Înmatriculări în județul Alba, noiembrie 2025

Noi91-11,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare674+11,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.104-0,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri300

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 103 noinov 24: 606 rulate, prima înmatricularedec 24: 89 noidec 24: 658 rulate, prima înmatriculareian 25: 78 noiian 25: 681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 67 noifeb 25: 745 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 745 rulate, prima înmatriculareapr 25: 48 noiapr 25: 732 rulate, prima înmatricularemai 25: 46 noimai 25: 704 rulate, prima înmatriculareiun 25: 44 noiiun 25: 682 rulate, prima înmatriculareiul 25: 101 noiiul 25: 820 rulate, prima înmatriculareaug 25: 105 noiaug 25: 655 rulate, prima înmatricularesep 25: 60 noisep 25: 657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 96 noioct 25: 722 rulate, prima înmatricularenov 25: 91 noinov 25: 674 rulate, prima înmatricularedec 25: 131 noidec 25: 570 rulate, prima înmatriculareian 26: 55 noiian 26: 690 rulate, prima înmatricularefeb 26: 47 noifeb 26: 647 rulate, prima înmatricularemar 26: 72 noimar 26: 671 rulate, prima înmatriculareapr 26: 67 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 73 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 88 noiiun 26: 656 rulate, prima înmatriculareiul 26: 59 noiiul 26: 653 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 583 rulate, prima înmatricularesep 26: 83 noisep 26: 654 rulate, prima înmatriculareoct 26: 113 noioct 26: 598 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103606
dec 2489658
ian 2578681
feb 2567745
mar 2544745
apr 2548732
mai 2546704
iun 2544682
iul 25101820
aug 25105655
sep 2560657
oct 2596722
nov 2591674
dec 25131570
ian 2655690
feb 2647647
mar 2672671
apr 2667627
mai 2673603
iun 2688656
iul 2659653
aug 2650583
sep 2683654
oct 26113598

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 10 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 31 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 44 rulate, prima înmatriculare2009: 51 rulate, prima înmatriculare2010: 48 rulate, prima înmatriculare2011: 63 rulate, prima înmatriculare2012: 43 rulate, prima înmatriculare2013: 41 rulate, prima înmatriculare2014: 42 rulate, prima înmatriculare2015: 48 rulate, prima înmatriculare2016: 36 rulate, prima înmatriculare2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 22 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 11 noi2024: 8 rulate, prima înmatriculare2025: 80 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001010
200101
2002010
200308
2004012
2005018
2006031
2007034
2008044
2009051
2010048
2011063
2012043
2013041
2014042
2015048
2016036
2017029
2018021
2019016
2020022
2021017
2022013
202308
2024118
2025800

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15119,7%
BMW8210,7%
DACIA769,9%
AUDI719,3%
MERCEDES-BENZ466,0%
RENAULT405,2%
OPEL344,4%
FORD314,1%
SKODA293,8%
HYUNDAI233,0%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN212,7%
PEUGEOT172,2%
SEAT162,1%
TOYOTA152,0%
MAZDA131,7%
MG131,7%
CITROEN111,4%
SUZUKI111,4%
VOLVO101,3%
FIAT91,2%
KIA81,0%
MITSUBISHI70,9%
LAND ROVER50,7%
TESLA40,5%
HONDA30,4%
MINI30,4%
CUPRA20,3%
GEELY20,3%
JEEP20,3%
SMART20,3%
SSANGYONG20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CHERY10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
LEXUS10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF455,9%
VOLKSWAGEN PASSAT344,5%
AUDI A4283,7%
DACIA DUSTER273,5%
DACIA LOGAN263,4%
BMW SERIA 3243,1%
BMW X3202,6%
AUDI A3152,0%
VOLKSWAGEN POLO152,0%
BMW SERIA 5141,8%
Toate (196)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA141,8%
VOLKSWAGEN TOURAN131,7%
DACIA SANDERO121,6%
NISSAN QASHQAI121,6%
FORD FOCUS111,4%
MG HS111,4%
OPEL ASTRA111,4%
RENAULT MEGANE111,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,3%
AUDI A691,2%
FORD FIESTA91,2%
OPEL CORSA91,2%
RENAULT CLIO91,2%
SKODA FABIA91,2%
SUZUKI GRAND VITARA91,2%
AUDI Q581,0%
DACIA SPRING81,0%
HYUNDAI TUCSON81,0%
MAZDA 370,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,9%
SEAT IBIZA70,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,9%
AUDI A560,8%
BMW SERIA 160,8%
BMW X160,8%
MERCEDES-BENZ CLASA B60,8%
RENAULT KOLEOS60,8%
SEAT LEON60,8%
TOYOTA C-HR60,8%
TOYOTA RAV450,7%
VOLKSWAGEN CADDY50,7%
FORD KUGA40,5%
KIA SPORTAGE40,5%
MERCEDES-BENZ GLC40,5%
MITSUBISHI ASX40,5%
RENAULT CAPTUR40,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,5%
VOLVO XC6040,5%
HYUNDAI I1030,4%
HYUNDAI I2030,4%
HYUNDAI I3030,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
MERCEDES-BENZ ML30,4%
NISSAN JUKE30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
OPEL MERIVA30,4%
PEUGEOT 20730,4%
PEUGEOT 500830,4%
RENAULT KADJAR30,4%
RENAULT SCENIC30,4%
TESLA MODEL Y30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
VOLVO V4030,4%
AUDI A820,3%
AUDI Q320,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW X420,3%
BMW X520,3%
BMW X620,3%
CITROEN BERLINGO20,3%
CITROEN C520,3%
CUPRA FORMENTOR20,3%
DACIA BIGSTER20,3%
FIAT 50020,3%
FIAT TIPO20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HONDA CIVIC20,3%
KIA CEED20,3%
LAND ROVER DEFENDER20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MAZDA 220,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MG MG320,3%
OPEL MOKKA20,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 30820,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT KANGOO20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SKODA ROOMSTER20,3%
VOLKSWAGEN BORA20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI Q710,1%
BMW M410,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X210,1%
CHERY TIGGO810,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C-ZERO10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN JUMPY10,1%
CITROEN NEMO10,1%
DACIA LODGY10,1%
DODGE CALIBER10,1%
DS DS710,1%
FIAT 500X10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT SEDICI10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD EXPLORER10,1%
FORD MONDEO10,1%
FORD PROBE10,1%
FORD TOURNEO COURIER10,1%
GEELY CITYRAY10,1%
GEELY EX510,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI IX3510,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JEEP COMMANDER10,1%
JEEP COMPASS10,1%
KIA CARENS10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LEXUS RX10,1%
MAZDA 62610,1%
MAZDA CX-310,1%
MERCEDES-BENZ CITAN10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ GLB10,1%
MERCEDES-BENZ GLS10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MINI COOPER10,1%
MINI MINI10,1%
MINI ONE10,1%
MITSUBISHI COLT10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV23630,8%
Compacte (C)16621,7%
Mici (B)11515,0%
Medii (D)11515,0%
Monovolume (MPV)648,4%
Mari și de lux (E)374,8%
Mini (A)222,9%
Neclasificate40,5%
Sport40,5%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare67488,1%
Noi9111,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46160,3%
Benzină19625,6%
Hibrid618,0%
GPL303,9%
Electric172,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică70692,3%
Companie597,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break35346,1%
Berlină cu hayon16421,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13617,8%
Berlină10113,2%
Cupeu70,9%
Cabriolet40,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16521,6%
75-109 kW33043,1%
110-149 kW21728,4%
150-219 kW263,4%
220 kW și peste101,3%
Necompletat172,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc516,7%
1000-1399 cmc10613,9%
1400-1599 cmc18624,3%
1600-1999 cmc33844,2%
2000-2999 cmc638,2%
3000 cmc și peste40,5%
Necompletat172,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29226,4%
AUDI999,0%
DACIA928,3%
BMW908,2%
FORD807,2%
OPEL645,8%
SKODA625,6%
RENAULT555,0%
MERCEDES-BENZ494,4%
PEUGEOT302,7%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI252,3%
SEAT191,7%
HYUNDAI171,5%
MITSUBISHI141,3%
TOYOTA141,3%
NISSAN121,1%
FIAT100,9%
MAZDA100,9%
VOLVO90,8%
KIA80,7%
HONDA70,6%
LAND ROVER70,6%
JEEP60,5%
SMART50,5%
CHEVROLET40,4%
CITROEN40,4%
DAEWOO30,3%
JAGUAR20,2%
SSANGYONG20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR LAND ROVER LIMITED10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
MG10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare28193,7%
Export186,0%
Înmatriculat pentru export10,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6220,7%
OPEL5418,0%
DACIA4113,7%
FORD3210,7%
RENAULT165,3%
SKODA165,3%
AUDI113,7%
FIAT82,7%
BMW72,3%
DAEWOO72,3%
Toate (33)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ51,7%
PEUGEOT51,7%
CITROEN41,3%
SEAT41,3%
TOYOTA31,0%
CHEVROLET20,7%
HONDA20,7%
HYUNDAI20,7%
LAND ROVER20,7%
MITSUBISHI20,7%
NISSAN20,7%
SUBARU20,7%
ALFA ROMEO10,3%
BENTLEY10,3%
DAIHATSU10,3%
KIA10,3%
LANCIA10,3%
MINI10,3%
PORSCHE10,3%
ROVER10,3%
SUZUKI10,3%
VAUXHALL10,3%
VOLVO10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.