Înmatriculări în județul Prahova, octombrie 2026

Noi244+13,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.083-18,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.255-14,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri348

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 193 noinov 24: 1.044 rulate, prima înmatricularedec 24: 183 noidec 24: 1.068 rulate, prima înmatriculareian 25: 263 noiian 25: 1.062 rulate, prima înmatricularefeb 25: 188 noifeb 25: 1.106 rulate, prima înmatricularemar 25: 179 noimar 25: 1.186 rulate, prima înmatriculareapr 25: 161 noiapr 25: 1.202 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareiun 25: 164 noiiun 25: 1.123 rulate, prima înmatriculareiul 25: 394 noiiul 25: 1.241 rulate, prima înmatriculareaug 25: 297 noiaug 25: 1.141 rulate, prima înmatricularesep 25: 270 noisep 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareoct 25: 215 noioct 25: 1.332 rulate, prima înmatricularenov 25: 220 noinov 25: 1.193 rulate, prima înmatricularedec 25: 415 noidec 25: 1.247 rulate, prima înmatriculareian 26: 89 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 153 noifeb 26: 1.052 rulate, prima înmatricularemar 26: 165 noimar 26: 1.203 rulate, prima înmatriculareapr 26: 146 noiapr 26: 1.072 rulate, prima înmatricularemai 26: 182 noimai 26: 1.046 rulate, prima înmatriculareiun 26: 320 noiiun 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareiul 26: 203 noiiul 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 26: 154 noiaug 26: 999 rulate, prima înmatricularesep 26: 145 noisep 26: 1.049 rulate, prima înmatriculareoct 26: 244 noioct 26: 1.083 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241931.044
dec 241831.068
ian 252631.062
feb 251881.106
mar 251791.186
apr 251611.202
mai 251501.203
iun 251641.123
iul 253941.241
aug 252971.141
sep 252701.203
oct 252151.332
nov 252201.193
dec 254151.247
ian 2689934
feb 261531.052
mar 261651.203
apr 261461.072
mai 261821.046
iun 263201.018
iul 262031.119
aug 26154999
sep 261451.049
oct 262441.083

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2002: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 18 rulate, prima înmatriculare2008: 35 rulate, prima înmatriculare2009: 29 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 61 rulate, prima înmatriculare2012: 69 rulate, prima înmatriculare2013: 92 rulate, prima înmatriculare2014: 80 rulate, prima înmatriculare2015: 100 rulate, prima înmatriculare2016: 100 rulate, prima înmatriculare2017: 87 rulate, prima înmatriculare2018: 60 rulate, prima înmatriculare2019: 63 rulate, prima înmatriculare2020: 50 rulate, prima înmatriculare2021: 38 rulate, prima înmatriculare2022: 60 rulate, prima înmatriculare2023: 37 rulate, prima înmatriculare2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 16 noi2025: 12 rulate, prima înmatriculare2026: 228 noi2026: 3 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002011
200203
200304
200403
200507
2006016
2007018
2008035
2009029
2010040
2011061
2012069
2013092
2014080
20150100
20160100
2017087
2018060
2019063
2020050
2021038
2022060
2023037
202405
20251612
20262283

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT16512,4%
VOLKSWAGEN14811,2%
BMW1239,3%
DACIA1118,4%
AUDI896,7%
PEUGEOT846,3%
SKODA836,3%
MERCEDES-BENZ775,8%
FORD755,7%
OPEL433,2%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA413,1%
NISSAN372,8%
HYUNDAI342,6%
SEAT251,9%
SUZUKI251,9%
VOLVO251,9%
KIA231,7%
MG221,7%
CITROEN151,1%
BYD120,9%
MAZDA100,8%
CHERY90,7%
HONDA80,6%
TESLA70,5%
JAGUAR40,3%
FIAT30,2%
GEELY30,2%
LAND ROVER30,2%
MINI30,2%
CHRYSLER20,2%
CUPRA20,2%
JAECOO20,2%
JEEP20,2%
LEXUS20,2%
MITSUBISHI20,2%
SSANGYONG20,2%
CADILLAC10,1%
CHEVROLET10,1%
DS10,1%
MASERATI10,1%
SMART10,1%
ZEEKR10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE523,9%
SKODA OCTAVIA403,0%
RENAULT CLIO393,0%
DACIA DUSTER382,9%
VOLKSWAGEN GOLF382,9%
DACIA LOGAN362,7%
VOLKSWAGEN PASSAT322,4%
AUDI A4302,3%
BMW SERIA 5292,2%
FORD FOCUS282,1%
Toate (252)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI231,7%
DACIA SANDERO211,6%
RENAULT CAPTUR211,6%
AUDI A6191,4%
BMW SERIA 3191,4%
PEUGEOT 2008191,4%
HYUNDAI TUCSON181,4%
PEUGEOT 3008181,4%
PEUGEOT 508181,4%
OPEL ASTRA161,2%
RENAULT KADJAR161,2%
BMW X1151,1%
AUDI A3141,1%
RENAULT TALISMAN141,1%
SEAT LEON141,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN141,1%
TOYOTA COROLLA131,0%
VOLKSWAGEN POLO131,0%
FORD PUMA120,9%
PEUGEOT 308120,9%
SKODA SUPERB120,9%
BMW SERIA 1110,8%
KIA SPORTAGE110,8%
MERCEDES-BENZ GLC100,8%
NISSAN X-TRAIL100,8%
VOLKSWAGEN CC100,8%
VOLVO V40100,8%
BMW X390,7%
MERCEDES-BENZ CLA90,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,7%
MG MG490,7%
TOYOTA C-HR90,7%
VOLKSWAGEN TOURAN90,7%
AUDI Q580,6%
BMW X580,6%
DACIA LODGY80,6%
FORD KUGA80,6%
MG ZS80,6%
SKODA FABIA80,6%
SKODA KODIAQ80,6%
SUZUKI S-CROSS80,6%
BMW SERIA 770,5%
HYUNDAI I3070,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,5%
TOYOTA YARIS CROSS70,5%
VOLVO XC6070,5%
FORD FIESTA60,5%
FORD MONDEO60,5%
HYUNDAI KONA60,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,5%
MERCEDES-BENZ GLA60,5%
OPEL INSIGNIA60,5%
OPEL ZAFIRA60,5%
RENAULT ARKANA60,5%
SUZUKI VITARA60,5%
TOYOTA RAV460,5%
AUDI A550,4%
BMW SERIA 250,4%
BMW X650,4%
CHERY TIGGO950,4%
MERCEDES-BENZ GLE50,4%
OPEL CORSA50,4%
RENAULT KOLEOS50,4%
SEAT IBIZA50,4%
SKODA KAMIQ50,4%
BMW SERIA 440,3%
BYD SEAL U40,3%
BYD SEALION 540,3%
CHERY TIGGO740,3%
HONDA HR-V40,3%
MAZDA CX-3040,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,3%
MERCEDES-BENZ GLB40,3%
MERCEDES-BENZ VITO40,3%
PEUGEOT 500840,3%
RENAULT SCENIC40,3%
SUZUKI SWIFT40,3%
TESLA MODEL Y40,3%
VOLKSWAGEN JETTA40,3%
VOLKSWAGEN SHARAN40,3%
VOLKSWAGEN T-ROC40,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,3%
CITROEN C430,2%
CITROEN C4 PICASSO30,2%
DACIA BIGSTER30,2%
FORD C-MAX30,2%
FORD TOURNEO CUSTOM30,2%
GEELY CITYRAY30,2%
KIA RIO30,2%
MG HS30,2%
PEUGEOT 30730,2%
RENAULT LAGUNA30,2%
SKODA KAROQ30,2%
SKODA SCALA30,2%
TESLA MODEL 330,2%
VOLKSWAGEN CADDY30,2%
VOLKSWAGEN TAIGO30,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,2%
AUDI Q320,2%
BMW X220,2%
BMW X420,2%
BYD ATTO 220,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
DACIA DOKKER20,2%
DACIA JOGGER20,2%
FIAT 50020,2%
FORD S-MAX20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HONDA CR-V20,2%
JAGUAR XF20,2%
KIA CEED20,2%
MAZDA 320,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ CLE20,2%
MERCEDES-BENZ CLK20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL FRONTERA20,2%
OPEL GRANDLAND20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT EXPERT20,2%
SKODA RAPID20,2%
SSANGYONG REXTON20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
TOYOTA BZ4X20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO XC4020,2%
VOLVO XC9020,2%
AUDI 8010,1%
AUDI 90 CS10,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q410,1%
AUDI Q610,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV49337,2%
Compacte (C)32124,2%
Medii (D)17213,0%
Mici (B)15711,8%
Monovolume (MPV)796,0%
Mari și de lux (E)745,6%
Neclasificate100,8%
Sport80,6%
Mini (A)70,5%
Utilitare60,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.08381,6%
Noi24418,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină68551,6%
Benzină30422,9%
Hibrid24718,6%
Electric463,5%
GPL453,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.08081,4%
Companie24718,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break58043,7%
Berlină cu hayon27620,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)26019,6%
Berlină18714,1%
Cupeu131,0%
Cabriolet110,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20215,2%
75-109 kW65449,3%
110-149 kW32724,6%
150-219 kW796,0%
220 kW și peste191,4%
Necompletat463,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc634,7%
1000-1399 cmc22016,6%
1400-1599 cmc46735,2%
1600-1999 cmc42432,0%
2000-2999 cmc1027,7%
3000 cmc și peste50,4%
Necompletat463,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN37016,4%
BMW23310,3%
DACIA2209,8%
SKODA1777,8%
FORD1577,0%
RENAULT1556,9%
OPEL1476,5%
AUDI1406,2%
MERCEDES-BENZ1094,8%
PEUGEOT783,5%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI582,6%
TOYOTA552,4%
SEAT472,1%
KIA321,4%
SUZUKI321,4%
CHEVROLET241,1%
CITROEN241,1%
VOLVO231,0%
FIAT221,0%
NISSAN210,9%
MAZDA200,9%
LAND ROVER170,8%
HONDA160,7%
MITSUBISHI120,5%
JAGUAR80,4%
MINI80,4%
SMART80,4%
TESLA80,4%
DAEWOO70,3%
PORSCHE70,3%
LEXUS40,2%
ALFA ROMEO30,1%
CADILLAC20,1%
DAIHATSU20,1%
JEEP20,1%
SSANGYONG20,1%
BENTLEY10,0%
BYD10,0%
GENESIS10,0%
MCC10,0%
SAAB10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare31590,5%
Export339,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6217,8%
OPEL6017,2%
DACIA4212,1%
FORD3610,3%
RENAULT277,8%
BMW154,3%
DAEWOO154,3%
SKODA154,3%
AUDI92,6%
PEUGEOT92,6%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ82,3%
SEAT72,0%
FIAT61,7%
CHEVROLET51,4%
KIA51,4%
SUZUKI41,1%
CITROEN30,9%
HYUNDAI30,9%
VOLVO30,9%
MAZDA20,6%
MITSUBISHI20,6%
NISSAN20,6%
SMART20,6%
ALFA ROMEO10,3%
HONDA10,3%
LAND ROVER10,3%
MASERATI10,3%
SAAB10,3%
TOYOTA10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.