Noi 163 -0,6% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.051 +42,8% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 1.423 -4,4% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 498 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 nov 24: 164 noi nov 24: 736 rulate, prima înmatriculare dec 24: 178 noi dec 24: 782 rulate, prima înmatriculare ian 25: 75 noi ian 25: 660 rulate, prima înmatriculare feb 25: 307 noi feb 25: 849 rulate, prima înmatriculare mar 25: 214 noi mar 25: 899 rulate, prima înmatriculare apr 25: 197 noi apr 25: 909 rulate, prima înmatriculare mai 25: 97 noi mai 25: 922 rulate, prima înmatriculare iun 25: 310 noi iun 25: 914 rulate, prima înmatriculare iul 25: 266 noi iul 25: 1.086 rulate, prima înmatriculare aug 25: 229 noi aug 25: 916 rulate, prima înmatriculare sep 25: 158 noi sep 25: 1.025 rulate, prima înmatriculare oct 25: 190 noi oct 25: 1.111 rulate, prima înmatriculare nov 25: 163 noi nov 25: 1.051 rulate, prima înmatriculare dec 25: 107 noi dec 25: 872 rulate, prima înmatriculare ian 26: 215 noi ian 26: 707 rulate, prima înmatriculare feb 26: 250 noi feb 26: 966 rulate, prima înmatriculare mar 26: 112 noi mar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculare apr 26: 196 noi apr 26: 879 rulate, prima înmatriculare mai 26: 250 noi mai 26: 811 rulate, prima înmatriculare iun 26: 213 noi iun 26: 791 rulate, prima înmatriculare iul 26: 55 noi iul 26: 798 rulate, prima înmatriculare aug 26: 31 noi aug 26: 757 rulate, prima înmatriculare sep 26: 67 noi sep 26: 790 rulate, prima înmatriculare oct 26: 53 noi oct 26: 761 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 164 736 dec 24 178 782 ian 25 75 660 feb 25 307 849 mar 25 214 899 apr 25 197 909 mai 25 97 922 iun 25 310 914 iul 25 266 1.086 aug 25 229 916 sep 25 158 1.025 oct 25 190 1.111 nov 25 163 1.051 dec 25 107 872 ian 26 215 707 feb 26 250 966 mar 26 112 1.018 apr 26 196 879 mai 26 250 811 iun 26 213 791 iul 26 55 798 aug 26 31 757 sep 26 67 790 oct 26 53 761
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 < 2001: 3 rulate, prima înmatriculare 2001: 5 rulate, prima înmatriculare 2002: 5 rulate, prima înmatriculare 2003: 10 rulate, prima înmatriculare 2004: 13 rulate, prima înmatriculare 2005: 19 rulate, prima înmatriculare 2006: 32 rulate, prima înmatriculare 2007: 28 rulate, prima înmatriculare 2008: 35 rulate, prima înmatriculare 2009: 37 rulate, prima înmatriculare 2010: 32 rulate, prima înmatriculare 2011: 46 rulate, prima înmatriculare 2012: 1 noi 2012: 58 rulate, prima înmatriculare 2013: 51 rulate, prima înmatriculare 2014: 50 rulate, prima înmatriculare 2015: 82 rulate, prima înmatriculare 2016: 61 rulate, prima înmatriculare 2017: 79 rulate, prima înmatriculare 2018: 90 rulate, prima înmatriculare 2019: 94 rulate, prima înmatriculare 2020: 74 rulate, prima înmatriculare 2021: 88 rulate, prima înmatriculare 2022: 44 rulate, prima înmatriculare 2023: 12 rulate, prima înmatriculare 2024: 31 noi 2024: 3 rulate, prima înmatriculare 2025: 131 noi < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 3 2001 0 5 2002 0 5 2003 0 10 2004 0 13 2005 0 19 2006 0 32 2007 0 28 2008 0 35 2009 0 37 2010 0 32 2011 0 46 2012 1 58 2013 0 51 2014 0 50 2015 0 82 2016 0 61 2017 0 79 2018 0 90 2019 0 94 2020 0 74 2021 0 88 2022 0 44 2023 0 12 2024 31 3 2025 131 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă 3008 278 22,9% 308 276 22,7% 508 139 11,4% 2008 113 9,3% 208 102 8,4% 5008 79 6,5% 207 52 4,3% 407 38 3,1% 307 33 2,7% 206 26 2,1%
Toate (27) Modele: valoare, vehicule, cotă 107 13 1,1% 4008 10 0,8% PARTNER 10 0,8% RCZ 9 0,7% 607 7 0,6% 807 7 0,6% 1007 3 0,2% 4007 3 0,2% BOXER 3 0,2% EXPERT 3 0,2% RIFTER 3 0,2% 106 2 0,2% 108 1 0,1% 306 1 0,1% 406 1 0,1% 408 1 0,1% BIPPER 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 483 39,8% Compacte (C) 311 25,6% Medii (D) 185 15,2% Mici (B) 180 14,8% Monovolume (MPV) 24 2,0% Mini (A) 19 1,6% Sport 9 0,7% Utilitare 3 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 184 15,2% Argeș 110 9,1% Prahova 59 4,9% Timiș 59 4,9% Cluj 46 3,8% Constanța 38 3,1% Maramureș 37 3,0% Bihor 36 3,0% Bacău 34 2,8% Brașov 34 2,8%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Ilfov 32 2,6% Mureș 32 2,6% Iași 31 2,6% Hunedoara 29 2,4% Gorj 26 2,1% Dâmbovița 25 2,1% Sibiu 25 2,1% Arad 24 2,0% Dolj 24 2,0% Galați 24 2,0% Olt 23 1,9% Caraș-Severin 22 1,8% Brăila 21 1,7% Satu Mare 21 1,7% Neamț 20 1,6% Suceava 20 1,6% Alba 17 1,4% Mehedinți 16 1,3% Bistrița-Năsăud 14 1,2% Botoșani 13 1,1% Sălaj 13 1,1% Teleorman 13 1,1% Vaslui 13 1,1% Vrancea 13 1,1% Buzău 12 1,0% Harghita 12 1,0% Vâlcea 12 1,0% Călărași 7 0,6% Covasna 6 0,5% Ialomița 6 0,5% Tulcea 6 0,5% Giurgiu 5 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.051 86,6% Noi 163 13,4%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 606 49,9% Benzină 459 37,8% Hibrid 139 11,4% Electric 7 0,6% GPL 3 0,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 964 79,4% Companie 250 20,6%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 573 47,2% Berlină cu hayon 348 28,7% Break 171 14,1% Berlină 68 5,6% Cabriolet 42 3,5% Cupeu 12 1,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 209 17,2% 75-109 kW 786 64,7% 110-149 kW 205 16,9% 150-219 kW 7 0,6% Necompletat 7 0,6%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 20 1,6% 1000-1399 cmc 392 32,3% 1400-1599 cmc 609 50,2% 1600-1999 cmc 172 14,2% 2000-2999 cmc 14 1,2% Necompletat 7 0,6%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.