Înmatriculări TOYOTA, octombrie 2026

Noi1.458+8,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare548-34,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.649-6,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri165

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.000nov 24: 899 noinov 24: 580 rulate, prima înmatricularedec 24: 840 noidec 24: 641 rulate, prima înmatriculareian 25: 948 noiian 25: 599 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1.016 noifeb 25: 694 rulate, prima înmatricularemar 25: 942 noimar 25: 767 rulate, prima înmatriculareapr 25: 997 noiapr 25: 729 rulate, prima înmatricularemai 25: 977 noimai 25: 686 rulate, prima înmatriculareiun 25: 984 noiiun 25: 643 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1.771 noiiul 25: 764 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.642 noiaug 25: 628 rulate, prima înmatricularesep 25: 1.057 noisep 25: 711 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1.343 noioct 25: 840 rulate, prima înmatricularenov 25: 1.149 noinov 25: 730 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.724 noidec 25: 663 rulate, prima înmatriculareian 26: 764 noiian 26: 652 rulate, prima înmatricularefeb 26: 900 noifeb 26: 662 rulate, prima înmatricularemar 26: 933 noimar 26: 706 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1.065 noiapr 26: 725 rulate, prima înmatricularemai 26: 1.147 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1.252 noiiun 26: 617 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1.250 noiiul 26: 613 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1.240 noiaug 26: 511 rulate, prima înmatricularesep 26: 1.449 noisep 26: 515 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1.458 noioct 26: 548 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24899580
dec 24840641
ian 25948599
feb 251.016694
mar 25942767
apr 25997729
mai 25977686
iun 25984643
iul 251.771764
aug 251.642628
sep 251.057711
oct 251.343840
nov 251.149730
dec 251.724663
ian 26764652
feb 26900662
mar 26933706
apr 261.065725
mai 261.147603
iun 261.252617
iul 261.250613
aug 261.240511
sep 261.449515
oct 261.458548

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500< 2002: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 11 rulate, prima înmatriculare2007: 6 rulate, prima înmatriculare2008: 9 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 5 rulate, prima înmatriculare2011: 9 rulate, prima înmatriculare2012: 8 rulate, prima înmatriculare2013: 21 rulate, prima înmatriculare2014: 22 rulate, prima înmatriculare2015: 26 rulate, prima înmatriculare2016: 32 rulate, prima înmatriculare2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 41 rulate, prima înmatriculare2019: 53 rulate, prima înmatriculare2020: 43 rulate, prima înmatriculare2021: 55 rulate, prima înmatriculare2022: 61 rulate, prima înmatriculare2023: 42 rulate, prima înmatriculare2024: 24 rulate, prima înmatriculare2025: 11 noi2025: 15 rulate, prima înmatriculare2026: 1.447 noi2026: 4 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002010
200206
200302
200403
200505
2006011
200706
200809
200906
201005
201109
201208
2013021
2014022
2015026
2016032
2017029
2018041
2019053
2020043
2021055
2022061
2023042
2024024
20251115
20261.4474

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
COROLLA67233,5%
RAV432716,3%
YARIS CROSS28414,2%
C-HR27213,6%
YARIS1537,6%
AURIS552,7%
BZ4X381,9%
AYGO X371,8%
CAMRY261,3%
LAND CRUISER241,2%
Toate (24)
Modele: valoare, vehicule, cotă
PRIUS231,1%
AYGO211,0%
PRIUS PLUS201,0%
AVENSIS160,8%
Model necompletat90,4%
PROACE80,4%
PROACE CITY70,3%
COROLLA VERSO40,2%
VERSO40,2%
GR YARIS20,1%
HIGHLANDER10,0%
MR210,0%
SEQUOIA HYBRIS TRD PRO10,0%
SUPRA10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV98349,0%
Compacte (C)75037,4%
Mici (B)1537,6%
Monovolume (MPV)432,1%
Medii (D)422,1%
Mini (A)211,0%
Neclasificate110,5%
Sport30,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București81140,4%
Cluj934,6%
Ilfov904,5%
Iași884,4%
Timiș814,0%
Brașov643,2%
Constanța623,1%
Dolj542,7%
Bihor462,3%
Prahova412,0%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Argeș391,9%
Neamț361,8%
Suceava331,6%
Bacău281,4%
Gorj281,4%
Maramureș271,3%
Sibiu261,3%
Mureș251,2%
Satu Mare251,2%
Galați241,2%
Botoșani231,1%
Buzău231,1%
Vâlcea221,1%
Dâmbovița211,0%
Harghita211,0%
Vaslui180,9%
Arad150,7%
Brăila150,7%
Vrancea150,7%
Alba140,7%
Bistrița-Năsăud130,6%
Hunedoara130,6%
Olt100,5%
Caraș-Severin90,4%
Ialomița90,4%
Tulcea80,4%
Călărași70,3%
Teleorman70,3%
Covasna60,3%
Mehedinți60,3%
Sălaj60,3%
Giurgiu40,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi1.45872,7%
Rulate, prima înmatriculare54827,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid1.74587,0%
Electric964,8%
Benzină854,2%
Motorină804,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.16758,2%
Companie83841,8%
Misiune diplomatică10,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon59529,7%
Break56528,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)44422,1%
Berlină39919,9%
Cupeu20,1%
Cabriolet10,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1.34767,1%
75-109 kW39119,5%
110-149 kW1487,4%
150-219 kW221,1%
220 kW și peste20,1%
Necompletat964,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc271,3%
1000-1399 cmc291,4%
1400-1599 cmc47523,7%
1600-1999 cmc1.01150,4%
2000-2999 cmc36518,2%
3000 cmc și peste30,1%
Necompletat964,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București37522,7%
Ilfov1126,8%
Iași945,7%
Cluj754,5%
Brașov734,4%
Timiș674,1%
Prahova553,3%
Suceava523,2%
Dolj503,0%
Constanța442,7%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău392,4%
Vrancea392,4%
Argeș372,2%
Maramureș372,2%
Bihor362,2%
Galați321,9%
Bistrița-Năsăud311,9%
Mureș311,9%
Neamț311,9%
Harghita281,7%
Buzău251,5%
Alba211,3%
Brăila211,3%
Vaslui191,2%
Vâlcea191,2%
Botoșani181,1%
Giurgiu181,1%
Hunedoara161,0%
Arad150,9%
Sibiu150,9%
Teleorman150,9%
Dâmbovița140,8%
Olt140,8%
Călărași100,6%
Gorj100,6%
Mehedinți100,6%
Sălaj100,6%
Satu Mare100,6%
Covasna80,5%
Ialomița80,5%
Tulcea80,5%
Caraș-Severin70,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export9859,4%
Dezmembrare6740,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.