Noi 1.021 +63,4% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.389 +26,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.276 -0,8% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 1.022 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 5.000 nov 24: 625 noi nov 24: 1.895 rulate, prima înmatriculare dec 24: 1.589 noi dec 24: 1.972 rulate, prima înmatriculare ian 25: 726 noi ian 25: 1.681 rulate, prima înmatriculare feb 25: 744 noi feb 25: 2.165 rulate, prima înmatriculare mar 25: 532 noi mar 25: 2.252 rulate, prima înmatriculare apr 25: 569 noi apr 25: 2.349 rulate, prima înmatriculare mai 25: 631 noi mai 25: 2.263 rulate, prima înmatriculare iun 25: 581 noi iun 25: 2.339 rulate, prima înmatriculare iul 25: 976 noi iul 25: 2.465 rulate, prima înmatriculare aug 25: 1.018 noi aug 25: 2.107 rulate, prima înmatriculare sep 25: 1.140 noi sep 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare oct 25: 906 noi oct 25: 2.614 rulate, prima înmatriculare nov 25: 1.021 noi nov 25: 2.389 rulate, prima înmatriculare dec 25: 2.638 noi dec 25: 2.101 rulate, prima înmatriculare ian 26: 255 noi ian 26: 1.801 rulate, prima înmatriculare feb 26: 583 noi feb 26: 2.265 rulate, prima înmatriculare mar 26: 454 noi mar 26: 2.312 rulate, prima înmatriculare apr 26: 367 noi apr 26: 2.080 rulate, prima înmatriculare mai 26: 389 noi mai 26: 1.921 rulate, prima înmatriculare iun 26: 964 noi iun 26: 2.049 rulate, prima înmatriculare iul 26: 536 noi iul 26: 2.102 rulate, prima înmatriculare aug 26: 385 noi aug 26: 1.934 rulate, prima înmatriculare sep 26: 671 noi sep 26: 2.112 rulate, prima înmatriculare oct 26: 597 noi oct 26: 2.032 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 625 1.895 dec 24 1.589 1.972 ian 25 726 1.681 feb 25 744 2.165 mar 25 532 2.252 apr 25 569 2.349 mai 25 631 2.263 iun 25 581 2.339 iul 25 976 2.465 aug 25 1.018 2.107 sep 25 1.140 2.255 oct 25 906 2.614 nov 25 1.021 2.389 dec 25 2.638 2.101 ian 26 255 1.801 feb 26 583 2.265 mar 26 454 2.312 apr 26 367 2.080 mai 26 389 1.921 iun 26 964 2.049 iul 26 536 2.102 aug 26 385 1.934 sep 26 671 2.112 oct 26 597 2.032
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 1.000 < 2001: 7 rulate, prima înmatriculare 2001: 2 rulate, prima înmatriculare 2002: 8 rulate, prima înmatriculare 2003: 7 rulate, prima înmatriculare 2004: 15 rulate, prima înmatriculare 2005: 19 rulate, prima înmatriculare 2006: 24 rulate, prima înmatriculare 2007: 41 rulate, prima înmatriculare 2008: 44 rulate, prima înmatriculare 2009: 72 rulate, prima înmatriculare 2010: 105 rulate, prima înmatriculare 2011: 134 rulate, prima înmatriculare 2012: 174 rulate, prima înmatriculare 2013: 226 rulate, prima înmatriculare 2014: 223 rulate, prima înmatriculare 2015: 1 noi 2015: 232 rulate, prima înmatriculare 2016: 272 rulate, prima înmatriculare 2017: 259 rulate, prima înmatriculare 2018: 125 rulate, prima înmatriculare 2019: 137 rulate, prima înmatriculare 2020: 110 rulate, prima înmatriculare 2021: 81 rulate, prima înmatriculare 2022: 50 rulate, prima înmatriculare 2023: 18 rulate, prima înmatriculare 2024: 67 noi 2024: 3 rulate, prima înmatriculare 2025: 953 noi 2025: 1 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 7 2001 0 2 2002 0 8 2003 0 7 2004 0 15 2005 0 19 2006 0 24 2007 0 41 2008 0 44 2009 0 72 2010 0 105 2011 0 134 2012 0 174 2013 0 226 2014 0 223 2015 1 232 2016 0 272 2017 0 259 2018 0 125 2019 0 137 2020 0 110 2021 0 81 2022 0 50 2023 0 18 2024 67 3 2025 953 1
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă MEGANE 883 25,9% CLIO 819 24,0% CAPTUR 298 8,7% KADJAR 281 8,2% SCENIC 220 6,5% TALISMAN 151 4,4% KOLEOS 122 3,6% 5 117 3,4% ARKANA 117 3,4% ESPACE 79 2,3%
Toate (29) Modele: valoare, vehicule, cotă AUSTRAL 60 1,8% LAGUNA 54 1,6% KANGOO 42 1,2% TRAFIC 36 1,1% SYMBIOZ 33 1,0% ZOE 25 0,7% RAFALE 14 0,4% FLUENCE 12 0,4% 4 10 0,3% MODUS 10 0,3% TWINGO 10 0,3% MASTER 9 0,3% NUOVO ESPACE 2 0,1% 19 CABRIO 1 0,0% AVANTIME 1 0,0% LATITUDE 1 0,0% Model necompletat 1 0,0% SLE 1 0,0% WIND 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Mici (B) 971 28,5% SUV 935 27,4% Compacte (C) 895 26,2% Monovolume (MPV) 377 11,1% Medii (D) 206 6,0% Mini (A) 11 0,3% Utilitare 9 0,3% Neclasificate 6 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 608 17,8% Argeș 269 7,9% Prahova 185 5,4% Ilfov 156 4,6% Timiș 130 3,8% Iași 119 3,5% Cluj 102 3,0% Bacău 96 2,8% Maramureș 90 2,6% Suceava 88 2,6%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Brașov 86 2,5% Galați 85 2,5% Dolj 83 2,4% Dâmbovița 81 2,4% Hunedoara 76 2,2% Bihor 74 2,2% Brăila 71 2,1% Constanța 71 2,1% Olt 70 2,1% Vâlcea 67 2,0% Neamț 66 1,9% Mureș 60 1,8% Sibiu 59 1,7% Buzău 54 1,6% Gorj 53 1,6% Botoșani 51 1,5% Vrancea 45 1,3% Arad 41 1,2% Alba 40 1,2% Caraș-Severin 34 1,0% Harghita 34 1,0% Satu Mare 34 1,0% Teleorman 31 0,9% Mehedinți 29 0,9% Giurgiu 27 0,8% Sălaj 25 0,7% Vaslui 24 0,7% Bistrița-Năsăud 23 0,7% Călărași 23 0,7% Ialomița 21 0,6% Tulcea 15 0,4% Covasna 14 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.389 70,1% Noi 1.021 29,9%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.950 57,2% Benzină 683 20,0% Hibrid 359 10,5% GPL 215 6,3% Electric 203 6,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.610 76,5% Companie 800 23,5%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 1.696 49,7% Break 1.292 37,9% Berlină 214 6,3% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 172 5,0% Cabriolet 21 0,6% Cupeu 15 0,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 1.271 37,3% 75-109 kW 1.559 45,7% 110-149 kW 379 11,1% 150-219 kW 5 0,1% 220 kW și peste 1 0,0% Necompletat 195 5,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 442 13,0% 1000-1399 cmc 519 15,2% 1400-1599 cmc 1.849 54,2% 1600-1999 cmc 385 11,3% 2000-2999 cmc 12 0,4% Necompletat 203 6,0%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.