Înmatriculări în județul Arad, noiembrie 2025

Noi121+53,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare871+8,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.372-4,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri346

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 79 noinov 24: 805 rulate, prima înmatricularedec 24: 102 noidec 24: 836 rulate, prima înmatriculareian 25: 89 noiian 25: 816 rulate, prima înmatricularefeb 25: 89 noifeb 25: 959 rulate, prima înmatricularemar 25: 76 noimar 25: 1.056 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 996 rulate, prima înmatricularemai 25: 65 noimai 25: 923 rulate, prima înmatriculareiun 25: 73 noiiun 25: 858 rulate, prima înmatriculareiul 25: 141 noiiul 25: 935 rulate, prima înmatriculareaug 25: 100 noiaug 25: 781 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 946 rulate, prima înmatriculareoct 25: 80 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 121 noinov 25: 871 rulate, prima înmatricularedec 25: 125 noidec 25: 633 rulate, prima înmatriculareian 26: 57 noiian 26: 680 rulate, prima înmatricularefeb 26: 66 noifeb 26: 866 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 846 rulate, prima înmatriculareapr 26: 80 noiapr 26: 726 rulate, prima înmatricularemai 26: 72 noimai 26: 717 rulate, prima înmatriculareiun 26: 128 noiiun 26: 759 rulate, prima înmatriculareiul 26: 135 noiiul 26: 766 rulate, prima înmatriculareaug 26: 105 noiaug 26: 726 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 756 rulate, prima înmatriculareoct 26: 134 noioct 26: 729 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479805
dec 24102836
ian 2589816
feb 2589959
mar 25761.056
apr 2583996
mai 2565923
iun 2573858
iul 25141935
aug 25100781
sep 2578946
oct 2580955
nov 25121871
dec 25125633
ian 2657680
feb 2666866
mar 2667846
apr 2680726
mai 2672717
iun 26128759
iul 26135766
aug 26105726
sep 2699756
oct 26134729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 13 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 29 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 58 rulate, prima înmatriculare2008: 50 rulate, prima înmatriculare2009: 66 rulate, prima înmatriculare2010: 67 rulate, prima înmatriculare2011: 96 rulate, prima înmatriculare2012: 60 rulate, prima înmatriculare2013: 59 rulate, prima înmatriculare2014: 41 rulate, prima înmatriculare2015: 44 rulate, prima înmatriculare2016: 46 rulate, prima înmatriculare2017: 32 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 26 rulate, prima înmatriculare2020: 25 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 17 rulate, prima înmatriculare2023: 9 rulate, prima înmatriculare2024: 14 noi2024: 8 rulate, prima înmatriculare2025: 107 noi2025: 4 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001013
200108
2002010
2003010
2004029
2005024
2006028
2007058
2008050
2009066
2010067
2011096
2012060
2013059
2014041
2015044
2016046
2017032
2018024
2019026
2020025
2021017
2022017
202309
2024148
20251074

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16616,7%
AUDI10110,2%
DACIA939,4%
BMW868,7%
FORD686,9%
OPEL666,7%
MERCEDES-BENZ606,0%
RENAULT414,1%
HYUNDAI353,5%
SKODA343,4%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN282,8%
PEUGEOT242,4%
CITROEN232,3%
MAZDA202,0%
SEAT202,0%
VOLVO191,9%
KIA181,8%
MITSUBISHI111,1%
SUZUKI111,1%
FIAT80,8%
MINI80,8%
TOYOTA80,8%
MG70,7%
HONDA40,4%
LAND ROVER40,4%
PORSCHE40,4%
JEEP30,3%
LEXUS30,3%
SSANGYONG30,3%
TESLA30,3%
BYD20,2%
GEELY20,2%
JAGUAR20,2%
SUBARU20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHEVROLET10,1%
LEAPMOTOR10,1%
PANTHER10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF434,3%
AUDI A4404,0%
DACIA LOGAN343,4%
VOLKSWAGEN PASSAT343,4%
BMW SERIA 3262,6%
DACIA DUSTER262,6%
OPEL ASTRA262,6%
DACIA SANDERO242,4%
FORD FOCUS242,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN222,2%
Toate (238)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ CLASA C191,9%
BMW SERIA 5181,8%
AUDI A6171,7%
NISSAN QASHQAI151,5%
RENAULT MEGANE151,5%
SKODA OCTAVIA151,5%
OPEL CORSA141,4%
AUDI A5121,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS111,1%
VOLKSWAGEN POLO111,1%
AUDI Q3101,0%
BMW SERIA 1101,0%
FORD FIESTA101,0%
FORD KUGA101,0%
HYUNDAI TUCSON101,0%
BMW X190,9%
KIA SPORTAGE90,9%
SKODA FABIA90,9%
VOLKSWAGEN SHARAN90,9%
BMW X380,8%
OPEL MERIVA80,8%
VOLVO XC6080,8%
HYUNDAI I3070,7%
MERCEDES-BENZ GLC70,7%
MG HS70,7%
RENAULT SCENIC70,7%
AUDI A360,6%
CITROEN C460,6%
FORD GALAXY60,6%
HYUNDAI IX3560,6%
MAZDA 360,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,6%
SEAT ALTEA60,6%
VOLKSWAGEN TOURAN60,6%
AUDI Q550,5%
CITROEN C4 PICASSO50,5%
MAZDA 250,5%
NISSAN JUKE50,5%
RENAULT CLIO50,5%
SKODA SUPERB50,5%
VOLKSWAGEN CC50,5%
DACIA BIGSTER40,4%
HYUNDAI I4040,4%
HYUNDAI SANTA FE40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
MINI COOPER40,4%
MITSUBISHI OUTLANDER40,4%
OPEL MOKKA40,4%
OPEL ZAFIRA40,4%
PEUGEOT 30840,4%
RENAULT KADJAR40,4%
SEAT ALHAMBRA40,4%
SEAT IBIZA40,4%
SUZUKI GRAND VITARA40,4%
AUDI A730,3%
BMW SERIA 230,3%
BMW SERIA 430,3%
BMW X530,3%
FORD MONDEO30,3%
FORD PUMA30,3%
FORD TRANSIT CUSTOM30,3%
KIA CEED30,3%
KIA XCEED30,3%
MAZDA CX-3030,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ GLA30,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
MITSUBISHI COLT30,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL ANTARA30,3%
OPEL VECTRA30,3%
PEUGEOT 20830,3%
PEUGEOT 300830,3%
PEUGEOT 50830,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
SEAT LEON30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
TESLA MODEL 330,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
VOLVO S4030,3%
VOLVO V4030,3%
AUDI A820,2%
BMW X720,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
CITROEN C520,2%
DACIA LODGY20,2%
DACIA SPRING20,2%
FORD B-MAX20,2%
FORD C-MAX20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI I2020,2%
JAGUAR XE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LEXUS RX20,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MINI COUNTRYMAN20,2%
MINI MINI20,2%
NISSAN PATROL20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 80720,2%
PORSCHE 91120,2%
RENAULT ARKANA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SSANGYONG TORRES20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA RAV420,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI Q610,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S610,1%
AUDI TT10,1%
BMW X610,1%
BMW XM10,1%
BMW Z410,1%
BYD DOLPHIN SURF10,1%
BYD SEAL U10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN 10710,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN C810,1%
DACIA DOKKER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV29629,8%
Compacte (C)21521,7%
Medii (D)15415,5%
Mici (B)14314,4%
Monovolume (MPV)989,9%
Mari și de lux (E)525,2%
Mini (A)151,5%
Sport80,8%
Neclasificate60,6%
Utilitare50,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare87187,8%
Noi12112,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină55055,4%
Benzină30130,3%
Hibrid929,3%
GPL313,1%
Electric181,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică88989,6%
Companie10310,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break44745,1%
Berlină cu hayon20420,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19019,2%
Berlină13413,5%
Cabriolet90,9%
Cupeu80,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21421,6%
75-109 kW46146,5%
110-149 kW24024,2%
150-219 kW393,9%
220 kW și peste212,1%
Necompletat171,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc535,3%
1000-1399 cmc16816,9%
1400-1599 cmc24925,1%
1600-1999 cmc41942,2%
2000-2999 cmc777,8%
3000 cmc și peste80,8%
Necompletat181,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27720,2%
AUDI1329,6%
BMW1309,5%
OPEL1289,3%
DACIA1148,3%
MERCEDES-BENZ1067,7%
FORD866,3%
SKODA624,5%
RENAULT594,3%
PEUGEOT332,4%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA251,8%
HYUNDAI231,7%
TOYOTA221,6%
KIA191,4%
SEAT181,3%
NISSAN171,2%
FIAT151,1%
SUZUKI151,1%
LAND ROVER110,8%
VOLVO110,8%
CITROEN100,7%
JEEP60,4%
SUBARU60,4%
CHEVROLET50,4%
HONDA50,4%
DAEWOO40,3%
TESLA40,3%
LADA30,2%
MINI30,2%
SMART30,2%
ALFA ROMEO20,1%
LANCIA20,1%
MCC20,1%
MITSUBISHI20,1%
ROVER20,1%
SSANGYONG20,1%
ARO10,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
MCLAREN10,1%
PORSCHE10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare30588,2%
Export4111,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL6217,9%
VOLKSWAGEN6017,3%
FORD3610,4%
MERCEDES-BENZ246,9%
DACIA205,8%
AUDI195,5%
RENAULT174,9%
BMW164,6%
PEUGEOT164,6%
DAEWOO102,9%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA102,9%
CITROEN82,3%
FIAT82,3%
SKODA82,3%
HYUNDAI61,7%
TOYOTA51,4%
ALFA ROMEO41,2%
LAND ROVER30,9%
SEAT30,9%
VOLVO20,6%
DAIHATSU10,3%
HONDA10,3%
JEEP10,3%
KIA10,3%
MITSUBISHI10,3%
NISSAN10,3%
PORSCHE10,3%
SUZUKI10,3%
TRABANT10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.