Înmatriculări în județul Maramureș, noiembrie 2025

Noi108+8,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare892+14,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.156-10,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri401

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 15 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 39 rulate, prima înmatriculare2008: 51 rulate, prima înmatriculare2009: 50 rulate, prima înmatriculare2010: 54 rulate, prima înmatriculare2011: 80 rulate, prima înmatriculare2012: 58 rulate, prima înmatriculare2013: 63 rulate, prima înmatriculare2014: 54 rulate, prima înmatriculare2015: 50 rulate, prima înmatriculare2016: 72 rulate, prima înmatriculare2017: 36 rulate, prima înmatriculare2018: 51 rulate, prima înmatriculare2019: 37 rulate, prima înmatriculare2020: 30 rulate, prima înmatriculare2021: 27 rulate, prima înmatriculare2022: 21 rulate, prima înmatriculare2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 7 noi2024: 15 rulate, prima înmatriculare2025: 101 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001015
200106
200205
2003014
2004017
2005016
2006023
2007039
2008051
2009050
2010054
2011080
2012058
2013063
2014054
2015050
2016072
2017036
2018051
2019037
2020030
2021027
2022021
202307
2024715
20251011

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13913,9%
AUDI10210,2%
BMW939,3%
DACIA939,3%
RENAULT909,0%
MERCEDES-BENZ676,7%
FORD525,2%
NISSAN373,7%
PEUGEOT373,7%
SKODA373,7%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO353,5%
OPEL343,4%
TOYOTA252,5%
CITROEN191,9%
SUZUKI191,9%
SEAT161,6%
HYUNDAI131,3%
KIA121,2%
MITSUBISHI121,2%
FIAT101,0%
LAND ROVER90,9%
MAZDA80,8%
HONDA50,5%
MG50,5%
TESLA50,5%
JEEP40,4%
PORSCHE40,4%
BYD30,3%
DS30,3%
CHERY20,2%
CHEVROLET20,2%
JAGUAR20,2%
MINI20,2%
CUPRA10,1%
DAEWOO10,1%
MASERATI10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER545,4%
AUDI A4424,2%
VOLKSWAGEN PASSAT383,8%
VOLKSWAGEN GOLF353,5%
BMW SERIA 3282,8%
RENAULT MEGANE242,4%
NISSAN QASHQAI232,3%
AUDI Q5191,9%
VOLVO XC60191,9%
DACIA LOGAN181,8%
Toate (234)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS151,5%
BMW X3131,3%
DACIA SANDERO131,3%
SKODA OCTAVIA131,3%
VOLKSWAGEN POLO131,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,2%
RENAULT CLIO121,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN121,2%
AUDI A6111,1%
BMW SERIA 1111,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,1%
MERCEDES-BENZ GLC111,1%
AUDI A390,9%
OPEL ASTRA90,9%
RENAULT CAPTUR90,9%
RENAULT KOLEOS90,9%
SKODA FABIA90,9%
TOYOTA RAV490,9%
BMW X180,8%
FORD KUGA80,8%
PEUGEOT 300880,8%
SUZUKI GRAND VITARA80,8%
VOLKSWAGEN CADDY80,8%
VOLKSWAGEN TOURAN80,8%
AUDI Q370,7%
OPEL CORSA70,7%
RENAULT SCENIC70,7%
TOYOTA C-HR70,7%
BMW SERIA 560,6%
FORD FIESTA60,6%
MERCEDES-BENZ CLA60,6%
MERCEDES-BENZ CLASA S60,6%
PEUGEOT 30860,6%
SEAT IBIZA60,6%
SEAT LEON60,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,6%
BMW SERIA 450,5%
CITROEN C450,5%
FORD GALAXY50,5%
KIA SPORTAGE50,5%
MITSUBISHI ASX50,5%
NISSAN QASHQAI+250,5%
RENAULT ESPACE50,5%
RENAULT KADJAR50,5%
RENAULT TALISMAN50,5%
SKODA SUPERB50,5%
AUDI A540,4%
AUDI A740,4%
BMW SERIA 240,4%
BMW X440,4%
BMW X540,4%
CITROEN C340,4%
FORD TRANSIT CUSTOM40,4%
HYUNDAI SANTA FE40,4%
KIA CEED40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,4%
NISSAN JUKE40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
PEUGEOT 50840,4%
TESLA MODEL 340,4%
TOYOTA COROLLA40,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,4%
VOLVO XC9040,4%
BMW SERIA 630,3%
BMW SERIA 730,3%
DACIA SPRING30,3%
FIAT TIPO30,3%
FORD C-MAX30,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
MG HS30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
OPEL VIVARO30,3%
PEUGEOT 200830,3%
PEUGEOT 20830,3%
PEUGEOT 500830,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
RENAULT MASTER30,3%
SKODA KAMIQ30,3%
SUZUKI S-CROSS30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,3%
VOLVO S8030,3%
VOLVO V6030,3%
BMW X620,2%
CHERY TIGGO720,2%
CITROEN C4 AIRCROSS20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
CITROEN C5 AIRCROSS20,2%
DACIA BIGSTER20,2%
DACIA LODGY20,2%
DS DS720,2%
FIAT 500X20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD MONDEO20,2%
FORD PUMA20,2%
FORD S-MAX20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI I3020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
HYUNDAI TUCSON20,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MAZDA 520,2%
MAZDA CX-320,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI COLT20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 30720,2%
RENAULT 520,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SKODA RAPID20,2%
SUZUKI SX420,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO XC4020,2%
AUDI 8010,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI RS710,1%
BMW IX10,1%
BMW X210,1%
BYD ATTO 210,1%
BYD SEAL U10,1%
BYD SEALION 710,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET KALOS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV38738,7%
Compacte (C)18718,7%
Medii (D)15615,6%
Mici (B)11511,5%
Monovolume (MPV)808,0%
Mari și de lux (E)525,2%
Utilitare101,0%
Mini (A)70,7%
Neclasificate40,4%
Sport20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare89289,2%
Noi10810,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină64364,3%
Benzină19519,5%
Hibrid11811,8%
GPL262,6%
Electric181,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică90090,0%
Companie10010,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break45245,2%
Berlină cu hayon20420,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19119,1%
Berlină14314,3%
Cupeu60,6%
Cabriolet40,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18718,7%
75-109 kW43343,3%
110-149 kW28428,4%
150-219 kW575,7%
220 kW și peste212,1%
Necompletat181,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc505,0%
1000-1399 cmc11011,0%
1400-1599 cmc29429,4%
1600-1999 cmc41841,8%
2000-2999 cmc10610,6%
3000 cmc și peste40,4%
Necompletat181,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20818,0%
AUDI13311,5%
BMW1079,3%
FORD917,9%
DACIA827,1%
RENAULT726,2%
MERCEDES-BENZ685,9%
SKODA574,9%
OPEL413,5%
TOYOTA312,7%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT302,6%
NISSAN292,5%
SUZUKI292,5%
HYUNDAI242,1%
CITROEN221,9%
KIA171,5%
SEAT151,3%
FIAT131,1%
LAND ROVER111,0%
VOLVO111,0%
JEEP100,9%
MITSUBISHI80,7%
ALFA ROMEO60,5%
CHEVROLET60,5%
HONDA50,4%
MAZDA40,3%
MINI40,3%
DAIHATSU30,3%
DODGE30,3%
JAGUAR30,3%
LEXUS20,2%
SMART20,2%
SSANGYONG20,2%
LADA10,1%
LINCOLN10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SANTANA10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare37693,8%
Export235,7%
Înmatriculat pentru export20,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8420,9%
FORD5914,7%
OPEL4511,2%
DACIA389,5%
RENAULT348,5%
PEUGEOT215,2%
FIAT205,0%
AUDI194,7%
SKODA153,7%
MERCEDES-BENZ133,2%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW112,7%
CITROEN112,7%
CHEVROLET41,0%
MAZDA41,0%
SEAT41,0%
TOYOTA41,0%
KIA30,7%
NISSAN30,7%
CHERY20,5%
SUZUKI20,5%
DAEWOO10,2%
DR10,2%
MITSUBISHI10,2%
SUBARU10,2%
VOLVO10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.