Înmatriculări în județul Dâmbovița, noiembrie 2025

Noi81-40,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare734+9,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.392-22,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri186

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 27 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 45 rulate, prima înmatriculare2011: 62 rulate, prima înmatriculare2012: 59 rulate, prima înmatriculare2013: 68 rulate, prima înmatriculare2014: 70 rulate, prima înmatriculare2015: 63 rulate, prima înmatriculare2016: 51 rulate, prima înmatriculare2017: 42 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 36 rulate, prima înmatriculare2020: 29 rulate, prima înmatriculare2021: 20 rulate, prima înmatriculare2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 10 rulate, prima înmatriculare2025: 79 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200105
200102
200204
200302
200405
200508
2006014
2007029
2008027
2009032
2010045
2011062
2012059
2013068
2014070
2015063
2016051
2017042
2018031
2019036
2020029
2021020
2022013
202306
2024210
2025791

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13216,2%
DACIA11414,0%
BMW9211,3%
RENAULT819,9%
SKODA597,2%
AUDI546,6%
MERCEDES-BENZ475,8%
FORD374,5%
OPEL364,4%
SEAT263,2%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT253,1%
NISSAN202,5%
VOLVO151,8%
HYUNDAI141,7%
TOYOTA131,6%
KIA91,1%
CITROEN70,9%
MAZDA40,5%
SSANGYONG40,5%
FIAT30,4%
PORSCHE30,4%
ALFA ROMEO20,2%
BYD20,2%
CHEVROLET20,2%
CUPRA20,2%
MG20,2%
MINI20,2%
SUZUKI20,2%
TESLA20,2%
HONDA10,1%
LEXUS10,1%
MITSUBISHI10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN465,7%
VOLKSWAGEN GOLF455,5%
DACIA DUSTER334,1%
BMW SERIA 3293,6%
RENAULT MEGANE283,5%
VOLKSWAGEN PASSAT253,1%
SKODA OCTAVIA243,0%
RENAULT CLIO232,8%
DACIA SANDERO202,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN192,3%
Toate (170)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI172,1%
BMW SERIA 5151,8%
SEAT LEON151,8%
AUDI A4141,7%
SKODA FABIA141,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E131,6%
BMW SERIA 1121,5%
FORD FOCUS121,5%
OPEL CORSA121,5%
VOLKSWAGEN POLO111,4%
AUDI A5101,2%
AUDI A6101,2%
BMW X191,1%
VOLKSWAGEN CC81,0%
BMW X370,9%
DACIA LODGY70,9%
HYUNDAI TUCSON70,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,9%
MERCEDES-BENZ GLC70,9%
OPEL ASTRA70,9%
RENAULT CAPTUR70,9%
SEAT IBIZA70,9%
SKODA SUPERB70,9%
AUDI Q560,7%
PEUGEOT 50860,7%
RENAULT TALISMAN60,7%
SKODA KODIAQ60,7%
AUDI Q350,6%
FORD KUGA50,6%
FORD MONDEO50,6%
RENAULT KADJAR50,6%
VOLKSWAGEN TOURAN50,6%
VOLVO V4050,6%
AUDI A340,5%
BMW SERIA 440,5%
BMW X240,5%
DACIA DOKKER40,5%
FORD TRANSIT40,5%
PEUGEOT 200840,5%
PEUGEOT 500840,5%
RENAULT SCENIC40,5%
TOYOTA C-HR40,5%
TOYOTA YARIS40,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
VOLKSWAGEN JETTA40,5%
BMW X530,4%
FORD FIESTA30,4%
HYUNDAI KONA30,4%
KIA RIO30,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
OPEL MOKKA30,4%
PEUGEOT 300830,4%
PEUGEOT 30830,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
SEAT ALTEA30,4%
SKODA RAPID30,4%
SSANGYONG KORANDO30,4%
TOYOTA RAV430,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
VOLVO XC6030,4%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 720,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN DS320,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DACIA BIGSTER20,2%
DACIA JOGGER20,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
FORD MUSTANG20,2%
FORD PUMA20,2%
HYUNDAI I3020,2%
MAZDA 520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLE20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MG ZS20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL CROSSLAND20,2%
OPEL GRANDLAND20,2%
OPEL KARL20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 20820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SKODA KAROQ20,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,2%
VOLVO C3020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
AUDI S610,1%
AUDI TT10,1%
BMW M410,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
BYD SEAL U10,1%
BYD SEALION 710,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN C510,1%
FIAT 50010,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD EXPLORER10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI IX3510,1%
KIA CARENS10,1%
KIA NIRO10,1%
KIA PICANTO10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA SPORTAGE10,1%
KIA XCEED10,1%
LEXUS RX10,1%
MAZDA 310,1%
MAZDA 610,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ GLK10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MINI COOPER10,1%
MINI MINI10,1%
MITSUBISHI OUTLANDER10,1%
NISSAN QASHQAI+210,1%
OPEL VECTRA10,1%
PEUGEOT RCZ10,1%
PORSCHE PANAMERA10,1%
RENAULT TRAFIC10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22928,1%
Compacte (C)18322,5%
Mici (B)16019,6%
Medii (D)12415,2%
Monovolume (MPV)496,0%
Mari și de lux (E)475,8%
Sport91,1%
Mini (A)50,6%
Utilitare50,6%
Neclasificate40,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare73490,1%
Noi819,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină45155,3%
Benzină23929,3%
Hibrid759,2%
GPL425,2%
Electric70,9%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică74891,8%
Companie678,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break36745,0%
Berlină15519,0%
Berlină cu hayon15519,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12315,1%
Cupeu111,3%
Cabriolet40,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19423,8%
75-109 kW33941,6%
110-149 kW22727,9%
150-219 kW313,8%
220 kW și peste172,1%
Necompletat70,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc779,4%
1000-1399 cmc14117,3%
1400-1599 cmc24229,7%
1600-1999 cmc28735,2%
2000-2999 cmc587,1%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat70,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29221,0%
DACIA18813,5%
BMW1319,4%
OPEL1279,1%
SKODA1067,6%
FORD926,6%
AUDI916,5%
RENAULT825,9%
MERCEDES-BENZ574,1%
PEUGEOT312,2%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI271,9%
SEAT221,6%
TOYOTA161,1%
KIA130,9%
NISSAN130,9%
VOLVO130,9%
CITROEN120,9%
FIAT120,9%
CHEVROLET80,6%
MAZDA80,6%
LAND ROVER70,5%
DAEWOO60,4%
SUZUKI60,4%
JEEP50,4%
HONDA40,3%
ALFA ROMEO30,2%
JAGUAR30,2%
MINI30,2%
SUBARU30,2%
MITSUBISHI20,1%
SMART20,1%
TESLA20,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
PORSCHE10,1%
REPLICA10,1%
ROVER10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare18498,9%
Export21,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3518,8%
OPEL3418,3%
VOLKSWAGEN3317,7%
FORD189,7%
SKODA168,6%
RENAULT126,5%
DAEWOO84,3%
FIAT84,3%
PEUGEOT63,2%
MERCEDES-BENZ42,2%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT21,1%
AUDI10,5%
BMW10,5%
CHEVROLET10,5%
LANCIA10,5%
MAZDA10,5%
MINI10,5%
PORSCHE10,5%
SANTANA10,5%
SMART10,5%
VAUXHALL10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.