Înmatriculări în județul Caraș-Severin, noiembrie 2025

Noi58+45,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare504+11,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări727-6,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri221

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 40 noinov 24: 454 rulate, prima înmatricularedec 24: 80 noidec 24: 489 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 noiian 25: 471 rulate, prima înmatricularefeb 25: 46 noifeb 25: 522 rulate, prima înmatricularemar 25: 42 noimar 25: 576 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 498 rulate, prima înmatricularemai 25: 43 noimai 25: 475 rulate, prima înmatriculareiun 25: 39 noiiun 25: 441 rulate, prima înmatriculareiul 25: 71 noiiul 25: 560 rulate, prima înmatriculareaug 25: 68 noiaug 25: 505 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 486 rulate, prima înmatriculareoct 25: 43 noioct 25: 587 rulate, prima înmatricularenov 25: 58 noinov 25: 504 rulate, prima înmatricularedec 25: 84 noidec 25: 413 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 388 rulate, prima înmatricularefeb 26: 29 noifeb 26: 441 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 21 noiapr 26: 396 rulate, prima înmatricularemai 26: 34 noimai 26: 400 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 415 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 430 rulate, prima înmatriculareaug 26: 29 noiaug 26: 419 rulate, prima înmatricularesep 26: 35 noisep 26: 400 rulate, prima înmatriculareoct 26: 50 noioct 26: 419 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440454
dec 2480489
ian 2569471
feb 2546522
mar 2542576
apr 2530498
mai 2543475
iun 2539441
iul 2571560
aug 2568505
sep 2541486
oct 2543587
nov 2558504
dec 2584413
ian 2618388
feb 2629441
mar 2642477
apr 2621396
mai 2634400
iun 2648415
iul 2645430
aug 2629419
sep 2635400
oct 2650419

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 12 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 35 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 39 rulate, prima înmatriculare2012: 31 rulate, prima înmatriculare2013: 25 rulate, prima înmatriculare2014: 31 rulate, prima înmatriculare2015: 25 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 7 noi2025: 51 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001012
200106
200204
2003011
2004013
2005025
2006028
2007029
2008037
2009035
2010040
2011039
2012031
2013025
2014031
2015025
2016024
2017019
2018013
2019015
2020014
2021011
2022012
202303
202470
2025512

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9016,0%
DACIA5910,5%
AUDI498,7%
BMW447,8%
FORD437,7%
RENAULT346,0%
OPEL335,9%
MERCEDES-BENZ305,3%
PEUGEOT223,9%
NISSAN203,6%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA193,4%
HYUNDAI183,2%
SEAT183,2%
MAZDA112,0%
KIA91,6%
TOYOTA81,4%
MITSUBISHI71,2%
SUZUKI71,2%
FIAT61,1%
VOLVO61,1%
CITROEN40,7%
MG30,5%
SUBARU30,5%
CUPRA20,4%
JAGUAR20,4%
MINI20,4%
SMART20,4%
ALFA ROMEO10,2%
BYD10,2%
CHRYSLER10,2%
DAIHATSU10,2%
INFINITI10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
LAND ROVER10,2%
PORSCHE10,2%
SSANGYONG10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4254,5%
VOLKSWAGEN GOLF254,5%
DACIA LOGAN244,3%
BMW SERIA 3193,4%
VOLKSWAGEN PASSAT183,2%
DACIA DUSTER173,0%
FORD FOCUS142,5%
NISSAN QASHQAI132,3%
DACIA SANDERO112,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,6%
Toate (176)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA91,6%
SKODA OCTAVIA91,6%
VOLKSWAGEN POLO91,6%
VOLKSWAGEN TOURAN91,6%
BMW SERIA 581,4%
FORD FIESTA81,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,4%
AUDI A371,2%
BMW SERIA 171,2%
SEAT ALHAMBRA71,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,2%
AUDI A661,1%
BMW X361,1%
OPEL MERIVA61,1%
RENAULT CLIO61,1%
AUDI Q550,9%
FORD C-MAX50,9%
FORD MONDEO50,9%
HYUNDAI TUCSON50,9%
RENAULT MEGANE50,9%
SEAT IBIZA50,9%
SKODA FABIA50,9%
VOLKSWAGEN SHARAN50,9%
DACIA LODGY40,7%
KIA SPORTAGE40,7%
MAZDA 540,7%
OPEL ZAFIRA TOURER40,7%
PEUGEOT 20740,7%
RENAULT CAPTUR40,7%
SUZUKI GRAND VITARA40,7%
FORD GALAXY30,5%
HYUNDAI I3030,5%
HYUNDAI I4030,5%
HYUNDAI KONA30,5%
KIA CEED30,5%
MAZDA 230,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
MITSUBISHI ASX30,5%
NISSAN MICRA30,5%
OPEL INSIGNIA30,5%
OPEL MOKKA30,5%
PEUGEOT 20830,5%
PEUGEOT 40730,5%
PEUGEOT 50830,5%
RENAULT KADJAR30,5%
SEAT LEON30,5%
SUBARU FORESTER30,5%
TOYOTA RAV430,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,5%
AUDI A520,4%
BMW X620,4%
CITROEN C420,4%
CUPRA FORMENTOR20,4%
DACIA BIGSTER20,4%
FORD EXPLORER20,4%
FORD S-MAX20,4%
HYUNDAI SANTA FE20,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MERCEDES-BENZ GLA20,4%
MG EHS20,4%
MINI COOPER20,4%
OPEL VECTRA20,4%
PEUGEOT 200820,4%
PEUGEOT 300820,4%
PEUGEOT 30720,4%
RENAULT AUSTRAL20,4%
RENAULT ESPACE20,4%
RENAULT KANGOO20,4%
RENAULT MASTER20,4%
RENAULT SCENIC20,4%
SKODA YETI20,4%
TOYOTA CELICA20,4%
TOYOTA YARIS20,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,4%
VOLVO XC4020,4%
VOLVO XC6020,4%
ALFA ROMEO STELVIO10,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q310,2%
AUDI TT10,2%
BMW X110,2%
BMW X510,2%
BYD ATTO 210,2%
CHRYSLER VOYAGER10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
DACIA SPRING10,2%
DAIHATSU FEROZA10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT SPIDER10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
INFINITI QX3010,2%
JAGUAR XE10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP PATRIOT10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA XCEED10,2%
LANCIA DELTA10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ CLASA R10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MG HS10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI MONTERO10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN MURANO10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
NISSAN TERRANO10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL SIGNUM10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 500810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15026,7%
Compacte (C)10819,2%
Mici (B)9416,7%
Medii (D)9216,4%
Monovolume (MPV)7513,3%
Mari și de lux (E)274,8%
Utilitare50,9%
Mini (A)40,7%
Sport40,7%
Neclasificate30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare50489,7%
Noi5810,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină33760,0%
Benzină16529,4%
Hibrid295,2%
GPL223,9%
Electric91,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică53294,7%
Companie305,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24543,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12121,5%
Berlină cu hayon10118,0%
Berlină8214,6%
Cabriolet71,2%
Cupeu61,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13524,0%
75-109 kW25044,5%
110-149 kW14626,0%
150-219 kW193,4%
220 kW și peste30,5%
Necompletat91,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc437,7%
1000-1399 cmc8014,2%
1400-1599 cmc13824,6%
1600-1999 cmc24343,2%
2000-2999 cmc468,2%
3000 cmc și peste30,5%
Necompletat91,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17524,1%
DACIA7910,9%
FORD689,4%
BMW648,8%
AUDI547,4%
OPEL476,5%
SKODA344,7%
MERCEDES-BENZ314,3%
RENAULT263,6%
SEAT192,6%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI162,2%
NISSAN131,8%
PEUGEOT131,8%
CITROEN101,4%
HYUNDAI101,4%
MAZDA71,0%
FIAT60,8%
MITSUBISHI60,8%
CHEVROLET50,7%
DAEWOO40,6%
VOLVO40,6%
KIA30,4%
LAND ROVER30,4%
LEXUS30,4%
MINI30,4%
SMART30,4%
DAIHATSU20,3%
HONDA20,3%
JAGUAR20,3%
LADA20,3%
SAAB20,3%
SSANGYONG20,3%
ALFA ROMEO10,1%
ASIA10,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
LANCIA10,1%
SANTANA10,1%
SUBARU10,1%
TOYOTA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare19286,9%
Export2913,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3817,2%
OPEL3716,7%
FORD2913,1%
DACIA2210,0%
BMW167,2%
RENAULT104,5%
AUDI94,1%
FIAT94,1%
PEUGEOT94,1%
SKODA83,6%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO62,7%
MERCEDES-BENZ41,8%
KIA31,4%
CITROEN20,9%
HYUNDAI20,9%
NISSAN20,9%
SEAT20,9%
VOLVO20,9%
ALFA ROMEO10,5%
ARO10,5%
CHEVROLET10,5%
LYNK&CO10,5%
MAZDA10,5%
MITSUBISHI10,5%
OLTCIT10,5%
SAAB10,5%
SMART10,5%
SUZUKI10,5%
TOYOTA10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.