Înmatriculări în județul Vaslui, octombrie 2026

Noi49+2,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare375-23,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări884-19,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri106

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2002: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 11 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 13 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 23 rulate, prima înmatriculare2010: 23 rulate, prima înmatriculare2011: 28 rulate, prima înmatriculare2012: 25 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 28 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 26 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 2 noi2025: 4 rulate, prima înmatriculare2026: 47 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200204
200202
200304
200400
2005011
2006013
2007013
2008020
2009023
2010023
2011028
2012025
2013030
2014028
2015027
2016026
2017024
2018020
2019015
202007
202109
202209
202307
202402
202524
2026471

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7718,2%
AUDI4510,6%
BMW399,2%
DACIA389,0%
RENAULT358,3%
MERCEDES-BENZ296,8%
HYUNDAI235,4%
FORD225,2%
TOYOTA184,2%
NISSAN133,1%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA133,1%
OPEL122,8%
SEAT102,4%
BYD61,4%
KIA61,4%
SUZUKI61,4%
VOLVO61,4%
PEUGEOT51,2%
FIAT40,9%
CITROEN20,5%
MG20,5%
MINI20,5%
MITSUBISHI20,5%
TESLA20,5%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
CUPRA10,2%
DS10,2%
HONDA10,2%
MAZDA10,2%
PORSCHE10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER255,9%
VOLKSWAGEN PASSAT174,0%
AUDI A4163,8%
HYUNDAI TUCSON153,5%
BMW SERIA 3143,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN133,1%
VOLKSWAGEN GOLF122,8%
RENAULT MEGANE102,4%
FORD FOCUS92,1%
DACIA LOGAN81,9%
Toate (140)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI81,9%
SKODA OCTAVIA81,9%
VOLKSWAGEN POLO81,9%
AUDI A671,7%
TOYOTA C-HR71,7%
AUDI Q561,4%
BMW X361,4%
RENAULT CLIO61,4%
AUDI A351,2%
BMW SERIA 151,2%
BMW X151,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,2%
VOLKSWAGEN TOURAN51,2%
AUDI A540,9%
AUDI Q340,9%
KIA SPORTAGE40,9%
MERCEDES-BENZ GLC40,9%
MERCEDES-BENZ VITO40,9%
RENAULT CAPTUR40,9%
SEAT LEON40,9%
TOYOTA RAV440,9%
VOLKSWAGEN CADDY40,9%
VOLKSWAGEN SHARAN40,9%
BMW SERIA 530,7%
BYD SEAL U30,7%
FORD MONDEO30,7%
FORD PUMA30,7%
HYUNDAI KONA30,7%
MERCEDES-BENZ GLE30,7%
OPEL ASTRA30,7%
OPEL MOKKA30,7%
RENAULT KADJAR30,7%
RENAULT TALISMAN30,7%
SUZUKI SWIFT30,7%
TOYOTA YARIS CROSS30,7%
VOLKSWAGEN ARTEON30,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,7%
VOLVO XC6030,7%
DACIA SANDERO20,5%
FIAT PUNTO20,5%
HYUNDAI IX3520,5%
HYUNDAI SANTA FE20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,5%
MINI COOPER20,5%
MITSUBISHI ASX20,5%
NISSAN JUKE20,5%
NISSAN QASHQAI+220,5%
OPEL INSIGNIA20,5%
OPEL ZAFIRA TOURER20,5%
RENAULT ESPACE20,5%
RENAULT KOLEOS20,5%
RENAULT SCENIC20,5%
SEAT ATECA20,5%
SEAT IBIZA20,5%
SKODA SUPERB20,5%
SUZUKI VITARA20,5%
TOYOTA COROLLA20,5%
VOLKSWAGEN CC20,5%
VOLKSWAGEN TAIGO20,5%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A110,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X410,2%
BMW X510,2%
BMW X610,2%
BMW Z310,2%
BYD ATTO 210,2%
BYD SEALION 510,2%
BYD SEALION 710,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C-ELYSEE10,2%
CITROEN C310,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA BIGSTER10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA LODGY10,2%
DS DS710,2%
FIAT 50010,2%
FIAT DOBLO10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA ACCORD10,2%
HYUNDAI I3010,2%
KIA CEED10,2%
KIA RIO10,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MG MG410,2%
MG RX6 PLUG-IN HYBRID10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT E-RIFTER10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT ZOE10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA YETI10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA AYGO X10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN PHAETON10,2%
VOLKSWAGEN UP10,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17140,3%
Compacte (C)7718,2%
Medii (D)7116,7%
Mici (B)4310,1%
Monovolume (MPV)378,7%
Mari și de lux (E)174,0%
Neclasificate30,7%
Mini (A)20,5%
Utilitare20,5%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare37588,4%
Noi4911,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină26061,3%
Benzină8921,0%
Hibrid4811,3%
Electric153,5%
GPL122,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică38290,1%
Companie429,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break19345,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9321,9%
Berlină cu hayon7918,6%
Berlină5412,7%
Cabriolet40,9%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6515,3%
75-109 kW20748,8%
110-149 kW11326,7%
150-219 kW204,7%
220 kW și peste51,2%
Necompletat143,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc143,3%
1000-1399 cmc6114,4%
1400-1599 cmc11627,4%
1600-1999 cmc18042,5%
2000-2999 cmc378,7%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat153,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24027,1%
AUDI8810,0%
DACIA8810,0%
BMW819,2%
FORD546,1%
OPEL485,4%
SKODA475,3%
MERCEDES-BENZ465,2%
RENAULT333,7%
TOYOTA192,1%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT171,9%
KIA141,6%
CITROEN121,4%
HYUNDAI121,4%
PEUGEOT101,1%
MITSUBISHI80,9%
NISSAN80,9%
LAND ROVER70,8%
MAZDA70,8%
SUZUKI70,8%
VOLVO70,8%
FIAT50,6%
HONDA50,6%
CHEVROLET30,3%
LEXUS30,3%
MINI30,3%
PORSCHE30,3%
SSANGYONG20,2%
ALFA ROMEO10,1%
BAIC10,1%
BYD10,1%
CHRYSLER10,1%
DAEWOO10,1%
JEEP10,1%
SMART10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7873,6%
Export2826,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1917,9%
VOLKSWAGEN1312,3%
BMW1211,3%
DACIA109,4%
FORD98,5%
MERCEDES-BENZ65,7%
RENAULT65,7%
AUDI54,7%
DAEWOO54,7%
SKODA54,7%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT21,9%
KIA21,9%
NISSAN21,9%
CHEVROLET10,9%
CITROEN10,9%
HYUNDAI10,9%
JAGUAR10,9%
LAND ROVER10,9%
MAZDA10,9%
PEUGEOT10,9%
SAAB10,9%
SUZUKI10,9%
TOYOTA10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.