Înmatriculări în județul Harghita, noiembrie 2025

Noi234+165,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare456+14,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări619-29,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri198

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 88 noinov 24: 398 rulate, prima înmatricularedec 24: 107 noidec 24: 533 rulate, prima înmatriculareian 25: 111 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 511 rulate, prima înmatricularemar 25: 98 noimar 25: 553 rulate, prima înmatriculareapr 25: 106 noiapr 25: 606 rulate, prima înmatricularemai 25: 96 noimai 25: 526 rulate, prima înmatriculareiun 25: 136 noiiun 25: 515 rulate, prima înmatriculareiul 25: 100 noiiul 25: 646 rulate, prima înmatriculareaug 25: 185 noiaug 25: 478 rulate, prima înmatricularesep 25: 123 noisep 25: 540 rulate, prima înmatriculareoct 25: 126 noioct 25: 523 rulate, prima înmatricularenov 25: 234 noinov 25: 456 rulate, prima înmatricularedec 25: 234 noidec 25: 532 rulate, prima înmatriculareian 26: 47 noiian 26: 376 rulate, prima înmatricularefeb 26: 88 noifeb 26: 530 rulate, prima înmatricularemar 26: 93 noimar 26: 491 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 444 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 420 rulate, prima înmatriculareiun 26: 176 noiiun 26: 458 rulate, prima înmatriculareiul 26: 149 noiiul 26: 520 rulate, prima înmatriculareaug 26: 54 noiaug 26: 428 rulate, prima înmatricularesep 26: 86 noisep 26: 442 rulate, prima înmatriculareoct 26: 122 noioct 26: 427 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2488398
dec 24107533
ian 25111326
feb 25164511
mar 2598553
apr 25106606
mai 2596526
iun 25136515
iul 25100646
aug 25185478
sep 25123540
oct 25126523
nov 25234456
dec 25234532
ian 2647376
feb 2688530
mar 2693491
apr 2698444
mai 26116420
iun 26176458
iul 26149520
aug 2654428
sep 2686442
oct 26122427

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2001: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 11 rulate, prima înmatriculare2008: 23 rulate, prima înmatriculare2009: 36 rulate, prima înmatriculare2010: 39 rulate, prima înmatriculare2011: 43 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 33 rulate, prima înmatriculare2014: 34 rulate, prima înmatriculare2015: 33 rulate, prima înmatriculare2016: 26 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 9 noi2024: 7 rulate, prima înmatriculare2025: 225 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200109
200107
200207
200303
200406
2005012
2006013
2007011
2008023
2009036
2010039
2011043
2012035
2013033
2014034
2015033
2016026
2017016
2018010
2019012
2020020
2021010
202207
202304
202497
20252250

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA24835,9%
VOLKSWAGEN8512,3%
HYUNDAI355,1%
OPEL344,9%
RENAULT344,9%
SKODA334,8%
AUDI294,2%
BMW243,5%
FORD243,5%
SUZUKI162,3%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA152,2%
NISSAN142,0%
PEUGEOT121,7%
SEAT111,6%
MITSUBISHI91,3%
CITROEN81,2%
KIA81,2%
MERCEDES-BENZ81,2%
BYD60,9%
VOLVO60,9%
MAZDA50,7%
SSANGYONG40,6%
FIAT30,4%
LAND ROVER30,4%
CUPRA20,3%
HONDA20,3%
JAGUAR20,3%
CHEVROLET10,1%
DAIHATSU10,1%
DFSK10,1%
LEAPMOTOR10,1%
MG10,1%
MINI10,1%
POLESTAR10,1%
SERES10,1%
SMART10,1%
SWM10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER9213,4%
DACIA SANDERO9113,2%
DACIA BIGSTER273,9%
DACIA LOGAN263,8%
VOLKSWAGEN GOLF223,2%
SKODA OCTAVIA192,8%
AUDI A4172,5%
OPEL ASTRA142,0%
VOLKSWAGEN PASSAT142,0%
VOLKSWAGEN POLO121,7%
Toate (166)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN111,6%
HYUNDAI TUCSON101,5%
NISSAN QASHQAI101,5%
RENAULT CLIO101,5%
RENAULT MEGANE81,2%
FORD FIESTA71,0%
DACIA JOGGER60,9%
FORD FOCUS60,9%
HYUNDAI I2060,9%
HYUNDAI I3060,9%
BMW SERIA 350,7%
BMW X350,7%
OPEL CORSA50,7%
PEUGEOT 30850,7%
SKODA FABIA50,7%
SUZUKI VITARA50,7%
VOLKSWAGEN CADDY50,7%
AUDI A340,6%
AUDI Q540,6%
FORD PUMA40,6%
HYUNDAI KONA40,6%
OPEL ZAFIRA40,6%
SEAT IBIZA40,6%
SUZUKI GRAND VITARA40,6%
SUZUKI JIMNY40,6%
VOLKSWAGEN TOURAN40,6%
VOLVO XC6040,6%
BMW SERIA 130,4%
BMW SERIA 530,4%
BYD DOLPHIN SURF30,4%
DACIA SPRING30,4%
FORD KUGA30,4%
HYUNDAI I1030,4%
KIA SPORTAGE30,4%
MITSUBISHI OUTLANDER30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
OPEL MERIVA30,4%
PEUGEOT 200830,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
RENAULT KADJAR30,4%
SKODA YETI30,4%
SSANGYONG KORANDO30,4%
TOYOTA RAV430,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
AUDI A620,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X520,3%
BMW X620,3%
CITROEN C320,3%
CUPRA FORMENTOR20,3%
DACIA LODGY20,3%
HONDA JAZZ20,3%
HYUNDAI BAYON20,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
KIA SORENTO20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
MITSUBISHI PAJERO20,3%
NISSAN MICRA20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL MOKKA20,3%
OPEL VIVARO20,3%
PEUGEOT 500820,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT ATECA20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SKODA SUPERB20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA PROACE20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLKSWAGEN T-ROC20,3%
AUDI A110,1%
BMW X REIHE10,1%
BMW X110,1%
BYD ATTO 210,1%
BYD SEAL U10,1%
BYD SEALION 710,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN C810,1%
DACIA DOKKER10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DFSK E510,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD MONDEO10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IX3510,1%
JAGUAR XE10,1%
JAGUAR XJ10,1%
KIA CARENS10,1%
KIA RIO10,1%
KIA STONIC10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LEAPMOTOR C1010,1%
MAZDA 310,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA 610,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLC10,1%
MERCEDES-BENZ SL10,1%
MG ZS10,1%
MINI COOPER10,1%
MITSUBISHI LANCER10,1%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,1%
OPEL AGILA10,1%
PEUGEOT 20810,1%
PEUGEOT 400710,1%
POLESTAR 210,1%
RENAULT 410,1%
RENAULT ARKANA10,1%
RENAULT MASTER10,1%
RENAULT TALISMAN10,1%
RENAULT TRAFIC10,1%
RENAULT ZOE10,1%
SEAT EXEO10,1%
SEAT LEON10,1%
SEAT TARRACO10,1%
SERES 310,1%
SKODA KAROQ10,1%
SKODA RAPID10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27740,1%
Mici (B)18426,7%
Compacte (C)9914,3%
Monovolume (MPV)507,2%
Medii (D)497,1%
Mini (A)121,7%
Mari și de lux (E)91,3%
Neclasificate60,9%
Sport20,3%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45666,1%
Noi23433,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină25637,1%
Benzină24535,5%
Hibrid11416,5%
GPL629,0%
Electric131,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică48470,1%
Companie20629,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break27139,3%
Berlină cu hayon26738,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10114,6%
Berlină426,1%
Cabriolet71,0%
Cupeu20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW28441,2%
75-109 kW24835,9%
110-149 kW12618,3%
150-219 kW142,0%
220 kW și peste50,7%
Necompletat131,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc11817,1%
1000-1399 cmc13018,8%
1400-1599 cmc21531,2%
1600-1999 cmc17725,7%
2000-2999 cmc324,6%
3000 cmc și peste50,7%
Necompletat131,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12420,0%
DACIA8513,7%
OPEL6310,2%
AUDI467,4%
SKODA386,1%
FORD345,5%
BMW304,8%
RENAULT304,8%
SUZUKI264,2%
MERCEDES-BENZ213,4%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA182,9%
SEAT162,6%
HYUNDAI111,8%
VOLVO81,3%
CHEVROLET71,1%
LAND ROVER71,1%
MAZDA71,1%
NISSAN61,0%
PEUGEOT61,0%
KIA50,8%
MITSUBISHI50,8%
JEEP30,5%
SMART30,5%
SUBARU30,5%
DAIHATSU20,3%
FIAT20,3%
HONDA20,3%
LADA20,3%
MINI20,3%
TESLA20,3%
DFSK10,2%
LEXUS10,2%
SAAB10,2%
SSANGYONG10,2%
VAUXHALL10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare16181,3%
Export3718,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4522,7%
DACIA3618,2%
OPEL3115,7%
FORD199,6%
RENAULT105,1%
SKODA84,0%
SEAT73,5%
FIAT63,0%
MERCEDES-BENZ63,0%
PEUGEOT52,5%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI42,0%
DAEWOO31,5%
TOYOTA31,5%
BMW21,0%
CITROEN21,0%
DAIHATSU21,0%
SUZUKI21,0%
CHRYSLER10,5%
HYUNDAI10,5%
LAND ROVER10,5%
MAZDA10,5%
MITSUBISHI10,5%
NISSAN10,5%
OLTCIT10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.