Înmatriculări VOLKSWAGEN TIGUAN, noiembrie 2025

Noi177+11,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare658+12,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri36

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 159 noinov 24: 583 rulate, prima înmatricularedec 24: 137 noidec 24: 576 rulate, prima înmatriculareian 25: 148 noiian 25: 647 rulate, prima înmatricularefeb 25: 141 noifeb 25: 746 rulate, prima înmatricularemar 25: 176 noimar 25: 721 rulate, prima înmatriculareapr 25: 127 noiapr 25: 704 rulate, prima înmatricularemai 25: 153 noimai 25: 718 rulate, prima înmatriculareiun 25: 148 noiiun 25: 673 rulate, prima înmatriculareiul 25: 162 noiiul 25: 708 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 622 rulate, prima înmatricularesep 25: 150 noisep 25: 652 rulate, prima înmatriculareoct 25: 136 noioct 25: 710 rulate, prima înmatricularenov 25: 177 noinov 25: 658 rulate, prima înmatricularedec 25: 263 noidec 25: 584 rulate, prima înmatriculareian 26: 104 noiian 26: 581 rulate, prima înmatricularefeb 26: 79 noifeb 26: 648 rulate, prima înmatricularemar 26: 92 noimar 26: 656 rulate, prima înmatriculareapr 26: 103 noiapr 26: 568 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 561 rulate, prima înmatriculareiun 26: 166 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 150 noiiul 26: 553 rulate, prima înmatriculareaug 26: 139 noiaug 26: 579 rulate, prima înmatricularesep 26: 207 noisep 26: 515 rulate, prima înmatriculareoct 26: 143 noioct 26: 543 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24159583
dec 24137576
ian 25148647
feb 25141746
mar 25176721
apr 25127704
mai 25153718
iun 25148673
iul 25162708
aug 25153622
sep 25150652
oct 25136710
nov 25177658
dec 25263584
ian 26104581
feb 2679648
mar 2692656
apr 26103568
mai 26116561
iun 26166514
iul 26150553
aug 26139579
sep 26207515
oct 26143543

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502002007: 5 rulate, prima înmatriculare2008: 55 rulate, prima înmatriculare2009: 46 rulate, prima înmatriculare2010: 31 rulate, prima înmatriculare2011: 62 rulate, prima înmatriculare2012: 75 rulate, prima înmatriculare2013: 61 rulate, prima înmatriculare2014: 56 rulate, prima înmatriculare2015: 42 rulate, prima înmatriculare2016: 46 rulate, prima înmatriculare2017: 36 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 32 rulate, prima înmatriculare2020: 21 rulate, prima înmatriculare2021: 32 rulate, prima înmatriculare2022: 16 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 9 rulate, prima înmatriculare2025: 176 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare2007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200705
2008055
2009046
2010031
2011062
2012075
2013061
2014056
2015042
2016046
2017036
2018031
2019032
2020021
2021032
2022016
202300
202419
20251762

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV835100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București12715,2%
Suceava566,7%
Cluj364,3%
Ilfov354,2%
Mureș344,1%
Vâlcea334,0%
Iași313,7%
Bacău293,5%
Timiș263,1%
Bihor242,9%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Galați232,8%
Arad222,6%
Bistrița-Năsăud212,5%
Sibiu212,5%
Dâmbovița192,3%
Botoșani182,2%
Prahova182,2%
Brașov172,0%
Gorj172,0%
Buzău161,9%
Constanța161,9%
Satu Mare161,9%
Vrancea161,9%
Neamț151,8%
Sălaj131,6%
Dolj121,4%
Maramureș121,4%
Harghita111,3%
Alba101,2%
Argeș101,2%
Covasna91,1%
Mehedinți91,1%
Olt91,1%
Tulcea91,1%
Hunedoara81,0%
Vaslui81,0%
Caraș-Severin70,8%
Brăila60,7%
Călărași60,7%
Teleorman50,6%
Ialomița30,4%
Giurgiu20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare65878,8%
Noi17721,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină59971,7%
Hibrid14317,1%
Benzină9311,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică67180,4%
Companie16419,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break835100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW31137,2%
110-149 kW50460,4%
150-219 kW182,2%
220 kW și peste20,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc566,7%
1400-1599 cmc15418,4%
1600-1999 cmc62574,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export3391,7%
Dezmembrare25,6%
Înmatriculat pentru export12,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.