Înmatriculări MITSUBISHI ASX, februarie 2025

Noi90,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare105+31,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 3 noinov 24: 84 rulate, prima înmatricularedec 24: 11 noidec 24: 88 rulate, prima înmatriculareian 25: 7 noiian 25: 80 rulate, prima înmatricularefeb 25: 9 noifeb 25: 105 rulate, prima înmatricularemar 25: 7 noimar 25: 100 rulate, prima înmatriculareapr 25: 12 noiapr 25: 77 rulate, prima înmatricularemai 25: 14 noimai 25: 108 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 80 rulate, prima înmatriculareiul 25: 21 noiiul 25: 100 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 72 rulate, prima înmatricularesep 25: 11 noisep 25: 100 rulate, prima înmatriculareoct 25: 21 noioct 25: 103 rulate, prima înmatricularenov 25: 27 noinov 25: 100 rulate, prima înmatricularedec 25: 57 noidec 25: 92 rulate, prima înmatriculareian 26: 8 noiian 26: 67 rulate, prima înmatricularefeb 26: 14 noifeb 26: 113 rulate, prima înmatricularemar 26: 5 noimar 26: 114 rulate, prima înmatriculareapr 26: 3 noiapr 26: 84 rulate, prima înmatricularemai 26: 6 noimai 26: 71 rulate, prima înmatriculareiun 26: 16 noiiun 26: 78 rulate, prima înmatriculareiul 26: 4 noiiul 26: 89 rulate, prima înmatriculareaug 26: 12 noiaug 26: 78 rulate, prima înmatricularesep 26: 6 noisep 26: 76 rulate, prima înmatriculareoct 26: 8 noioct 26: 77 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24384
dec 241188
ian 25780
feb 259105
mar 257100
apr 251277
mai 2514108
iun 251680
iul 2521100
aug 252772
sep 2511100
oct 2521103
nov 2527100
dec 255792
ian 26867
feb 2614113
mar 265114
apr 26384
mai 26671
iun 261678
iul 26489
aug 261278
sep 26676
oct 26877

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030402010: 15 rulate, prima înmatriculare2011: 38 rulate, prima înmatriculare2012: 18 rulate, prima înmatriculare2013: 11 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 4 noi2024: 5 noi201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
2010015
2011038
2012018
2013011
201407
2015010
201600
201705
201801
201900
202000
202100
202200
202340
202450

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV114100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Cluj1311,4%
Mureș87,0%
Maramureș76,1%
Argeș65,3%
Bacău65,3%
București65,3%
Timiș65,3%
Alba54,4%
Harghita54,4%
Iași54,4%
Toate (36)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Covasna43,5%
Suceava43,5%
Brașov32,6%
Hunedoara32,6%
Neamț32,6%
Vaslui32,6%
Bistrița-Năsăud21,8%
Botoșani21,8%
Ilfov21,8%
Mehedinți21,8%
Sălaj21,8%
Satu Mare21,8%
Sibiu21,8%
Arad10,9%
Bihor10,9%
Brăila10,9%
Călărași10,9%
Caraș-Severin10,9%
Constanța10,9%
Dâmbovița10,9%
Dolj10,9%
Galați10,9%
Ialomița10,9%
Prahova10,9%
Vâlcea10,9%
Vrancea10,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare10592,1%
Noi97,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină9482,5%
Benzină108,8%
Hibrid97,9%
GPL10,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică10793,9%
Companie76,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break10289,5%
Berlină cu hayon97,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)32,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW76,1%
75-109 kW3631,6%
110-149 kW7162,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc21,8%
1400-1599 cmc1916,7%
1600-1999 cmc8877,2%
2000-2999 cmc54,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare150,0%
Export150,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.