Înmatriculări în județul Galați, octombrie 2026

Noi168+40,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare535-32,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.338-12,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri299

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2002: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 7 rulate, prima înmatriculare2007: 12 rulate, prima înmatriculare2008: 18 rulate, prima înmatriculare2009: 27 rulate, prima înmatriculare2010: 25 rulate, prima înmatriculare2011: 26 rulate, prima înmatriculare2012: 43 rulate, prima înmatriculare2013: 36 rulate, prima înmatriculare2014: 35 rulate, prima înmatriculare2015: 44 rulate, prima înmatriculare2016: 35 rulate, prima înmatriculare2017: 31 rulate, prima înmatriculare2018: 27 rulate, prima înmatriculare2019: 22 rulate, prima înmatriculare2020: 23 rulate, prima înmatriculare2021: 33 rulate, prima înmatriculare2022: 23 rulate, prima înmatriculare2023: 30 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 7 rulate, prima înmatriculare2025: 8 noi2025: 10 rulate, prima înmatriculare2026: 158 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200203
200203
200301
200406
200508
200607
2007012
2008018
2009027
2010025
2011026
2012043
2013036
2014035
2015044
2016035
2017031
2018027
2019022
2020023
2021033
2022023
2023030
202427
2025810
20261580

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10615,1%
BMW699,8%
DACIA699,8%
RENAULT608,5%
AUDI527,4%
MERCEDES-BENZ517,3%
FORD355,0%
SKODA324,6%
HYUNDAI304,3%
TOYOTA243,4%
Toate (43)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA172,4%
BYD162,3%
SEAT142,0%
OPEL131,8%
VOLVO121,7%
NISSAN111,6%
TESLA101,4%
PEUGEOT91,3%
CITROEN81,1%
KIA81,1%
SUZUKI81,1%
LAND ROVER60,9%
FIAT50,7%
MG50,7%
CHERY40,6%
OMODA30,4%
PORSCHE30,4%
ALFA ROMEO20,3%
CUPRA20,3%
JAECOO20,3%
LEAPMOTOR20,3%
LEXUS20,3%
MINI20,3%
SAMSUNG20,3%
DFSK10,1%
DODGE10,1%
FORTHING10,1%
GEELY10,1%
JAGUAR10,1%
JAGUAR LAND ROVER10,1%
LANCIA10,1%
MITSUBISHI10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER334,8%
VOLKSWAGEN PASSAT253,6%
RENAULT MEGANE233,3%
VOLKSWAGEN GOLF223,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN223,2%
AUDI A4172,4%
BMW SERIA 3172,4%
DACIA LOGAN162,3%
BMW SERIA 5152,2%
AUDI A6131,9%
Toate (196)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI TUCSON111,6%
BMW X3101,4%
BYD SEAL U101,4%
FORD FOCUS101,4%
FORD PUMA101,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,4%
NISSAN QASHQAI101,4%
TOYOTA YARIS CROSS91,3%
AUDI A581,2%
DACIA SANDERO81,2%
FORD KUGA81,2%
RENAULT KADJAR81,2%
SKODA OCTAVIA81,2%
TOYOTA COROLLA81,2%
VOLKSWAGEN TOURAN81,2%
MERCEDES-BENZ GLC71,0%
RENAULT CLIO71,0%
SEAT LEON71,0%
SKODA FABIA71,0%
BMW X660,9%
HYUNDAI I3060,9%
OPEL ASTRA60,9%
SKODA SUPERB60,9%
BMW SERIA 150,7%
BMW X550,7%
DACIA BIGSTER50,7%
KIA SPORTAGE50,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,7%
MERCEDES-BENZ GLE50,7%
RENAULT CAPTUR50,7%
RENAULT SCENIC50,7%
SKODA KODIAQ50,7%
TESLA MODEL 350,7%
AUDI A340,6%
AUDI Q540,6%
DACIA LODGY40,6%
FORD C-MAX40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA V40,6%
PEUGEOT 300840,6%
TESLA MODEL Y40,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,6%
VOLVO XC6040,6%
BMW X130,4%
CITROEN C5 AIRCROSS30,4%
HYUNDAI I2030,4%
HYUNDAI IX3530,4%
HYUNDAI KONA30,4%
MAZDA 330,4%
MAZDA 630,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ ML30,4%
OPEL CORSA30,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SEAT ALTEA30,4%
SKODA KAROQ30,4%
SUZUKI S-CROSS30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
VOLKSWAGEN ARTEON30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN POLO30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
AUDI Q320,3%
BMW SERIA 220,3%
BYD ATTO 220,3%
BYD SEALION 520,3%
CHERY TIGGO420,3%
CHERY TIGGO720,3%
CITROEN C4 CACTUS20,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
JAECOO JAECOO720,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,3%
LEAPMOTOR T0320,3%
MAZDA 6E20,3%
MAZDA CX-3020,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,3%
MERCEDES-BENZ CLE20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
MG HS20,3%
MG ZS20,3%
MINI ONE20,3%
OMODA OMODA520,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT ESPACE20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SKODA KAMIQ20,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO V6020,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
BMW XM10,1%
BMW Z310,1%
BYD DOLPHIN10,1%
BYD SEALION 710,1%
CITROEN C510,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
CUPRA TERRAMAR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DACIA SPRING10,1%
DFSK FENGON10,1%
DODGE NITRO10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT DUCATO10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT ULYSSE10,1%
FORD EXPLORER10,1%
FORD MONDEO10,1%
FORD S-MAX10,1%
GEELY CITYRAY10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI IONIQ610,1%
JAGUAR S-TYPE10,1%
JAGUAR LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
KIA OPTIMA10,1%
KIA RIO10,1%
KIA VENGA10,1%
LANCIA THEMA10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LEXUS LBX10,1%
LEXUS NX10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA CX-6010,1%
MAZDA CX-6E10,1%
MAZDA MX-3010,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV29842,4%
Compacte (C)12918,3%
Medii (D)10414,8%
Mici (B)598,4%
Monovolume (MPV)547,7%
Mari și de lux (E)365,1%
Neclasificate101,4%
Sport50,7%
Mini (A)40,6%
Utilitare40,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare53576,1%
Noi16823,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină33347,4%
Hibrid17524,9%
Benzină13318,9%
Electric324,6%
GPL304,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică61687,6%
Companie8712,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31645,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13419,1%
Berlină cu hayon12918,3%
Berlină11416,2%
Cabriolet50,7%
Cupeu50,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9813,9%
75-109 kW30243,0%
110-149 kW20228,7%
150-219 kW547,7%
220 kW și peste152,1%
Necompletat324,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc243,4%
1000-1399 cmc9914,1%
1400-1599 cmc20529,2%
1600-1999 cmc26037,0%
2000-2999 cmc7911,2%
3000 cmc și peste40,6%
Necompletat324,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26019,4%
DACIA17813,3%
BMW1329,9%
AUDI937,0%
MERCEDES-BENZ926,9%
SKODA916,8%
FORD846,3%
OPEL715,3%
RENAULT644,8%
TOYOTA322,4%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI312,3%
PEUGEOT282,1%
SEAT241,8%
FIAT171,3%
KIA151,1%
NISSAN131,0%
VOLVO131,0%
MITSUBISHI120,9%
CITROEN90,7%
LAND ROVER90,7%
MAZDA90,7%
CHEVROLET80,6%
HONDA60,4%
SUZUKI60,4%
JAGUAR50,4%
SMART50,4%
SSANGYONG40,3%
TESLA40,3%
JEEP30,2%
LEXUS30,2%
MG30,2%
PORSCHE30,2%
ALFA ROMEO20,1%
DAEWOO20,1%
MINI20,1%
BYD10,1%
DFSK10,1%
GEELY10,1%
INFINITI10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare27993,3%
Export206,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6923,1%
OPEL4816,1%
DACIA3511,7%
FORD3311,0%
SKODA144,7%
MERCEDES-BENZ134,3%
RENAULT124,0%
AUDI113,7%
BMW103,3%
PEUGEOT82,7%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI62,0%
SEAT62,0%
FIAT51,7%
CITROEN41,3%
DAEWOO41,3%
ALFA ROMEO31,0%
KIA31,0%
NISSAN31,0%
JEEP20,7%
MAZDA20,7%
TOYOTA20,7%
HONDA10,3%
LANCIA10,3%
MINI10,3%
MITSUBISHI10,3%
PORSCHE10,3%
VOLVO10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.