Înmatriculări VOLVO XC60, noiembrie 2025

Noi29-14,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare294-4,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri3

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 34 noinov 24: 307 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 noidec 24: 331 rulate, prima înmatriculareian 25: 37 noiian 25: 372 rulate, prima înmatricularefeb 25: 31 noifeb 25: 402 rulate, prima înmatricularemar 25: 33 noimar 25: 402 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 407 rulate, prima înmatricularemai 25: 37 noimai 25: 337 rulate, prima înmatriculareiun 25: 66 noiiun 25: 333 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 386 rulate, prima înmatriculareaug 25: 48 noiaug 25: 292 rulate, prima înmatricularesep 25: 43 noisep 25: 314 rulate, prima înmatriculareoct 25: 46 noioct 25: 325 rulate, prima înmatricularenov 25: 29 noinov 25: 294 rulate, prima înmatricularedec 25: 50 noidec 25: 245 rulate, prima înmatriculareian 26: 39 noiian 26: 191 rulate, prima înmatricularefeb 26: 50 noifeb 26: 311 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 270 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 236 rulate, prima înmatricularemai 26: 45 noimai 26: 234 rulate, prima înmatriculareiun 26: 38 noiiun 26: 244 rulate, prima înmatriculareiul 26: 47 noiiul 26: 264 rulate, prima înmatriculareaug 26: 23 noiaug 26: 237 rulate, prima înmatricularesep 26: 30 noisep 26: 225 rulate, prima înmatriculareoct 26: 27 noioct 26: 225 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2434307
dec 2445331
ian 2537372
feb 2531402
mar 2533402
apr 2530407
mai 2537337
iun 2566333
iul 2547386
aug 2548292
sep 2543314
oct 2546325
nov 2529294
dec 2550245
ian 2639191
feb 2650311
mar 2637270
apr 2631236
mai 2645234
iun 2638244
iul 2647264
aug 2623237
sep 2630225
oct 2627225

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030402008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 9 rulate, prima înmatriculare2010: 13 rulate, prima înmatriculare2011: 18 rulate, prima înmatriculare2012: 15 rulate, prima înmatriculare2013: 15 rulate, prima înmatriculare2014: 20 rulate, prima înmatriculare2015: 14 rulate, prima înmatriculare2016: 20 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 26 rulate, prima înmatriculare2020: 36 rulate, prima înmatriculare2021: 34 rulate, prima înmatriculare2022: 19 rulate, prima înmatriculare2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 27 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200803
200909
2010013
2011018
2012015
2013015
2014020
2015014
2016020
2017021
2018016
2019026
2020036
2021034
2022019
2023011
202423
2025271

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV323100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București5918,3%
Maramureș195,9%
Bacău175,3%
Cluj175,3%
Bistrița-Năsăud165,0%
Iași154,6%
Bihor144,3%
Hunedoara113,4%
Neamț103,1%
Suceava103,1%
Toate (41)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Arad82,5%
Brașov82,5%
Ilfov82,5%
Sibiu82,5%
Mureș72,2%
Timiș72,2%
Argeș61,9%
Buzău61,9%
Constanța61,9%
Vâlcea61,9%
Galați51,5%
Prahova51,5%
Alba41,2%
Dolj41,2%
Gorj41,2%
Harghita41,2%
Olt41,2%
Vaslui41,2%
Brăila30,9%
Covasna30,9%
Dâmbovița30,9%
Sălaj30,9%
Satu Mare30,9%
Teleorman30,9%
Botoșani20,6%
Călărași20,6%
Caraș-Severin20,6%
Giurgiu20,6%
Mehedinți20,6%
Vrancea20,6%
Ialomița10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare29491,0%
Noi299,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină17855,1%
Hibrid14344,3%
Benzină20,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică23773,4%
Companie8626,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break323100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW82,5%
110-149 kW19761,0%
150-219 kW8726,9%
220 kW și peste319,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc26582,0%
2000-2999 cmc5818,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export3100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.