Înmatriculări în județul Vâlcea, octombrie 2026

Noi132+15,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare519-32,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.094-7,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri259

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 127 noinov 24: 570 rulate, prima înmatricularedec 24: 98 noidec 24: 604 rulate, prima înmatriculareian 25: 135 noiian 25: 605 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 739 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 726 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 663 rulate, prima înmatricularemai 25: 63 noimai 25: 606 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 608 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 160 noiaug 25: 555 rulate, prima înmatricularesep 25: 116 noisep 25: 593 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 771 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 582 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 499 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 504 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 noifeb 26: 614 rulate, prima înmatricularemar 26: 130 noimar 26: 540 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 492 rulate, prima înmatricularemai 26: 122 noimai 26: 459 rulate, prima înmatriculareiun 26: 127 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 110 noiiul 26: 529 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 132 noisep 26: 510 rulate, prima înmatriculareoct 26: 132 noioct 26: 519 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127570
dec 2498604
ian 25135605
feb 25112739
mar 2583726
apr 2580663
mai 2563606
iun 2584608
iul 25170668
aug 25160555
sep 25116593
oct 25114771
nov 25159582
dec 25209499
ian 2694504
feb 26107614
mar 26130540
apr 2684492
mai 26122459
iun 26127514
iul 26110529
aug 2675482
sep 26132510
oct 26132519

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 19 rulate, prima înmatriculare2009: 21 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 44 rulate, prima înmatriculare2012: 43 rulate, prima înmatriculare2013: 39 rulate, prima înmatriculare2014: 36 rulate, prima înmatriculare2015: 33 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 28 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 24 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 17 rulate, prima înmatriculare2023: 17 rulate, prima înmatriculare2024: 11 rulate, prima înmatriculare2025: 4 noi2025: 7 rulate, prima înmatriculare2026: 128 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200205
200203
200301
2004012
2005012
2006015
2007014
2008019
2009021
2010034
2011044
2012043
2013039
2014036
2015033
2016030
2017028
2018023
2019024
2020014
2021017
2022017
2023017
2024011
202547
20261280

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10315,8%
DACIA9314,3%
BMW7511,5%
AUDI588,9%
RENAULT487,4%
MERCEDES-BENZ416,3%
SKODA324,9%
NISSAN294,5%
FORD243,7%
TOYOTA223,4%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL152,3%
SUZUKI142,2%
HYUNDAI132,0%
BYD101,5%
SEAT91,4%
PEUGEOT81,2%
CITROEN71,1%
LAND ROVER60,9%
VOLVO60,9%
KIA50,8%
FIAT40,6%
GEELY40,6%
MAZDA40,6%
MG40,6%
CHERY30,5%
CUPRA20,3%
HONDA20,3%
MITSUBISHI20,3%
TESLA20,3%
CHEVROLET10,2%
JEEP10,2%
LAMBORGHINI10,2%
LEXUS10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER457,0%
VOLKSWAGEN GOLF223,4%
VOLKSWAGEN PASSAT223,4%
DACIA LOGAN213,3%
NISSAN QASHQAI213,3%
AUDI Q5203,1%
DACIA SANDERO193,0%
BMW SERIA 5182,8%
BMW SERIA 3172,6%
SKODA OCTAVIA162,5%
Toate (171)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4152,3%
RENAULT CLIO132,0%
FORD FOCUS101,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,6%
BMW SERIA 191,4%
RENAULT MEGANE91,4%
VOLKSWAGEN TOURAN91,4%
BMW X381,2%
AUDI A671,1%
SKODA SUPERB71,1%
TOYOTA COROLLA71,1%
AUDI Q360,9%
HYUNDAI TUCSON60,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,9%
MERCEDES-BENZ GLC60,9%
OPEL CORSA60,9%
RENAULT CAPTUR60,9%
SUZUKI VITARA60,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,9%
AUDI A350,8%
MERCEDES-BENZ CLASA S50,8%
MERCEDES-BENZ GLK50,8%
SKODA FABIA50,8%
VOLKSWAGEN POLO50,8%
AUDI A540,6%
BMW SERIA 440,6%
BMW X140,6%
BYD DOLPHIN SURF40,6%
BYD SEAL U40,6%
DACIA LODGY40,6%
FORD FIESTA40,6%
HYUNDAI KONA40,6%
MERCEDES-BENZ CLA40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,6%
OPEL ASTRA40,6%
RENAULT KADJAR40,6%
SUZUKI S-CROSS40,6%
TOYOTA C-HR40,6%
VOLKSWAGEN CC40,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,6%
FORD KUGA30,5%
GEELY STARRAY30,5%
NISSAN QASHQAI+230,5%
NISSAN X-TRAIL30,5%
PEUGEOT 200830,5%
RENAULT LAGUNA30,5%
RENAULT SCENIC30,5%
SEAT IBIZA30,5%
SEAT LEON30,5%
SUZUKI GRAND VITARA30,5%
TOYOTA RAV430,5%
VOLKSWAGEN SHARAN30,5%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,5%
VOLKSWAGEN T-ROC30,5%
BMW SERIA 620,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X620,3%
BMW XM20,3%
CHERY TIGGO920,3%
CITROEN C320,3%
CITROEN C420,3%
CUPRA TERRAMAR20,3%
DACIA BIGSTER20,3%
DACIA JOGGER20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD PUMA20,3%
KIA CEED20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MG MG420,3%
MG ZS20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
PEUGEOT 30820,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA AYGO X20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLVO V5020,3%
VOLVO XC6020,3%
AUDI S410,2%
BMW IX310,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X410,2%
BMW X510,2%
BYD ATTO 210,2%
BYD SEAL10,2%
CHERY TIGGO410,2%
CHEVROLET ORLANDO10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
FIAT BARCHETTA10,2%
FIAT FIORINO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD TRANSIT10,2%
GEELY CITYRAY10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA INSIGHT10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
KIA NIRO10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA CX-6E10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SL10,2%
MINI ONE10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN LEAF10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
RENAULT 510,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT RAFALE10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
RENAULT ZOE10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV25939,8%
Compacte (C)11818,1%
Mici (B)9214,1%
Medii (D)8513,1%
Monovolume (MPV)426,5%
Mari și de lux (E)385,8%
Neclasificate71,1%
Sport60,9%
Mini (A)30,5%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare51979,7%
Noi13220,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină35053,8%
Benzină12919,8%
Hibrid11317,4%
GPL406,1%
Electric192,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică57688,5%
Companie7511,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28443,6%
Berlină cu hayon14422,1%
Berlină11617,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9514,6%
Cabriolet81,2%
Cupeu40,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10616,3%
75-109 kW30947,5%
110-149 kW14922,9%
150-219 kW538,1%
220 kW și peste172,6%
Necompletat172,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc314,8%
1000-1399 cmc10916,7%
1400-1599 cmc17827,3%
1600-1999 cmc24838,1%
2000-2999 cmc619,4%
3000 cmc și peste50,8%
Necompletat192,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24222,1%
BMW15914,5%
DACIA13112,0%
AUDI686,2%
RENAULT666,0%
SKODA655,9%
MERCEDES-BENZ595,4%
OPEL544,9%
FORD474,3%
HYUNDAI252,3%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI201,8%
TOYOTA191,7%
SEAT141,3%
NISSAN131,2%
CITROEN121,1%
PEUGEOT121,1%
KIA111,0%
FIAT80,7%
LAND ROVER70,6%
SMART70,6%
VOLVO70,6%
CHEVROLET60,5%
MAZDA60,5%
JEEP50,5%
MINI50,5%
MITSUBISHI50,5%
ALFA ROMEO30,3%
DAEWOO30,3%
HONDA20,2%
MG20,2%
PORSCHE20,2%
SSANGYONG20,2%
TESLA20,2%
CUPRA10,1%
JAGUAR10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LEXUS10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare19474,9%
Export6525,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5220,1%
OPEL3312,7%
AUDI2810,8%
DACIA228,5%
RENAULT197,3%
FORD186,9%
BMW145,4%
MERCEDES-BENZ124,6%
PEUGEOT103,9%
SKODA103,9%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT72,7%
DAEWOO51,9%
SEAT51,9%
CITROEN41,5%
CHEVROLET20,8%
KIA20,8%
LANCIA20,8%
SUZUKI20,8%
VOLVO20,8%
ARO10,4%
DODGE10,4%
HONDA10,4%
HYUNDAI10,4%
MITSUBISHI10,4%
ROVER10,4%
SAAB10,4%
SMART10,4%
TOYOTA10,4%
TRABANT10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.