Înmatriculări în județul Sălaj, noiembrie 2025

Noi12-63,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare458+1,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări630+6,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri126

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2001: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 36 rulate, prima înmatriculare2009: 25 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 25 rulate, prima înmatriculare2012: 39 rulate, prima înmatriculare2013: 37 rulate, prima înmatriculare2014: 22 rulate, prima înmatriculare2015: 25 rulate, prima înmatriculare2016: 32 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 17 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 12 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200109
200103
200201
200301
2004015
2005016
2006016
2007023
2008036
2009025
2010040
2011025
2012039
2013037
2014022
2015025
2016032
2017025
2018017
2019011
202008
2021013
202207
202305
202404
2025123

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10522,3%
AUDI6413,6%
BMW5010,6%
DACIA275,7%
FORD275,7%
MERCEDES-BENZ255,3%
RENAULT255,3%
SKODA245,1%
NISSAN194,0%
PEUGEOT132,8%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL122,6%
SEAT91,9%
TOYOTA81,7%
CITROEN71,5%
VOLVO71,5%
MAZDA61,3%
MG61,3%
SUZUKI51,1%
KIA40,9%
LAND ROVER40,9%
MITSUBISHI40,9%
HYUNDAI30,6%
TESLA30,6%
CHEVROLET20,4%
FIAT20,4%
JEEP20,4%
DAIHATSU10,2%
HONDA10,2%
LADA10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%
SMART10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4296,2%
VOLKSWAGEN PASSAT224,7%
VOLKSWAGEN GOLF204,3%
DACIA DUSTER194,1%
BMW SERIA 3163,4%
BMW SERIA 5163,4%
VOLKSWAGEN TOURAN143,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,8%
AUDI A6122,6%
NISSAN QASHQAI112,4%
Toate (151)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA112,4%
BMW X381,7%
FORD FOCUS81,7%
VOLKSWAGEN POLO81,7%
AUDI A371,5%
VOLKSWAGEN CADDY71,5%
FORD KUGA61,3%
RENAULT KADJAR61,3%
SKODA FABIA61,3%
DACIA SANDERO51,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,1%
RENAULT CLIO51,1%
VOLKSWAGEN SHARAN51,1%
AUDI A540,9%
AUDI Q540,9%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,9%
MG MG440,9%
MITSUBISHI ASX40,9%
OPEL ASTRA40,9%
SUZUKI GRAND VITARA40,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,9%
BMW X130,6%
BMW X530,6%
FORD C-MAX30,6%
FORD FIESTA30,6%
MAZDA 630,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,6%
NISSAN JUKE30,6%
NISSAN X-TRAIL30,6%
RENAULT KANGOO30,6%
RENAULT MEGANE30,6%
RENAULT TALISMAN30,6%
SEAT LEON30,6%
TOYOTA RAV430,6%
VOLVO XC6030,6%
AUDI Q320,4%
BMW SERIA 720,4%
CHEVROLET CAPTIVA20,4%
CITROEN C4 PICASSO20,4%
DACIA LOGAN20,4%
FORD MONDEO20,4%
FORD TOURNEO CONNECT20,4%
HYUNDAI IX3520,4%
KIA SORENTO20,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,4%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,4%
MERCEDES-BENZ CLA20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
OPEL ANTARA20,4%
OPEL MOKKA20,4%
PEUGEOT 20720,4%
PEUGEOT 300820,4%
PEUGEOT 50820,4%
RENAULT SCENIC20,4%
SEAT IBIZA20,4%
SKODA SUPERB20,4%
TESLA MODEL 320,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
AUDI A110,2%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
AUDI E-TRON10,2%
BMW SERIA 110,2%
BMW SERIA 210,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 AIRCROSS10,2%
CITROEN C4 SPACETOURER10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
DACIA LODGY10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT SEDICI10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO COURIER10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI TUCSON10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA XCEED10,2%
LADA VESTA10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ SL10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG HS10,2%
MG ZS10,2%
MINI COOPER10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 400810,2%
PEUGEOT 60710,2%
PEUGEOT RCZ10,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA CITIGO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SMART EQ FORFOUR10,2%
SSANGYONG XLV10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL S10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA COROLLA VERSO10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLKSWAGEN UP10,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO S9010,2%
VOLVO V9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV14430,6%
Medii (D)9319,8%
Compacte (C)7916,8%
Monovolume (MPV)6012,8%
Mari și de lux (E)418,7%
Mici (B)408,5%
Mini (A)40,9%
Utilitare40,9%
Sport30,6%
Neclasificate20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45897,4%
Noi122,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină34773,8%
Benzină7516,0%
Hibrid306,4%
Electric102,1%
GPL81,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică43392,1%
Companie377,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24351,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8217,4%
Berlină cu hayon7516,0%
Berlină6113,0%
Cabriolet51,1%
Cupeu40,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6714,3%
75-109 kW22046,8%
110-149 kW14130,0%
150-219 kW245,1%
220 kW și peste91,9%
Necompletat91,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc163,4%
1000-1399 cmc377,9%
1400-1599 cmc12626,8%
1600-1999 cmc22948,7%
2000-2999 cmc5010,6%
3000 cmc și peste20,4%
Necompletat102,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21333,8%
AUDI7511,9%
BMW6810,8%
MERCEDES-BENZ396,2%
FORD386,0%
DACIA375,9%
OPEL274,3%
SKODA223,5%
RENAULT172,7%
PEUGEOT111,7%
Toate (33)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN81,3%
SEAT81,3%
SUZUKI81,3%
TOYOTA71,1%
LAND ROVER61,0%
VOLVO61,0%
FIAT50,8%
HYUNDAI50,8%
MAZDA50,8%
CITROEN40,6%
SMART40,6%
MITSUBISHI30,5%
DODGE20,3%
KIA20,3%
PORSCHE20,3%
BENTLEY10,2%
BUICK10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
MCC10,2%
MINI10,2%
ROVER10,2%
TESLA10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12397,6%
Export32,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3427,0%
OPEL1511,9%
FORD129,5%
RENAULT118,7%
DACIA86,3%
AUDI75,6%
SKODA75,6%
PEUGEOT54,0%
SEAT54,0%
BMW43,2%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ43,2%
FIAT21,6%
HYUNDAI21,6%
MAZDA21,6%
SMART21,6%
ARO10,8%
CHEVROLET10,8%
CHRYSLER10,8%
DAEWOO10,8%
VOLVO10,8%
WARTBURG10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.