Înmatriculări în județul Brașov, noiembrie 2025

Noi309+30,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare952+22,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.781+5,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri324

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 236 noinov 24: 779 rulate, prima înmatricularedec 24: 286 noidec 24: 886 rulate, prima înmatriculareian 25: 311 noiian 25: 755 rulate, prima înmatricularefeb 25: 322 noifeb 25: 914 rulate, prima înmatricularemar 25: 243 noimar 25: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 25: 233 noiapr 25: 940 rulate, prima înmatricularemai 25: 303 noimai 25: 968 rulate, prima înmatriculareiun 25: 297 noiiun 25: 821 rulate, prima înmatriculareiul 25: 346 noiiul 25: 997 rulate, prima înmatriculareaug 25: 434 noiaug 25: 852 rulate, prima înmatricularesep 25: 506 noisep 25: 882 rulate, prima înmatriculareoct 25: 399 noioct 25: 1.139 rulate, prima înmatricularenov 25: 309 noinov 25: 952 rulate, prima înmatricularedec 25: 713 noidec 25: 979 rulate, prima înmatriculareian 26: 150 noiian 26: 703 rulate, prima înmatricularefeb 26: 209 noifeb 26: 946 rulate, prima înmatricularemar 26: 241 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 246 noiapr 26: 808 rulate, prima înmatricularemai 26: 306 noimai 26: 772 rulate, prima înmatriculareiun 26: 368 noiiun 26: 805 rulate, prima înmatriculareiul 26: 284 noiiul 26: 825 rulate, prima înmatriculareaug 26: 208 noiaug 26: 759 rulate, prima înmatricularesep 26: 290 noisep 26: 730 rulate, prima înmatriculareoct 26: 292 noioct 26: 717 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24236779
dec 24286886
ian 25311755
feb 25322914
mar 252431.018
apr 25233940
mai 25303968
iun 25297821
iul 25346997
aug 25434852
sep 25506882
oct 253991.139
nov 25309952
dec 25713979
ian 26150703
feb 26209946
mar 262411.018
apr 26246808
mai 26306772
iun 26368805
iul 26284825
aug 26208759
sep 26290730
oct 26292717

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 22 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 24 rulate, prima înmatriculare2008: 39 rulate, prima înmatriculare2009: 46 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 53 rulate, prima înmatriculare2012: 68 rulate, prima înmatriculare2013: 73 rulate, prima înmatriculare2014: 60 rulate, prima înmatriculare2015: 56 rulate, prima înmatriculare2016: 1 noi2016: 59 rulate, prima înmatriculare2017: 46 rulate, prima înmatriculare2018: 52 rulate, prima înmatriculare2019: 58 rulate, prima înmatriculare2020: 47 rulate, prima înmatriculare2021: 65 rulate, prima înmatriculare2022: 44 rulate, prima înmatriculare2023: 21 rulate, prima înmatriculare2024: 25 noi2024: 19 rulate, prima înmatriculare2025: 283 noi2025: 4 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200105
200100
200201
200305
200406
2005022
2006028
2007024
2008039
2009046
2010051
2011053
2012068
2013073
2014060
2015056
2016159
2017046
2018052
2019058
2020047
2021065
2022044
2023021
20242519
20252834

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA14811,7%
VOLKSWAGEN14611,6%
BMW1118,8%
RENAULT866,8%
SKODA856,7%
AUDI826,5%
TOYOTA725,7%
FORD604,8%
MERCEDES-BENZ554,4%
OPEL453,6%
Toate (46)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI393,1%
NISSAN342,7%
PEUGEOT342,7%
SSANGYONG312,5%
MAZDA231,8%
SEAT221,7%
VOLVO221,7%
SUZUKI181,4%
CITROEN171,3%
KIA161,3%
TESLA151,2%
HONDA121,0%
LAND ROVER100,8%
MITSUBISHI100,8%
CUPRA80,6%
MG80,6%
BYD70,6%
LEXUS70,6%
FIAT60,5%
PORSCHE50,4%
ALFA ROMEO30,2%
JAGUAR30,2%
MINI30,2%
CHEVROLET20,2%
DFSK20,2%
GEELY20,2%
JEEP20,2%
SUBARU20,2%
CHERY10,1%
DS10,1%
FERRARI10,1%
FORTHING10,1%
LYNK&CO10,1%
MASERATI10,1%
POLESTAR10,1%
SAMSUNG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER665,3%
VOLKSWAGEN GOLF383,0%
SKODA OCTAVIA342,7%
DACIA LOGAN322,5%
DACIA SANDERO302,4%
BMW SERIA 3282,2%
AUDI A4272,1%
RENAULT CLIO272,1%
VOLKSWAGEN PASSAT241,9%
NISSAN QASHQAI191,5%
Toate (277)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA COROLLA181,4%
OPEL ASTRA171,4%
RENAULT MEGANE171,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN171,4%
BMW SERIA 1161,3%
BMW X1161,3%
FORD FOCUS161,3%
SKODA FABIA161,3%
TOYOTA RAV4161,3%
TOYOTA C-HR151,2%
VOLKSWAGEN POLO151,2%
BMW SERIA 5131,0%
AUDI A3121,0%
AUDI A6121,0%
RENAULT KADJAR121,0%
SSANGYONG TIVOLI121,0%
AUDI Q5110,9%
BMW X3110,9%
SSANGYONG KORANDO110,9%
FORD KUGA100,8%
HYUNDAI TUCSON100,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,7%
PEUGEOT 300890,7%
RENAULT SCENIC90,7%
SKODA SUPERB90,7%
TESLA MODEL 390,7%
AUDI A580,6%
MAZDA 380,6%
OPEL MOKKA80,6%
SEAT IBIZA80,6%
VOLVO XC6080,6%
BMW X570,6%
CUPRA FORMENTOR70,6%
DACIA BIGSTER70,6%
DACIA JOGGER70,6%
FORD PUMA70,6%
HONDA CIVIC70,6%
HYUNDAI I3070,6%
SEAT LEON70,6%
TOYOTA YARIS70,6%
FORD FIESTA60,5%
KIA SPORTAGE60,5%
MERCEDES-BENZ CLA60,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B60,5%
MERCEDES-BENZ GLB60,5%
NISSAN X-TRAIL60,5%
OPEL CORSA60,5%
RENAULT CAPTUR60,5%
SKODA KODIAQ60,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,5%
VOLKSWAGEN TOURAN60,5%
FORD MONDEO50,4%
MG ZS50,4%
PEUGEOT 50850,4%
RENAULT KOLEOS50,4%
SSANGYONG TORRES50,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,4%
AUDI Q340,3%
BMW X440,3%
HYUNDAI I4040,3%
HYUNDAI KONA40,3%
MAZDA CX-540,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V40,3%
MERCEDES-BENZ GLC40,3%
MITSUBISHI ASX40,3%
OPEL INSIGNIA40,3%
PEUGEOT 200840,3%
PEUGEOT 20840,3%
PEUGEOT 30840,3%
RENAULT ESPACE40,3%
SKODA RAPID40,3%
SKODA ROOMSTER40,3%
SKODA SCALA40,3%
SUZUKI GRAND VITARA40,3%
SUZUKI S-CROSS40,3%
SUZUKI VITARA40,3%
TESLA MODEL Y40,3%
TOYOTA YARIS CROSS40,3%
VOLKSWAGEN ARTEON40,3%
VOLKSWAGEN CADDY40,3%
VOLVO XC9040,3%
AUDI RS330,2%
BMW SERIA 230,2%
BMW SERIA 430,2%
BYD SEAL U30,2%
CITROEN C430,2%
CITROEN C4 CACTUS30,2%
CITROEN C4 PICASSO30,2%
DACIA DOKKER30,2%
DACIA LODGY30,2%
FIAT 50030,2%
FORD KA30,2%
HYUNDAI IONIQ30,2%
HYUNDAI IX3530,2%
HYUNDAI SANTA FE30,2%
KIA NIRO30,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,2%
MERCEDES-BENZ GLE30,2%
NISSAN JUKE30,2%
NISSAN QASHQAI+230,2%
OPEL GRANDLAND30,2%
OPEL ZAFIRA30,2%
RENAULT TALISMAN30,2%
SEAT ALTEA30,2%
SKODA KAMIQ30,2%
SKODA KAROQ30,2%
TOYOTA AURIS30,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,2%
VOLKSWAGEN SHARAN30,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,2%
VOLKSWAGEN UP30,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X620,2%
BMW Z420,2%
BYD ATTO 220,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C520,2%
DFSK E520,2%
FORD MUSTANG MACH-E20,2%
FORD TOURNEO CONNECT20,2%
FORD TRANSIT20,2%
GEELY CITYRAY20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI I2020,2%
JAGUAR E-PACE20,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
LEXUS IS20,2%
LEXUS RX20,2%
LEXUS UX20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA 520,2%
MAZDA 6E20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MITSUBISHI COLT20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV50039,7%
Compacte (C)25119,9%
Mici (B)17714,0%
Medii (D)15112,0%
Monovolume (MPV)997,9%
Mari și de lux (E)403,2%
Mini (A)161,3%
Sport131,0%
Neclasificate90,7%
Utilitare50,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare95275,5%
Noi30924,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină51841,1%
Benzină36629,0%
Hibrid29823,6%
GPL403,2%
Electric393,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică95075,3%
Companie31124,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break56945,1%
Berlină cu hayon33526,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20916,6%
Berlină13010,3%
Cupeu110,9%
Cabriolet70,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW30824,4%
75-109 kW44235,1%
110-149 kW36629,0%
150-219 kW735,8%
220 kW și peste352,8%
Necompletat372,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc947,5%
1000-1399 cmc17513,9%
1400-1599 cmc38030,1%
1600-1999 cmc45736,2%
2000-2999 cmc1098,6%
3000 cmc și peste70,6%
Necompletat393,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27815,6%
BMW1548,6%
SKODA1458,1%
DACIA1417,9%
AUDI1267,1%
FORD1136,3%
OPEL1066,0%
TOYOTA985,5%
RENAULT925,2%
MERCEDES-BENZ734,1%
Toate (45)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT482,7%
HYUNDAI442,5%
SEAT412,3%
SUZUKI372,1%
CITROEN362,0%
FIAT281,6%
KIA231,3%
MAZDA211,2%
HONDA201,1%
NISSAN191,1%
VOLVO191,1%
MITSUBISHI181,0%
LAND ROVER150,8%
CHEVROLET120,7%
JEEP90,5%
ALFA ROMEO80,4%
MINI80,4%
SUBARU70,4%
LEXUS50,3%
JAGUAR40,2%
PORSCHE40,2%
SMART40,2%
SSANGYONG40,2%
TESLA40,2%
DAEWOO30,2%
DAIHATSU20,1%
DS20,1%
GEELY20,1%
INFINITI20,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
LADA10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare27885,8%
Export4614,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5216,0%
VOLKSWAGEN5015,4%
OPEL4313,3%
FORD3611,1%
RENAULT216,5%
SKODA123,7%
BMW113,4%
CHEVROLET103,1%
DAEWOO103,1%
PEUGEOT92,8%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN82,5%
FIAT82,5%
MERCEDES-BENZ82,5%
SEAT72,2%
AUDI61,9%
HYUNDAI51,5%
KIA51,5%
MAZDA51,5%
TOYOTA51,5%
HONDA20,6%
PORSCHE20,6%
VOLVO20,6%
ALFA ROMEO10,3%
JEEP10,3%
LAND ROVER10,3%
MITSUBISHI10,3%
NISSAN10,3%
SMART10,3%
TESLA10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.