Înmatriculări în județul Vrancea, octombrie 2026

Noi55+3,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare456-16,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări997+21,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri93

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 18 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 15 rulate, prima înmatriculare2010: 25 rulate, prima înmatriculare2011: 46 rulate, prima înmatriculare2012: 50 rulate, prima înmatriculare2013: 25 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 16 rulate, prima înmatriculare2017: 28 rulate, prima înmatriculare2018: 34 rulate, prima înmatriculare2019: 26 rulate, prima înmatriculare2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 6 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 49 noi2026: 2 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200201
200302
2004010
200509
2006012
2007018
2008020
2009015
2010025
2011046
2012050
2013025
2014029
2015029
2016016
2017028
2018034
2019026
2020015
2021015
202208
2023011
202405
202563
2026492

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9618,8%
AUDI489,4%
DACIA469,0%
SKODA407,8%
BMW346,7%
FORD326,3%
RENAULT295,7%
MERCEDES-BENZ265,1%
HYUNDAI224,3%
OPEL193,7%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN183,5%
TOYOTA152,9%
SEAT132,5%
VOLVO122,3%
PEUGEOT112,2%
MG81,6%
SUZUKI71,4%
CITROEN61,2%
BYD51,0%
ALFA ROMEO40,8%
KIA40,8%
MINI30,6%
CHERY20,4%
TESLA20,4%
DS10,2%
FIAT10,2%
GEELY10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
LAND ROVER10,2%
LEXUS10,2%
MAZDA10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF316,1%
SKODA SUPERB254,9%
AUDI A4244,7%
DACIA LOGAN173,3%
VOLKSWAGEN PASSAT173,3%
NISSAN QASHQAI163,1%
FORD FOCUS142,7%
DACIA DUSTER122,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN112,2%
BMW SERIA 5102,0%
Toate (163)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO102,0%
BMW SERIA 391,8%
SKODA OCTAVIA91,8%
RENAULT CLIO81,6%
AUDI A671,4%
HYUNDAI TUCSON71,4%
OPEL ASTRA71,4%
VOLKSWAGEN CADDY71,4%
FORD KUGA61,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,2%
SEAT LEON61,2%
TOYOTA RAV461,2%
AUDI A351,0%
AUDI A551,0%
RENAULT MEGANE51,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS51,0%
AUDI Q540,8%
BMW SERIA 140,8%
DACIA LODGY40,8%
FORD FIESTA40,8%
FORD MONDEO40,8%
RENAULT CAPTUR40,8%
SKODA FABIA40,8%
VOLKSWAGEN POLO40,8%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,8%
VOLVO V4040,8%
VOLVO XC6040,8%
BMW X130,6%
HYUNDAI I3030,6%
HYUNDAI KONA30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,6%
MERCEDES-BENZ GLC30,6%
OPEL VIVARO30,6%
RENAULT KADJAR30,6%
SEAT ALHAMBRA30,6%
SUZUKI GRAND VITARA30,6%
TOYOTA C-HR30,6%
VOLKSWAGEN SHARAN30,6%
ALFA ROMEO STELVIO20,4%
BMW X320,4%
BMW X520,4%
BYD ATTO 220,4%
BYD SEALION 720,4%
CITROEN C4 CACTUS20,4%
DACIA SPRING20,4%
HYUNDAI I1020,4%
HYUNDAI I2020,4%
HYUNDAI IX3520,4%
MERCEDES-BENZ CLA20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
MG MG320,4%
MG MG420,4%
MG S520,4%
MINI MINI20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
OPEL ZAFIRA TOURER20,4%
PEUGEOT 20720,4%
PEUGEOT 20820,4%
PEUGEOT 300820,4%
PEUGEOT 500820,4%
RENAULT SCENIC20,4%
SEAT IBIZA20,4%
TOYOTA AURIS20,4%
TOYOTA COROLLA20,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLKSWAGEN T-ROC20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
VOLVO XC4020,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO MITO10,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
BMW IX110,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X610,2%
BYD DOLPHIN SURF10,2%
CHERY TIGGO710,2%
CHERY TIGGO810,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DS DS710,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
GEELY CITYRAY10,2%
HONDA CITY10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI I4010,2%
JAGUAR XE10,2%
KIA OPTIMA10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA 310,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MG HS10,2%
MG ZS10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL ADAM10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL MOVANO10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 400810,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT 510,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT TARRACO10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA YETI10,2%
SSANGYONG ACTYON10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15029,4%
Compacte (C)11121,7%
Medii (D)9819,2%
Mici (B)6913,5%
Monovolume (MPV)499,6%
Mari și de lux (E)244,7%
Mini (A)71,4%
Utilitare20,4%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45689,2%
Noi5510,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină31160,9%
Benzină11221,9%
Hibrid6312,3%
Electric132,5%
GPL122,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică42382,8%
Companie8817,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break23245,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10220,0%
Berlină8717,0%
Berlină cu hayon8115,9%
Cupeu51,0%
Cabriolet40,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9318,2%
75-109 kW24147,2%
110-149 kW13827,0%
150-219 kW234,5%
220 kW și peste30,6%
Necompletat132,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc102,0%
1000-1399 cmc8216,0%
1400-1599 cmc14929,2%
1600-1999 cmc21942,9%
2000-2999 cmc367,0%
3000 cmc și peste20,4%
Necompletat132,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18218,3%
AUDI888,8%
BMW828,2%
DACIA818,1%
OPEL787,8%
FORD757,5%
RENAULT606,0%
MERCEDES-BENZ595,9%
SKODA454,5%
TOYOTA393,9%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI272,7%
FIAT242,4%
PEUGEOT242,4%
SEAT161,6%
VOLVO151,5%
LAND ROVER121,2%
NISSAN111,1%
SUZUKI101,0%
SMART90,9%
CITROEN70,7%
ALFA ROMEO60,6%
MAZDA60,6%
MINI60,6%
CHEVROLET50,5%
HONDA50,5%
KIA40,4%
PORSCHE40,4%
DODGE30,3%
MG20,2%
MITSUBISHI20,2%
TESLA20,2%
ARO10,1%
CUPRA10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7681,7%
Export1718,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1516,1%
DACIA1415,1%
OPEL1314,0%
FORD88,6%
RENAULT77,5%
BMW66,5%
AUDI55,4%
MERCEDES-BENZ55,4%
FIAT33,2%
SKODA33,2%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO22,2%
MITSUBISHI22,2%
PEUGEOT22,2%
TOYOTA22,2%
BENTLEY11,1%
CHEVROLET11,1%
CITROEN11,1%
NISSAN11,1%
SUZUKI11,1%
VAUXHALL11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.