Înmatriculări în județul Sibiu, octombrie 2026

Noi189+33,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare746-21,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.075-24,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri288

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 131 noinov 24: 803 rulate, prima înmatricularedec 24: 113 noidec 24: 813 rulate, prima înmatriculareian 25: 131 noiian 25: 730 rulate, prima înmatricularefeb 25: 104 noifeb 25: 913 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 885 rulate, prima înmatriculareapr 25: 87 noiapr 25: 884 rulate, prima înmatricularemai 25: 94 noimai 25: 868 rulate, prima înmatriculareiun 25: 103 noiiun 25: 829 rulate, prima înmatriculareiul 25: 188 noiiul 25: 926 rulate, prima înmatriculareaug 25: 217 noiaug 25: 726 rulate, prima înmatricularesep 25: 220 noisep 25: 872 rulate, prima înmatriculareoct 25: 142 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 165 noinov 25: 937 rulate, prima înmatricularedec 25: 253 noidec 25: 822 rulate, prima înmatriculareian 26: 78 noiian 26: 779 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 931 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 905 rulate, prima înmatriculareapr 26: 120 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 746 rulate, prima înmatriculareiun 26: 186 noiiun 26: 783 rulate, prima înmatriculareiul 26: 107 noiiul 26: 739 rulate, prima înmatriculareaug 26: 108 noiaug 26: 710 rulate, prima înmatricularesep 26: 144 noisep 26: 712 rulate, prima înmatriculareoct 26: 189 noioct 26: 746 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24131803
dec 24113813
ian 25131730
feb 25104913
mar 2583885
apr 2587884
mai 2594868
iun 25103829
iul 25188926
aug 25217726
sep 25220872
oct 25142955
nov 25165937
dec 25253822
ian 2678779
feb 2698931
mar 26109905
apr 26120764
mai 26132746
iun 26186783
iul 26107739
aug 26108710
sep 26144712
oct 26189746

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2002: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 25 rulate, prima înmatriculare2007: 27 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 54 rulate, prima înmatriculare2012: 56 rulate, prima înmatriculare2013: 52 rulate, prima înmatriculare2014: 63 rulate, prima înmatriculare2015: 56 rulate, prima înmatriculare2016: 45 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 29 rulate, prima înmatriculare2019: 25 rulate, prima înmatriculare2020: 23 rulate, prima înmatriculare2021: 29 rulate, prima înmatriculare2022: 27 rulate, prima înmatriculare2023: 5 noi2023: 21 rulate, prima înmatriculare2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 14 noi2025: 19 rulate, prima înmatriculare2026: 170 noi2026: 2 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002011
200204
200308
2004014
200509
2006025
2007027
2008037
2009039
2010040
2011054
2012056
2013052
2014063
2015056
2016045
2017026
2018029
2019025
2020023
2021029
2022027
2023521
202405
20251419
20261702

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12213,0%
DACIA10311,0%
BMW9810,5%
AUDI808,6%
MERCEDES-BENZ657,0%
RENAULT535,7%
FORD414,4%
SKODA414,4%
OPEL343,6%
SUZUKI323,4%
Toate (43)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI293,1%
NISSAN262,8%
TOYOTA262,8%
MG171,8%
SEAT171,8%
GEELY151,6%
MAZDA141,5%
PEUGEOT141,5%
VOLVO131,4%
CITROEN101,1%
TESLA101,1%
BYD80,9%
LAND ROVER70,7%
LEPAS70,7%
KIA60,6%
FIAT50,5%
SERES50,5%
CHERY40,4%
JAECOO40,4%
MINI40,4%
MITSUBISHI40,4%
CUPRA30,3%
HONDA30,3%
JEEP30,3%
OMODA20,2%
PORSCHE20,2%
SUBARU20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHEVROLET10,1%
DODGE10,1%
LEXUS10,1%
LYNK&CO10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER333,5%
DACIA SANDERO333,5%
BMW SERIA 3303,2%
AUDI A4293,1%
DACIA LOGAN293,1%
SKODA OCTAVIA252,7%
VOLKSWAGEN PASSAT252,7%
VOLKSWAGEN GOLF232,5%
BMW X3181,9%
VOLKSWAGEN POLO161,7%
Toate (233)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5151,6%
AUDI A3141,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN141,5%
RENAULT CAPTUR131,4%
AUDI A6121,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,3%
HYUNDAI TUCSON111,2%
NISSAN QASHQAI111,2%
AUDI Q5101,1%
FORD FOCUS101,1%
BMW X191,0%
FORD KUGA91,0%
GEELY STARRAY91,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,0%
RENAULT MEGANE91,0%
VOLKSWAGEN TOURAN91,0%
MG ZS80,9%
OPEL ASTRA80,9%
OPEL CORSA80,9%
RENAULT CLIO80,9%
SUZUKI VITARA80,9%
TOYOTA COROLLA80,9%
FORD PUMA70,8%
LEPAS L8 PHEV70,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,8%
MERCEDES-BENZ GLC70,8%
OPEL INSIGNIA70,8%
SUZUKI GRAND VITARA70,8%
VOLVO XC6070,8%
GEELY CITYRAY60,6%
SEAT IBIZA60,6%
SUZUKI S-CROSS60,6%
TESLA MODEL 360,6%
AUDI Q350,5%
BMW SERIA 150,5%
BYD SEAL U50,5%
FORD FIESTA50,5%
HYUNDAI I3050,5%
HYUNDAI KONA50,5%
MERCEDES-BENZ CLA50,5%
NISSAN JUKE50,5%
SEAT LEON50,5%
SERES 550,5%
SKODA FABIA50,5%
TOYOTA YARIS CROSS50,5%
VOLKSWAGEN CADDY50,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,5%
BMW X440,4%
BMW X540,4%
DACIA DOKKER40,4%
FIAT 50040,4%
JAECOO JAECOO740,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
RENAULT KADJAR40,4%
SUZUKI SWIFT40,4%
TESLA MODEL Y40,4%
TOYOTA RAV440,4%
VOLKSWAGEN TAIGO40,4%
AUDI A530,3%
BMW SERIA 230,3%
BYD SEALION 530,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
HYUNDAI IX3530,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT30,3%
MAZDA 330,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ GLK30,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,3%
MG HS30,3%
MG MG430,3%
OPEL MOKKA30,3%
PEUGEOT 30830,3%
RENAULT KANGOO30,3%
RENAULT SCENIC30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SKODA RAPID30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
TOYOTA YARIS30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
VOLVO V6030,3%
AUDI A120,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X220,2%
BMW X620,2%
CHERY TIGGO420,2%
CITROEN JUMPY20,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DACIA JOGGER20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HONDA JAZZ20,2%
HYUNDAI I2020,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
KIA SPORTAGE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA 6E20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLE20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MG S920,2%
MINI COUNTRYMAN20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 10720,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 40720,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT SYMBIOZ20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SKODA YETI20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI SAMURAI20,2%
SUZUKI SX420,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN TAYRON20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 15610,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q810,1%
AUDI RS310,1%
BMW IX10,1%
BMW M810,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X REIHE10,1%
CHERY TIGGO710,1%
CHERY TIGGO910,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV35838,3%
Compacte (C)15816,9%
Mici (B)13314,2%
Medii (D)12513,4%
Monovolume (MPV)747,9%
Mari și de lux (E)454,8%
Neclasificate181,9%
Mini (A)101,1%
Sport80,9%
Utilitare60,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare74679,8%
Noi18920,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină43046,0%
Benzină25627,4%
Hibrid16617,8%
Electric424,5%
GPL414,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică80786,3%
Companie12813,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break39041,7%
Berlină cu hayon21823,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17318,5%
Berlină13914,9%
Cabriolet80,9%
Cupeu70,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16918,1%
75-109 kW39241,9%
110-149 kW26328,1%
150-219 kW555,9%
220 kW și peste151,6%
Necompletat414,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc434,6%
1000-1399 cmc16918,1%
1400-1599 cmc23224,8%
1600-1999 cmc35938,4%
2000-2999 cmc879,3%
3000 cmc și peste30,3%
Necompletat424,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20318,9%
DACIA11710,9%
BMW1049,7%
MERCEDES-BENZ908,4%
AUDI868,0%
OPEL676,2%
FORD646,0%
RENAULT514,7%
SKODA474,4%
HYUNDAI292,7%
Toate (45)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT242,2%
SEAT191,8%
CITROEN161,5%
MAZDA161,5%
VOLVO161,5%
TOYOTA151,4%
FIAT141,3%
NISSAN141,3%
SUZUKI111,0%
CHEVROLET100,9%
KIA80,7%
LAND ROVER80,7%
MITSUBISHI60,6%
PORSCHE50,5%
ALFA ROMEO40,4%
MINI40,4%
TESLA30,3%
LAMBORGHINI20,2%
LEXUS20,2%
MCC20,2%
MG20,2%
SMART20,2%
SUBARU20,2%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DFSK10,1%
DODGE10,1%
GEELY10,1%
HONDA10,1%
JAECOO10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
OMODA10,1%
POLESTAR10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare25989,9%
Export279,4%
Înmatriculat pentru export20,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7425,7%
OPEL4415,3%
FORD3010,4%
DACIA196,6%
RENAULT155,2%
SKODA155,2%
BMW144,9%
AUDI134,5%
MERCEDES-BENZ124,2%
PEUGEOT103,5%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN72,4%
SEAT62,1%
DAEWOO51,7%
CHEVROLET31,0%
FIAT31,0%
HONDA31,0%
NISSAN31,0%
MITSUBISHI20,7%
SUZUKI20,7%
VOLVO20,7%
BYD10,3%
HYUNDAI10,3%
KIA10,3%
LAND ROVER10,3%
MASERATI10,3%
MAZDA10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.