Înmatriculări TOYOTA AURIS, mai 2026

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare77-6,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri3

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 80 rulate, prima înmatricularedec 24: 79 rulate, prima înmatriculareian 25: 60 rulate, prima înmatricularefeb 25: 70 rulate, prima înmatricularemar 25: 94 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 82 rulate, prima înmatriculareiun 25: 81 rulate, prima înmatriculareiul 25: 80 rulate, prima înmatriculareaug 25: 72 rulate, prima înmatricularesep 25: 86 rulate, prima înmatriculareoct 25: 104 rulate, prima înmatricularenov 25: 89 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 74 rulate, prima înmatriculareian 26: 90 rulate, prima înmatricularefeb 26: 74 rulate, prima înmatricularemar 26: 74 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 rulate, prima înmatricularemai 26: 77 rulate, prima înmatriculareiun 26: 78 rulate, prima înmatriculareiul 26: 75 rulate, prima înmatriculareaug 26: 72 rulate, prima înmatricularesep 26: 58 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24080
dec 24079
ian 25060
feb 25070
mar 25094
apr 25090
mai 25182
iun 25081
iul 25080
aug 25072
sep 25086
oct 250104
nov 25089
dec 25174
ian 26090
feb 26074
mar 26074
apr 26084
mai 26077
iun 26078
iul 26075
aug 26072
sep 26058
oct 26055

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 9 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 15 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2006200720082009201020112012201320142015201620172018
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200601
200701
200800
200902
201001
201102
201202
201309
201406
2015015
2016013
2017013
2018012

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)77100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Iași1519,5%
București79,1%
Mureș79,1%
Ilfov67,8%
Galați56,5%
Suceava45,2%
Timiș45,2%
Cluj33,9%
Olt33,9%
Satu Mare33,9%
Toate (26)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj22,6%
Neamț22,6%
Sibiu22,6%
Vâlcea22,6%
Bihor11,3%
Bistrița-Năsăud11,3%
Brăila11,3%
Brașov11,3%
Călărași11,3%
Constanța11,3%
Giurgiu11,3%
Harghita11,3%
Ialomița11,3%
Maramureș11,3%
Sălaj11,3%
Tulcea11,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare77100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid6280,5%
Motorină810,4%
Benzină79,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică6077,9%
Companie1722,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)6888,3%
Berlină cu hayon810,4%
Break11,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6888,3%
75-109 kW911,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc79,1%
1400-1599 cmc56,5%
1600-1999 cmc6584,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare266,7%
Export133,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.