Înmatriculări SMART, august 2022

Noi100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare105-0,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări211-6,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri29

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 58 rulate, prima înmatricularedec 24: 60 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 rulate, prima înmatriculareapr 25: 50 rulate, prima înmatricularemai 25: 56 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 40 rulate, prima înmatriculareiul 25: 66 rulate, prima înmatriculareaug 25: 73 rulate, prima înmatricularesep 25: 49 rulate, prima înmatriculareoct 25: 65 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 45 rulate, prima înmatricularedec 25: 55 rulate, prima înmatriculareian 26: 42 rulate, prima înmatricularefeb 26: 51 rulate, prima înmatricularemar 26: 38 rulate, prima înmatriculareapr 26: 40 rulate, prima înmatricularemai 26: 37 rulate, prima înmatriculareiun 26: 49 rulate, prima înmatriculareiul 26: 38 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 rulate, prima înmatricularesep 26: 43 rulate, prima înmatriculareoct 26: 38 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24058
dec 24060
ian 25064
feb 25076
mar 25057
apr 25050
mai 25056
iun 25140
iul 25066
aug 25073
sep 25049
oct 25065
nov 25145
dec 25055
ian 26042
feb 26051
mar 26038
apr 26040
mai 26037
iun 26049
iul 26038
aug 26031
sep 26043
oct 26038

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020302000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 28 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 2 noi2021: 5 noi2022: 3 noi20002001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200004
200101
200205
2003010
2004028
2005023
2006013
200702
200804
200903
201003
201101
201200
201301
201401
201502
201602
201701
201800
201901
202020
202150
202230

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FORFOUR6052,2%
FORTWO2420,9%
SMART108,7%
Model necompletat87,0%
EQ FORFOUR76,1%
EQ FORTWO43,5%
FORTW0 COPUE MHD10,9%
ROADSTER-COUPE10,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mini (A)10591,3%
Neclasificate108,7%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1513,0%
Cluj1311,3%
Sălaj108,7%
Timiș65,2%
Dâmbovița54,3%
Dolj54,3%
Mureș43,5%
Satu Mare43,5%
Suceava43,5%
Arad32,6%
Toate (34)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bihor32,6%
Constanța32,6%
Ilfov32,6%
Maramureș32,6%
Neamț32,6%
Prahova32,6%
Vâlcea32,6%
Vrancea32,6%
Alba21,7%
Bistrița-Năsăud21,7%
Buzău21,7%
Caraș-Severin21,7%
Sibiu21,7%
Tulcea21,7%
Argeș10,9%
Bacău10,9%
Călărași10,9%
Covasna10,9%
Hunedoara10,9%
Ialomița10,9%
Iași10,9%
Mehedinți10,9%
Olt10,9%
Teleorman10,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare10591,3%
Noi108,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină7262,6%
Motorină3227,8%
Electric119,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică9582,6%
Companie2017,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break5749,6%
Cupeu4236,5%
Berlină108,7%
Cabriolet54,3%
Berlină cu hayon10,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10187,8%
75-109 kW32,6%
Necompletat119,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc4640,0%
1000-1399 cmc3227,8%
1400-1599 cmc2622,6%
Necompletat119,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2172,4%
Export724,1%
Înmatriculat pentru export13,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.