Înmatriculări MINI, februarie 2025

Noi33+22,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare104+2,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări245+8,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri5

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 30 noinov 24: 113 rulate, prima înmatricularedec 24: 32 noidec 24: 122 rulate, prima înmatriculareian 25: 32 noiian 25: 112 rulate, prima înmatricularefeb 25: 33 noifeb 25: 104 rulate, prima înmatricularemar 25: 32 noimar 25: 102 rulate, prima înmatriculareapr 25: 33 noiapr 25: 118 rulate, prima înmatricularemai 25: 32 noimai 25: 112 rulate, prima înmatriculareiun 25: 24 noiiun 25: 116 rulate, prima înmatriculareiul 25: 30 noiiul 25: 125 rulate, prima înmatriculareaug 25: 20 noiaug 25: 81 rulate, prima înmatricularesep 25: 33 noisep 25: 113 rulate, prima înmatriculareoct 25: 26 noioct 25: 135 rulate, prima înmatricularenov 25: 15 noinov 25: 127 rulate, prima înmatricularedec 25: 7 noidec 25: 127 rulate, prima înmatriculareian 26: 13 noiian 26: 85 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 119 rulate, prima înmatricularemar 26: 21 noimar 26: 121 rulate, prima înmatriculareapr 26: 24 noiapr 26: 103 rulate, prima înmatricularemai 26: 17 noimai 26: 90 rulate, prima înmatriculareiun 26: 35 noiiun 26: 93 rulate, prima înmatriculareiul 26: 34 noiiul 26: 135 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 110 rulate, prima înmatricularesep 26: 19 noisep 26: 105 rulate, prima înmatriculareoct 26: 29 noioct 26: 97 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2430113
dec 2432122
ian 2532112
feb 2533104
mar 2532102
apr 2533118
mai 2532112
iun 2524116
iul 2530125
aug 252081
sep 2533113
oct 2526135
nov 2515127
dec 257127
ian 261385
feb 2618119
mar 2621121
apr 2624103
mai 261790
iun 263593
iul 2634135
aug 2626110
sep 2619105
oct 262997

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020302001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 5 rulate, prima înmatriculare2009: 8 rulate, prima înmatriculare2010: 5 rulate, prima înmatriculare2011: 8 rulate, prima înmatriculare2012: 6 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 28 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 5 noi2001200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200101
200204
200304
200405
200503
200604
200708
200805
200908
201005
201108
201206
201304
201405
201507
201603
201704
201803
201903
202002
202107
202200
202304
2024281
202550

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
COOPER5943,1%
COUNTRYMAN2417,5%
ONE2417,5%
MINI128,8%
CLUBMAN107,3%
ACEMAN42,9%
JOHN COOPER WORKS21,5%
CONTRYMAN COOPER D10,7%
Model necompletat10,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)9770,8%
SUV2820,4%
Compacte (C)107,3%
Neclasificate21,5%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București3424,8%
Cluj107,3%
Timiș85,8%
Ilfov64,4%
Iași53,6%
Sibiu53,6%
Botoșani42,9%
Brașov42,9%
Constanța42,9%
Suceava42,9%
Toate (39)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Arad32,2%
Argeș32,2%
Dâmbovița32,2%
Dolj32,2%
Galați32,2%
Sălaj32,2%
Alba21,5%
Bacău21,5%
Bihor21,5%
Bistrița-Năsăud21,5%
Brăila21,5%
Caraș-Severin21,5%
Harghita21,5%
Ialomița21,5%
Mureș21,5%
Prahova21,5%
Satu Mare21,5%
Teleorman21,5%
Călărași10,7%
Covasna10,7%
Giurgiu10,7%
Gorj10,7%
Hunedoara10,7%
Maramureș10,7%
Mehedinți10,7%
Olt10,7%
Vaslui10,7%
Vâlcea10,7%
Vrancea10,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare10475,9%
Noi3324,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină8058,4%
Motorină4230,7%
Electric85,8%
Hibrid75,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică9670,1%
Companie4129,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon7856,9%
Break5741,6%
Cabriolet21,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2619,0%
75-109 kW5238,0%
110-149 kW3122,6%
150-219 kW1410,2%
220 kW și peste64,4%
Necompletat85,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc96,6%
1400-1599 cmc7655,5%
1600-1999 cmc4432,1%
Necompletat85,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București7831,8%
Ilfov166,5%
Timiș114,5%
Prahova93,7%
Argeș83,3%
Dolj83,3%
Cluj72,9%
Arad62,4%
Bacău62,4%
Brașov62,4%
Toate (40)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Teleorman62,4%
Alba52,0%
Dâmbovița52,0%
Botoșani41,6%
Buzău41,6%
Caraș-Severin41,6%
Constanța41,6%
Neamț41,6%
Olt41,6%
Satu Mare41,6%
Suceava41,6%
Vâlcea41,6%
Vrancea41,6%
Bihor31,2%
Călărași31,2%
Giurgiu31,2%
Gorj31,2%
Iași31,2%
Mureș31,2%
Sibiu31,2%
Brăila20,8%
Maramureș20,8%
Mehedinți20,8%
Covasna10,4%
Harghita10,4%
Hunedoara10,4%
Ialomița10,4%
Sălaj10,4%
Tulcea10,4%
Vaslui10,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export360,0%
Dezmembrare240,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.