Înmatriculări MG, iulie 2026

Noi266-13,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare39-13,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări57+50,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri34

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 233 noinov 24: 21 rulate, prima înmatricularedec 24: 250 noidec 24: 30 rulate, prima înmatriculareian 25: 232 noiian 25: 26 rulate, prima înmatricularefeb 25: 212 noifeb 25: 36 rulate, prima înmatricularemar 25: 196 noimar 25: 34 rulate, prima înmatriculareapr 25: 208 noiapr 25: 39 rulate, prima înmatricularemai 25: 253 noimai 25: 38 rulate, prima înmatriculareiun 25: 226 noiiun 25: 43 rulate, prima înmatriculareiul 25: 307 noiiul 25: 45 rulate, prima înmatriculareaug 25: 313 noiaug 25: 37 rulate, prima înmatricularesep 25: 280 noisep 25: 35 rulate, prima înmatriculareoct 25: 340 noioct 25: 50 rulate, prima înmatricularenov 25: 303 noinov 25: 55 rulate, prima înmatricularedec 25: 526 noidec 25: 50 rulate, prima înmatriculareian 26: 92 noiian 26: 28 rulate, prima înmatricularefeb 26: 149 noifeb 26: 36 rulate, prima înmatricularemar 26: 258 noimar 26: 43 rulate, prima înmatriculareapr 26: 322 noiapr 26: 47 rulate, prima înmatricularemai 26: 477 noimai 26: 46 rulate, prima înmatriculareiun 26: 459 noiiun 26: 25 rulate, prima înmatriculareiul 26: 266 noiiul 26: 39 rulate, prima înmatriculareaug 26: 345 noiaug 26: 35 rulate, prima înmatricularesep 26: 464 noisep 26: 47 rulate, prima înmatriculareoct 26: 482 noioct 26: 44 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2423321
dec 2425030
ian 2523226
feb 2521236
mar 2519634
apr 2520839
mai 2525338
iun 2522643
iul 2530745
aug 2531337
sep 2528035
oct 2534050
nov 2530355
dec 2552650
ian 269228
feb 2614936
mar 2625843
apr 2632247
mai 2647746
iun 2645925
iul 2626639
aug 2634535
sep 2646447
oct 2648244

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 14 rulate, prima înmatriculare2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 6 rulate, prima înmatriculare2025: 104 noi2025: 4 rulate, prima înmatriculare2026: 161 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200200
200300
200400
200500
200600
200700
200800
200900
201000
201100
201200
201300
201400
201500
201600
201700
201800
201900
202000
202102
2022014
2023011
202416
20251044
20261610

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
ZS9832,1%
S96521,3%
HS4715,4%
MG44013,1%
MG33812,5%
EHS82,6%
MARVEL R ELECTRIC51,6%
MG520,7%
MGF10,3%
Model necompletat10,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15350,2%
Monovolume (MPV)6521,3%
Compacte (C)4213,8%
Mici (B)3812,5%
Neclasificate72,3%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București13143,0%
Cluj154,9%
Timiș123,9%
Constanța113,6%
Iași113,6%
Argeș103,3%
Ilfov103,3%
Dolj93,0%
Bihor82,6%
Prahova82,6%
Toate (35)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Vrancea82,6%
Galați62,0%
Ialomița62,0%
Sibiu62,0%
Suceava62,0%
Vâlcea62,0%
Bistrița-Năsăud51,6%
Bacău41,3%
Brăila41,3%
Covasna31,0%
Dâmbovița31,0%
Mureș31,0%
Olt31,0%
Alba20,7%
Călărași20,7%
Harghita20,7%
Maramureș20,7%
Sălaj20,7%
Botoșani10,3%
Brașov10,3%
Caraș-Severin10,3%
Gorj10,3%
Hunedoara10,3%
Neamț10,3%
Vaslui10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi26687,2%
Rulate, prima înmatriculare3912,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid24480,0%
Electric5116,7%
Benzină103,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie17557,4%
Persoană fizică13042,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon30198,7%
Break20,7%
Cabriolet20,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10,3%
75-109 kW24480,0%
110-149 kW103,3%
Necompletat5016,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc20,7%
1400-1599 cmc25182,3%
1600-1999 cmc20,7%
Necompletat5016,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Constanța1017,5%
București814,0%
Cluj58,8%
Brăila35,3%
Galați35,3%
Iași35,3%
Argeș23,5%
Ilfov23,5%
Prahova23,5%
Sibiu23,5%
Toate (26)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Vrancea23,5%
Botoșani11,8%
Brașov11,8%
Călărași11,8%
Dâmbovița11,8%
Dolj11,8%
Giurgiu11,8%
Gorj11,8%
Harghita11,8%
Mehedinți11,8%
Olt11,8%
Suceava11,8%
Teleorman11,8%
Timiș11,8%
Vaslui11,8%
Vâlcea11,8%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export34100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.