Înmatriculări NISSAN, octombrie 2026

Noi2-99,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare934-21,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări742-10,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri71

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 39 noinov 24: 894 rulate, prima înmatricularedec 24: 37 noidec 24: 875 rulate, prima înmatriculareian 25: 79 noiian 25: 826 rulate, prima înmatricularefeb 25: 57 noifeb 25: 1.011 rulate, prima înmatricularemar 25: 32 noimar 25: 973 rulate, prima înmatriculareapr 25: 41 noiapr 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 1.071 rulate, prima înmatriculareiun 25: 35 noiiun 25: 1.049 rulate, prima înmatriculareiul 25: 62 noiiul 25: 1.157 rulate, prima înmatriculareaug 25: 15 noiaug 25: 893 rulate, prima înmatricularesep 25: 37 noisep 25: 1.042 rulate, prima înmatriculareoct 25: 210 noioct 25: 1.196 rulate, prima înmatricularenov 25: 154 noinov 25: 981 rulate, prima înmatricularedec 25: 273 noidec 25: 928 rulate, prima înmatriculareian 26: 67 noiian 26: 855 rulate, prima înmatricularefeb 26: 67 noifeb 26: 1.071 rulate, prima înmatricularemar 26: 570 noimar 26: 1.109 rulate, prima înmatriculareapr 26: 101 noiapr 26: 962 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 964 rulate, prima înmatriculareiun 26: 320 noiiun 26: 959 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 978 rulate, prima înmatriculareaug 26: 3 noiaug 26: 861 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 958 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 934 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2439894
dec 2437875
ian 2579826
feb 25571.011
mar 2532973
apr 25411.065
mai 25351.071
iun 25351.049
iul 25621.157
aug 2515893
sep 25371.042
oct 252101.196
nov 25154981
dec 25273928
ian 2667855
feb 26671.071
mar 265701.109
apr 26101962
mai 2631964
iun 26320959
iul 261978
aug 263861
sep 262958
oct 262934

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 12 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 24 rulate, prima înmatriculare2010: 53 rulate, prima înmatriculare2011: 98 rulate, prima înmatriculare2012: 71 rulate, prima înmatriculare2013: 82 rulate, prima înmatriculare2014: 107 rulate, prima înmatriculare2015: 107 rulate, prima înmatriculare2016: 96 rulate, prima înmatriculare2017: 83 rulate, prima înmatriculare2018: 60 rulate, prima înmatriculare2019: 36 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 15 rulate, prima înmatriculare2023: 15 rulate, prima înmatriculare2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 2 noi2025: 4 rulate, prima înmatriculare2026: 4 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200208
200200
200301
200401
200501
200605
2007012
2008021
2009024
2010053
2011098
2012071
2013082
20140107
20150107
2016096
2017083
2018060
2019036
2020016
2021011
2022015
2023015
202403
202524
202604

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
QASHQAI62767,0%
X-TRAIL929,8%
JUKE747,9%
QASHQAI+2646,8%
LEAF141,5%
MICRA141,5%
PULSAR131,4%
PATROL70,7%
NOTE60,6%
NV20060,6%
Toate (22)
Modele: valoare, vehicule, cotă
PATHFINDER60,6%
PIXO20,2%
PRIMASTAR20,2%
3,5I10,1%
ALMERA10,1%
GT-R10,1%
INTERSTAR10,1%
Model necompletat10,1%
NV30010,1%
PRIMERA10,1%
ROGUE10,1%
SERENA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV87092,9%
Compacte (C)283,0%
Mici (B)202,1%
Monovolume (MPV)80,9%
Neclasificate50,5%
Mini (A)20,2%
Medii (D)10,1%
Sport10,1%
Utilitare10,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Suceava555,9%
Bacău535,7%
Maramureș485,1%
Cluj434,6%
Mureș374,0%
Prahova374,0%
Timiș313,3%
Gorj303,2%
Neamț303,2%
Vâlcea293,1%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
București283,0%
Hunedoara283,0%
Botoșani272,9%
Iași262,8%
Sibiu262,8%
Argeș242,6%
Arad232,5%
Olt232,5%
Satu Mare222,4%
Bihor212,2%
Bistrița-Năsăud212,2%
Buzău212,2%
Alba202,1%
Mehedinți202,1%
Brașov181,9%
Vrancea181,9%
Caraș-Severin161,7%
Constanța151,6%
Dolj151,6%
Sălaj141,5%
Harghita131,4%
Vaslui131,4%
Covasna121,3%
Dâmbovița121,3%
Galați111,2%
Ilfov111,2%
Brăila101,1%
Ialomița80,9%
Teleorman80,9%
Tulcea80,9%
Călărași70,7%
Giurgiu40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare93499,8%
Noi20,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină74379,4%
Benzină13614,5%
Hibrid414,4%
Electric141,5%
GPL20,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică88894,9%
Companie485,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)83188,8%
Break9610,3%
Berlină cu hayon40,4%
Berlină30,3%
Cabriolet10,1%
Cupeu10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW242,6%
75-109 kW73878,8%
110-149 kW16017,1%
150-219 kW10,1%
220 kW și peste20,2%
Necompletat111,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc91,0%
1000-1399 cmc10511,2%
1400-1599 cmc65770,2%
1600-1999 cmc13013,9%
2000-2999 cmc181,9%
3000 cmc și peste30,3%
Necompletat141,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București648,6%
Maramureș395,3%
Suceava344,6%
Cluj304,0%
Iași293,9%
Timiș283,8%
Constanța273,6%
Bacău263,5%
Argeș243,2%
Mureș243,2%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Brașov223,0%
Hunedoara223,0%
Ilfov223,0%
Dolj212,8%
Prahova212,8%
Buzău172,3%
Neamț172,3%
Bistrița-Năsăud162,2%
Bihor152,0%
Dâmbovița152,0%
Satu Mare152,0%
Mehedinți141,9%
Sibiu141,9%
Arad131,8%
Botoșani131,8%
Călărași131,8%
Galați131,8%
Gorj131,8%
Vâlcea131,8%
Olt111,5%
Teleorman111,5%
Vrancea111,5%
Caraș-Severin101,3%
Covasna91,2%
Harghita91,2%
Sălaj91,2%
Tulcea91,2%
Vaslui81,1%
Ialomița60,8%
Alba50,7%
Brăila50,7%
Giurgiu50,7%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4969,0%
Export2231,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.