Înmatriculări în județul Buzău, octombrie 2026

Noi98-27,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare480-10,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.292-20,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri177

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 78 noinov 24: 444 rulate, prima înmatricularedec 24: 64 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 108 noiian 25: 398 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 noifeb 25: 463 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 437 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 505 rulate, prima înmatricularemai 25: 85 noimai 25: 413 rulate, prima înmatriculareiun 25: 56 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 81 noiiul 25: 440 rulate, prima înmatriculareaug 25: 139 noiaug 25: 431 rulate, prima înmatricularesep 25: 113 noisep 25: 469 rulate, prima înmatriculareoct 25: 136 noioct 25: 536 rulate, prima înmatricularenov 25: 128 noinov 25: 520 rulate, prima înmatricularedec 25: 124 noidec 25: 442 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 noiian 26: 331 rulate, prima înmatricularefeb 26: 55 noifeb 26: 380 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 614 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 393 rulate, prima înmatricularemai 26: 63 noimai 26: 310 rulate, prima înmatriculareiun 26: 89 noiiun 26: 399 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 374 rulate, prima înmatriculareaug 26: 68 noiaug 26: 378 rulate, prima înmatricularesep 26: 96 noisep 26: 436 rulate, prima înmatriculareoct 26: 98 noioct 26: 480 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2478444
dec 2464368
ian 25108398
feb 2576463
mar 2589437
apr 2583505
mai 2585413
iun 2556373
iul 2581440
aug 25139431
sep 25113469
oct 25136536
nov 25128520
dec 25124442
ian 2658331
feb 2655380
mar 2679614
apr 2661393
mai 2663310
iun 2689399
iul 2667374
aug 2668378
sep 2696436
oct 2698480

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 11 rulate, prima înmatriculare2007: 18 rulate, prima înmatriculare2008: 14 rulate, prima înmatriculare2009: 20 rulate, prima înmatriculare2010: 38 rulate, prima înmatriculare2011: 35 rulate, prima înmatriculare2012: 38 rulate, prima înmatriculare2013: 36 rulate, prima înmatriculare2014: 41 rulate, prima înmatriculare2015: 25 rulate, prima înmatriculare2016: 38 rulate, prima înmatriculare2017: 27 rulate, prima înmatriculare2018: 18 rulate, prima înmatriculare2019: 24 rulate, prima înmatriculare2020: 12 rulate, prima înmatriculare2021: 18 rulate, prima înmatriculare2022: 22 rulate, prima înmatriculare2023: 9 rulate, prima înmatriculare2024: 6 rulate, prima înmatriculare2025: 3 noi2025: 8 rulate, prima înmatriculare2026: 95 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200208
200200
200302
200405
200507
2006011
2007018
2008014
2009020
2010038
2011035
2012038
2013036
2014041
2015025
2016038
2017027
2018018
2019024
2020012
2021018
2022022
202309
202406
202538
2026950

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA8514,7%
VOLKSWAGEN7813,5%
BMW7112,3%
AUDI406,9%
RENAULT325,5%
SKODA315,4%
FORD284,8%
MERCEDES-BENZ264,5%
TOYOTA234,0%
NISSAN213,6%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO183,1%
HYUNDAI172,9%
SEAT152,6%
SUZUKI132,2%
OPEL101,7%
PEUGEOT91,6%
KIA71,2%
BYD61,0%
CITROEN50,9%
FIAT50,9%
CHERY40,7%
MAZDA40,7%
DS30,5%
GEELY30,5%
MG30,5%
TESLA30,5%
ALFA ROMEO20,3%
CHEVROLET20,3%
LAND ROVER20,3%
LEXUS20,3%
PORSCHE20,3%
CUPRA10,2%
DODGE10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
MINI10,2%
MITSUBISHI10,2%
OMODA10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER417,1%
BMW SERIA 3183,1%
VOLKSWAGEN PASSAT183,1%
SKODA OCTAVIA173,0%
VOLKSWAGEN GOLF173,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN173,0%
BMW SERIA 5162,8%
DACIA LOGAN162,8%
FORD FOCUS162,8%
NISSAN QASHQAI152,6%
Toate (163)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO122,1%
AUDI A4111,9%
HYUNDAI TUCSON111,9%
BMW X1101,7%
BMW X3101,7%
RENAULT MEGANE101,7%
AUDI A691,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,6%
VOLKSWAGEN POLO91,6%
VOLVO XC6081,4%
DACIA BIGSTER71,2%
SEAT LEON71,2%
AUDI A550,9%
AUDI Q350,9%
DACIA LODGY50,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,9%
RENAULT KADJAR50,9%
SEAT IBIZA50,9%
TOYOTA C-HR50,9%
TOYOTA COROLLA50,9%
TOYOTA RAV450,9%
TOYOTA YARIS CROSS50,9%
AUDI A340,7%
AUDI Q540,7%
BMW SERIA 140,7%
BMW X440,7%
OPEL ASTRA40,7%
RENAULT CLIO40,7%
RENAULT SCENIC40,7%
SUZUKI S-CROSS40,7%
SUZUKI VITARA40,7%
BMW X530,5%
BYD SEALION 530,5%
CHERY TIGGO730,5%
DS DS730,5%
FIAT PANDA30,5%
FORD KUGA30,5%
KIA SPORTAGE30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,5%
MERCEDES-BENZ GLC30,5%
NISSAN QASHQAI+230,5%
PEUGEOT 30830,5%
SKODA FABIA30,5%
SKODA KAROQ30,5%
SKODA KODIAQ30,5%
SKODA SUPERB30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,5%
VOLVO V6030,5%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
DACIA DOKKER20,3%
DACIA JOGGER20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD MONDEO20,3%
GEELY STARRAY20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MG ZS20,3%
NISSAN JUKE20,3%
OPEL CORSA20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 300820,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT TRAFIC20,3%
SUZUKI GRAND VITARA20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
TESLA MODEL 320,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLKSWAGEN T-ROC20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO V5020,3%
VOLVO XC4020,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
ALFA ROMEO MITO10,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q210,2%
BMW I410,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X610,2%
BMW X710,2%
BYD ATTO 210,2%
BYD SEAL U10,2%
BYD SEALION 710,2%
CHERY TIGGO910,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN DS510,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DODGE CHALLENGER10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD MUSTANG MACH-E10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
GEELY CITYRAY10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
HYUNDAI SONATA10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
KIA OPTIMA10,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA SORENTO10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEXUS LBX10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-6E10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MG MG310,2%
MINI CLUBMAN10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
NISSAN NV20010,2%
OMODA OMODA510,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE 91110,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT CORDOBA10,2%
SEAT EXEO10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV24542,4%
Compacte (C)10618,3%
Medii (D)7813,5%
Mici (B)6210,7%
Mari și de lux (E)396,7%
Monovolume (MPV)325,5%
Mini (A)61,0%
Neclasificate50,9%
Sport40,7%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare48083,0%
Noi9817,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină31153,8%
Benzină12421,5%
Hibrid11119,2%
GPL223,8%
Electric91,6%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică48383,6%
Companie9516,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break26646,0%
Berlină cu hayon11019,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10017,3%
Berlină9115,7%
Cabriolet71,2%
Cupeu40,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9115,7%
75-109 kW27547,6%
110-149 kW16628,7%
150-219 kW234,0%
220 kW și peste142,4%
Necompletat91,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc172,9%
1000-1399 cmc8214,2%
1400-1599 cmc17630,4%
1600-1999 cmc24442,2%
2000-2999 cmc457,8%
3000 cmc și peste50,9%
Necompletat91,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24118,7%
BMW15311,8%
DACIA14811,5%
SKODA1118,6%
OPEL997,7%
FORD876,7%
AUDI755,8%
RENAULT755,8%
MERCEDES-BENZ564,3%
PEUGEOT251,9%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA251,9%
HYUNDAI241,9%
SEAT221,7%
NISSAN171,3%
KIA161,2%
VOLVO161,2%
SUZUKI141,1%
FIAT131,0%
CHEVROLET100,8%
CITROEN100,8%
LAND ROVER70,5%
MAZDA70,5%
HONDA50,4%
MITSUBISHI50,4%
DAEWOO40,3%
MINI40,3%
PORSCHE40,3%
SMART30,2%
TESLA30,2%
ALFA ROMEO20,2%
JEEP20,2%
SANTANA20,2%
BYD10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
ROVER10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare15587,6%
Export2212,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL3218,1%
DACIA2614,7%
VOLKSWAGEN1810,2%
FORD158,5%
RENAULT147,9%
AUDI84,5%
BMW84,5%
PEUGEOT84,5%
FIAT74,0%
DAEWOO63,4%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ52,8%
SKODA52,8%
CHEVROLET42,3%
SUZUKI42,3%
TOYOTA42,3%
NISSAN31,7%
SEAT31,7%
HYUNDAI21,1%
DAIHATSU10,6%
KIA10,6%
MAZDA10,6%
MG10,6%
PORSCHE10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.