
MG20,2%
SMART20,2%
SSANGYONG20,2%
SUBARU20,2%
BYD10,1%
DRAGASANI10,1%
DS10,1%
JAECOO10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
MCLAREN10,1%
ROVER10,1%
SANTANA10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare14284,0%
Export2615,4%
Înmatriculat pentru export10,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3721,9%
FORD1810,7%
OPEL1710,1%
RENAULT1710,1%
MERCEDES-BENZ127,1%
PEUGEOT127,1%
DACIA105,9%
FIAT63,6%
AUDI53,0%
SKODA53,0%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN31,8%
HYUNDAI31,8%
NISSAN31,8%
SEAT31,8%
TOYOTA31,8%
BMW21,2%
CHEVROLET21,2%
LAMBORGHINI21,2%
LAND ROVER21,2%
ALFA ROMEO10,6%
HONDA10,6%
KIA10,6%
MAZDA10,6%
MITSUBISHI10,6%
PORSCHE10,6%
VOLVO10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.