Înmatriculări în județul Buzău, noiembrie 2025

Noi128+64,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare520+17,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.505+12,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri240

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 78 noinov 24: 444 rulate, prima înmatricularedec 24: 64 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 108 noiian 25: 398 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 noifeb 25: 463 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 437 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 505 rulate, prima înmatricularemai 25: 85 noimai 25: 413 rulate, prima înmatriculareiun 25: 56 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 81 noiiul 25: 440 rulate, prima înmatriculareaug 25: 139 noiaug 25: 431 rulate, prima înmatricularesep 25: 113 noisep 25: 469 rulate, prima înmatriculareoct 25: 136 noioct 25: 536 rulate, prima înmatricularenov 25: 128 noinov 25: 520 rulate, prima înmatricularedec 25: 124 noidec 25: 442 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 noiian 26: 331 rulate, prima înmatricularefeb 26: 55 noifeb 26: 380 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 614 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 393 rulate, prima înmatricularemai 26: 63 noimai 26: 310 rulate, prima înmatriculareiun 26: 89 noiiun 26: 399 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 374 rulate, prima înmatriculareaug 26: 68 noiaug 26: 378 rulate, prima înmatricularesep 26: 96 noisep 26: 436 rulate, prima înmatriculareoct 26: 98 noioct 26: 480 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2478444
dec 2464368
ian 25108398
feb 2576463
mar 2589437
apr 2583505
mai 2585413
iun 2556373
iul 2581440
aug 25139431
sep 25113469
oct 25136536
nov 25128520
dec 25124442
ian 2658331
feb 2655380
mar 2679614
apr 2661393
mai 2663310
iun 2689399
iul 2667374
aug 2668378
sep 2696436
oct 2698480

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 20 rulate, prima înmatriculare2008: 33 rulate, prima înmatriculare2009: 24 rulate, prima înmatriculare2010: 38 rulate, prima înmatriculare2011: 51 rulate, prima înmatriculare2012: 38 rulate, prima înmatriculare2013: 38 rulate, prima înmatriculare2014: 30 rulate, prima înmatriculare2015: 39 rulate, prima înmatriculare2016: 28 rulate, prima înmatriculare2017: 35 rulate, prima înmatriculare2018: 18 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 22 rulate, prima înmatriculare2022: 14 rulate, prima înmatriculare2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 126 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200100
200202
200304
2004010
2005013
2006014
2007020
2008033
2009024
2010038
2011051
2012038
2013038
2014030
2015039
2016028
2017035
2018018
2019020
2020015
2021022
2022014
202305
202425
20251261

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11918,4%
DACIA9514,7%
BMW639,7%
RENAULT548,3%
SKODA426,5%
AUDI375,7%
FORD355,4%
NISSAN243,7%
HYUNDAI233,5%
OPEL223,4%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ213,2%
SEAT162,5%
TOYOTA152,3%
PEUGEOT121,9%
SUZUKI101,5%
VOLVO91,4%
MINI50,8%
FIAT40,6%
KIA40,6%
CITROEN30,5%
GEELY30,5%
MAZDA30,5%
MITSUBISHI30,5%
DS20,3%
HONDA20,3%
LAND ROVER20,3%
LEXUS20,3%
MG20,3%
SMART20,3%
SSANGYONG20,3%
SUBARU20,3%
TESLA20,3%
CHEVROLET10,2%
DODGE10,2%
E GO10,2%
FERRARI10,2%
GAZ10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
MAHINDRA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER517,9%
VOLKSWAGEN GOLF396,0%
VOLKSWAGEN PASSAT304,6%
DACIA LOGAN274,2%
SKODA OCTAVIA233,6%
BMW SERIA 3213,3%
NISSAN QASHQAI172,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN162,5%
AUDI A4152,3%
RENAULT CLIO152,3%
Toate (159)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE152,3%
BMW SERIA 5132,0%
FORD FOCUS132,0%
OPEL ASTRA111,7%
SKODA SUPERB111,7%
DACIA SANDERO91,4%
RENAULT KADJAR91,4%
AUDI A671,1%
BMW X371,1%
VOLKSWAGEN TOURAN71,1%
AUDI A360,9%
HYUNDAI TUCSON60,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,9%
SEAT IBIZA60,9%
SEAT LEON60,9%
TOYOTA RAV460,9%
VOLKSWAGEN POLO60,9%
VOLVO XC6060,9%
AUDI A550,8%
BMW SERIA 150,8%
BMW SERIA 450,8%
FORD KUGA50,8%
HYUNDAI I3050,8%
PEUGEOT 30850,8%
RENAULT CAPTUR50,8%
BMW X140,6%
BMW X540,6%
FORD MONDEO40,6%
FORD PUMA40,6%
HYUNDAI IX3540,6%
PEUGEOT 50840,6%
SUZUKI VITARA40,6%
BMW SERIA 730,5%
DACIA BIGSTER30,5%
FORD C-MAX30,5%
GEELY CITYRAY30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,5%
MERCEDES-BENZ GLE30,5%
MINI COOPER30,5%
SKODA KODIAQ30,5%
SUZUKI S-CROSS30,5%
TOYOTA COROLLA30,5%
TOYOTA YARIS CROSS30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLKSWAGEN TAIGO30,5%
VOLKSWAGEN TAYRON30,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,5%
DACIA DOKKER20,3%
DACIA LODGY20,3%
DS DS720,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD FIESTA20,3%
FORD TOURNEO COURIER20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HYUNDAI I4020,3%
HYUNDAI KONA20,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MINI CLUBMAN20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
NISSAN JUKE20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL VECTRA20,3%
OPEL VIVARO20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
OPEL ZAFIRA TOURER20,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SKODA ELROQ20,3%
SUZUKI GRAND VITARA20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
AUDI A210,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q510,2%
BMW X410,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
DACIA JOGGER10,2%
E GO E,GO LIFE10,2%
FERRARI 29610,2%
FIAT 50010,2%
FIAT PANDA10,2%
GAZ VOLGA10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA INSIGHT10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
JEEP PATRIOT10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA SORENTO10,2%
LEXUS NX10,2%
LEXUS UX10,2%
MAHINDRA KUV100 NXT10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MG HS10,2%
MG ZS10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN LEAF10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOVANO10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 400810,2%
PEUGEOT 500810,2%
RENAULT 410,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT MASTER10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SKODA FABIA10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA YETI10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SMART SMART10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUBARU XV10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
TESLA MODEL S10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA C-HR10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22735,0%
Compacte (C)14722,7%
Medii (D)10916,8%
Mici (B)7611,7%
Monovolume (MPV)446,8%
Mari și de lux (E)284,3%
Mini (A)60,9%
Neclasificate50,8%
Utilitare40,6%
Sport20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare52080,2%
Noi12819,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină35454,6%
Benzină15423,8%
Hibrid9915,3%
GPL314,8%
Electric101,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică55585,6%
Companie9314,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break30146,5%
Berlină cu hayon13520,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10115,6%
Berlină10015,4%
Cupeu91,4%
Cabriolet20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14622,5%
75-109 kW28744,3%
110-149 kW17026,2%
150-219 kW264,0%
220 kW și peste101,5%
Necompletat91,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc467,1%
1000-1399 cmc9214,2%
1400-1599 cmc20231,2%
1600-1999 cmc25138,7%
2000-2999 cmc436,6%
3000 cmc și peste40,6%
Necompletat101,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29719,7%
DACIA17511,6%
BMW16210,8%
SKODA1288,5%
OPEL1187,8%
FORD1087,2%
AUDI1006,6%
RENAULT724,8%
MERCEDES-BENZ543,6%
HYUNDAI342,3%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT312,1%
PEUGEOT251,7%
NISSAN201,3%
SUZUKI191,3%
TOYOTA181,2%
VOLVO161,1%
MITSUBISHI140,9%
CITROEN130,9%
KIA120,8%
MAZDA120,8%
LAND ROVER110,7%
FIAT100,7%
DAEWOO90,6%
HONDA80,5%
PORSCHE70,5%
CHEVROLET50,3%
JEEP40,3%
MINI40,3%
LEXUS30,2%
SAAB30,2%
ALFA ROMEO20,1%
SMART20,1%
SSANGYONG20,1%
ASTON MARTIN10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
OLTCIT10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare21288,3%
Export2811,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5422,5%
VOLKSWAGEN3514,6%
OPEL2912,1%
DAEWOO2811,7%
FORD218,8%
SKODA145,8%
RENAULT114,6%
FIAT72,9%
BMW62,5%
MERCEDES-BENZ62,5%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT62,5%
AUDI52,1%
PEUGEOT52,1%
HYUNDAI20,8%
KIA20,8%
VOLVO20,8%
CHEVROLET10,4%
CITROEN10,4%
LAND ROVER10,4%
MAZDA10,4%
MITSUBISHI10,4%
ROVER10,4%
TOYOTA10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.